JAV Nacionalinės knygų premijos laureatai - J. Ward ir S. Greenblattas Pereiti į pagrindinį turinį

JAV Nacionalinės knygų premijos laureatai - J. Ward ir S. Greenblattas

2011-11-17 13:53
JAV Nacionalinės knygų premijos laureatai - J. Ward ir S. Greenblattas
JAV Nacionalinės knygų premijos laureatai - J. Ward ir S. Greenblattas / Scanpix nuotr.

Jesmyn Ward (Džesmin Vord) už savo knygą „Gelbėkit kaulus“ (Salvage the Bones), kurioje pasakojama apie skurdžią Misisipės šeimą užklupus uraganui „Katrina“, pelnė JAV Nacionalinę knygų premiją grožinės literatūros srityje, o Stephenas Greenblattas (Stivenas Grinblatas) už savo veikalą „Posūkis: kaip pasaulis tapo modernus“ (The Swerve: How the World Became Modern) atsiėmė negrožinės literatūros premiją.

J.Ward, jauna rašytoja iš Pietų, pagerbta už savo antrąją knygą, kurią išleido „Bloomsbury USA“ ir kurios istorija pasakojama nėščios juodaodės paauglės vardu.

„Norėjau su savo laiku čia nuveikti ką nors, kas būtų prasminga“, - sakė ji ir paaiškino, jog pradėjo rašyti iš dalies norėdama sureaguoti į brolio mirtį.

„Tai gyvenimo darbas ir aš tik pradedu“, - sakė ji šios kasmet skiriamos premijos 62-osios įteikimo ceremonijos auditorijai.

Šios vienos prestižiškiausių JAV literatūros premijų, kurią teikią literatūros ne pelno organizacija „National Book Foundation“, vertinimo komisija akcentavo J.Ward „veriančias metaforas ir palyginimus“.

„Tai pasakojimas, toks pats meistriškas, koks ir išmintingas“, - nurodė žiuri.

S.Greenblatto „Posūkyje“ pasakojama apie taip, kaip 15-ajame amžiuje buvo vėl atrasta antikinė Lukrecijaus filosofinė poema „Apie daiktų prigimtį“, kurioje plėtojamos atomistinės ir epikūrinės idėjos galiausiai įžiebė Renesansą ir įkvėpė didžius protus, pradedant Galileo Galilei (Galileo Galilėjumi) ir baigiant Sigmundu Freudu (Zigmundu Froidu). Ši knyga buvo pavadinta „intelekto, kilnumo ir aistros darbu“.

S.Greenblattas, kuris yra Harvardo profesorius, sakė, kad jo knyga, kurią išleido „W.W. Norton & Company“, yra apie „knygų galią peržengti ribas ir kalbėti per“ atstumą, erdvę ir laiką.

Rinkdama laureatus „National Book Foundation“ pagerbė rašytojus iš dažnai ignoruojamų sluoksnių - trys laureatės yra moterys, dvi jų - afroamerikietės, o viena - vietnamietė.

Uraganas „Katrina“ figūruoja dviejų laureatų darbuose.

Kentukio universiteto kūrybinio rašymo profesorė Nikky Finney (Niki Fini) laimėjo poezijos premiją už rinkinį „Head Off & Split“, kurio temoms įkvėpimo semiamasi iš afroamerikiečių gyvenimo, pradedant pilietinių teisių aktyviste Rosa Parks (Roza Parks) ir baigiant buvusia JAV valstybės sekretore Condoleezza Rice (Kondoliza Rais), „Katrina“ ir šeimyninėmis vestuvėmis.

Jos pasakytą išraiškingą ir poetišką kalbą aktorius Johnas Lithgow (Džonas Litgou), kuris vedė ceremoniją, pavadino „geriausia padėkos už bet ką kalba“, kurią jis yra girdėjęs per visą savo gyvenimą.

Jaunimo premija atiteko Thanhhai Lai (Tanhai Lai) už „Išvirkščiai ir vėl atgal“ (Inside Out & Back Again), eiliuotą romaną apie jos šeimos pabėgimą iš Saigono Vietnamo karo metu ir apsigyvenimą Alabamoje.

Poetas Johnas Ashbery (Džonas Ešberis) buvo pagerbtas Žymaus indėlio į Amerikos literatūrą medaliu.

Šis 84 metų Pulitzerio (Pulicerio) premijos laureatas sakė, kad net ir be daugybės savo laimėtų apdovanojimų „būtų toliau rašęs vien dėl smagumo“, nes tai „smagu, nors ir neturėtų taip būti“.

Kiekvienoje iš keturių kategorijų buvo atrinkti keturi finalininkai, o kiekvienas laureatas gavo po 10 tūkst. JAV dolerių.

Tarp ankstesnių Nacionalinės knygų premijos laureatų yra Johnas Updike'as (Džonas Apdaikas), Philipas Rothas (FIlipas Rotas), Ralphas Ellisonas (Ralfas Elisonas) ir rokerė Patti Smith (Pati Smit), kuri laureate ne grožinės literatūros kategorijoje tapo pernai, už savo memuarus „Tik vaikai“ (Just Kids).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra