Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija | kl.lt

JONAVOJE ĮTEIKTA KASMETINĖ G. KANOVIČIAUS LITERATŪRINĖ PREMIJA

  • 0

Antradienį Jonavos viešojoje bibliotekoje vyko svarbus kultūrinis renginys: buvo įteikta kasmetinė respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija.

Šventė netradiciškai prasidėjo Jonavos miesto centre: keistieji atvykėliai iš praeities, dabartinį pasaulį matantys visai kitokiomis akimis, stebino praeivius improvizacijomis ir netikėtumais. Šie atvykėliai – tarptautinis talentingų aktorių Adriano Schvarzsteino ir Jūratės Širvytės-Rukštelės duetas. Spektaklis baigėsi prie plačiai atvertų bibliotekos durų – čia svečius energinga gaida pasitiko klezmerių muzikos atlikėjai Giorgi Morchiladze ir Ovidijus Miežetis.

Visiems sugūžėjus vidun, kasmetine respublikine G. Kanovičiaus literatūrine premija buvo apdovanota jaunosios kartos rašytoja Aneta Anra. Laureatės dokumentinė apysaka „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“ įvertinta už žanro novatoriškumą ir puikiai atskleistą istorinės atminties temą.

Kasmetinės respublikinės G. Kanovičiaus literatūrinės premijos komisiją šiemet sudarė publicistas, žurnalistas Donatas Puslys, rašytojas, literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis ir komisijai pirmininkavusi literatūrologė, G. Kanovičiaus kūrybos tyrinėtoja Rima Kasperionytė. Ji džiaugėsi, kad išskirtinis, premijos vertas kūrinys neliko nepastebėtas: „Tai knyga, peržengusi žanro ribas, kai pasakotoja tampa viena iš kūrinio veikėjų“.

Bene svarbiausią literatūrinį įvykį Jonavoje stebėjo ir LR Seimo narys Eugenijus Sabutis. Jis dėkojo už tęstinumą išlaikančią premiją ir vis didėjantį susidomėjimą šiuo neabejotinai svarbiu renginiu, reikalingu ne tik Jonavos kraštui, bet ir visos Lietuvos kultūrinei erdvei.

Laureatės diplomą A. Anrai įteikė Jonavos viešosios bibliotekos direktorė Skirmutė Gajauskaitė, sveikinimo žodį tarė Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Birutė Gailienė.

A. Reipos nuotr.

„Labai dėkoju organizatoriams už tokį premijos teikimo formatą, kuriame šį kartą susipynė ir literatūra, ir teatras, ir gyva istorija, ir kasdienis gyvenimas su visomis savo spalvomis“, – sakė B. Gailienė.

Priėmusi apdovanojimą, A. Anra dalijosi mintimis apie G. Kanovičiaus kūrybą, kuri žavi rašytoją ilgus metus, pasakojo apie dokumentinėje apysakoje aprašomus realius žmones ir neįkainojamas pažintis su jais. Pasirodo, kūrinio veikėjai turi sąsajų ir su Jonava. A. Anra pabrėžė, kad skirta premija svarbi ne tik jai, bet ir knygos herojams.

„Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“ yra ketvirtoji A. Anros knyga. Ji grįsta tikromis Holokaustą patyrusių žmonių ir žydų gelbėtojų istorijomis. Čia pateikiami jaudinantys autorės pokalbiai su Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusia Judit (Dita) Zupavičiene-Sperlingiene, Vilniaus žydų gelbėtojų Strużanowskių šeima, pasakojama apie Kauno geto fotografo Cvi Kadušino (George Kaddish) ir Vilniaus žydų gelbėtojos Aleksandros Drzeweckos likimus.

Jonavoje augusio rašytojo, dramaturgo, vertėjo ir Jonavos miesto garbės piliečio G. Kanovičiaus vardo premija skiriama jau šeštąjį kartą. Premijos steigėjai ir organizatoriai kviečia atsigręžti į žydų kultūros paveldą, kurio gausu kiekviename Lietuvos ir Europos kampelyje. Sekdami šios kultūros pėdsakais ir knygose atgyjančiais liudijimais, galime atrasti mus jungiančių bei įkvepiančių dalykų; prisiminti, kad Lietuva dar visai neseniai buvo daugiatautis kraštas – toks, kokiame gyveno ir kūriniuose vaizduoja G. Kanovičius.

Tai minėjo ir į renginį atvykęs G. Kanovičiaus sūnus Sergejus Kanovičius: „Tėvas yra pasakęs, kad jo Paryžius ir jo Niujorkas yra Jonava“. S. Kanovičius pasakojo, kad jo tėvas didžiuojasi savo gimtuoju miestu: ir tokiu, kuriame jis gyveno, ir tokiu, koks yra dabar.

Paroda, kurią šventės dalyviai po ceremonijos apžiūrėjo bibliotekos erdvėse, taip pat skirta pažinti žydų kultūrą. Žymaus litvakų dailininko Simono Karczmaro (1903–1982) litografijose atspindėtas žydiškojo Dieveniškių štetlo, kur vaikystę leido menininkas, gyvenimas, papročiai, šventės, tradicijos. ​Paroda Jonavos viešojoje bibliotekoje bus eksponuojama iki 2022 m. spalio 3 dienos.

Jonavos viešoji biblioteka savo ruožtu Kraštotyros skaitykloje paruošė spaudinių parodą „Viskas, kas pasaulyje gražu, gimė iš meilės“, skirtą G. Kanovičiui. Ją bus galima pamatyti iki 2022 m. rugsėjo 30 dienos.

Kasmetinė respublikinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija jau buvo įteikta Inai Pukelytei už romaną „Panelės iš Laisvės alėjos“ (2021 m.), Jurgai Žąsinaitei už romaną „Memento Grodno: dingusi Lietuvos Gardino istorija“ (2020 m.), Romui Treiniui už romaną „Dziedas“ (2019 m.), Tomui Kavaliauskui už romaną „Originalas“ (2018 m.) ir Kęstučiui Navakui už romaną „Vyno kopija“ (2017 m.).

Premijos steigėjas – Jonavos rajono savivaldybė. Konkurso organizatorius – Jonavos viešoji biblioteka.

GALERIJA

  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
  • Jonavoje įteikta kasmetinė G. Kanovičiaus literatūrinė premija
A. Reipos nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS