Knyga „Marijona stebuklų šalyje“: „lelijavu“ rašalu užrašyta operos divos istorija | kl.lt

KNYGA „MARIJONA STEBUKLŲ ŠALYJE“: „LELIJAVU“ RAŠALU UŽRAŠYTA OPEROS DIVOS ISTORIJA

Scenografo Liudo Truikio ir operos solistės, lietuviškąja Marija Kalas vadintos, Marijonos Rakauskaitės pora, žengianti Kauno Laisvės alėja, nelikdavo nepastebėta. Marijona – tiesi kaip styga, baltais, trupučiu melsvo šalčio paliestais plaukais, su ryškaus geltonio apsiaustu ir keliais žingsniais nuo jos atsiliekantis mylimasis Liudas, švelniai vadinamas Truikiniu, prisimenami iki šiol. Tačiau prisiminimai blunka, traukiasi užmarštin, o šios charizmatiškos poros, iš kurių kiekvienas yra vertas atskiro pagerbimo, pamiršti negalima.

Susipažins ir vaikai

Misijos jaunąją kartą – vaikus ir paauglius – supažindinti su ne tik Kaunui, bet ir Lietuvai svarbiomis asmenybėmis ir įdomiais jų gyvenimais, kuriuose netrūko stebinančių biografijos detalių, ėmėsi Berlyne gyvenanti pianistė, mokslininkė, Hamburgo aukštosios muzikos ir teatro mokyklos dėstytoja, Lietuvos kompozitorių sąjungos garbės narė prof. dr. Raminta Lampsatytė.

Kartu su iliustratore iš Izraelio Shlomit Yeshayahu ji išleido knygą "Marijona stebuklų šalyje" (spausdino UAB "Indigo projektai") – apie operos divą, L.Truikio mūzą Marijoną Rakauskaitę.

Ši 32-iejų puslapių knyga, iliustruota daugiau nei 30 autorinių S.Yeshayahu piešinių, parašyta lietuvių ir anglų kalbomis, yra pirmoji iš serijos, kurioje bus pristatomos moterų biografijos, skirtos vaikams ir paaugliams.

"Yra išleistos knygos apie Vydūną, Joną Basanavičių, o ši – pirmoji, kurioje pasakojama moters biografija. Ketinu parašyti knygas apie Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę, Konstanciją Brunzaitę ir galbūt Lazdynų Pelėdą", – ateities planais pasidalija R.Lampsatytė.

Jungianti gimtinės trauka

Profesorė M.Rakauskaitės asmenybe susidomėjo lankydamasi Kaune esančiame L.Truikio ir M Rakauskaitės memorialiniame muziejuje. R.Lampsatytė ryšį su operos soliste pajuto ne tik dėl muzikos. Abiejų moterų biografijose galima atrasti paralelių, kurių viena svarbiausių yra meilė gimtajai šaliai – Lietuvai.

Būdama 30-ies M.Rakauskaitė paliko savo šeimą Čikagoje ir sugrįžo į tėvynę, kurią vadino Stebuklų šalimi, o R.Lampsatytė, gimusi Čikagoje, savo gyvenimą ir karjerą sukūrusi Berlyne, kiekvienais metais po kelis kartus sugrįžta į Lietuvą, kur įgyvendina įvairius projektus, veda dainavimo meistriškumo pamokas jauniems mūsų šalies talentams, organizuoja koncertus, meno parodas, rengia knygų pristatymus.

Išleidusi išsamią M.Rakauskaitės biografiją koliažiniu (skrepo) formatu, aprėpiančiu gausią archyvinę medžiagą, kurią R.Lampsatytė surinko apie operos solistę, pianistė nusprendė su šia unikalia asmenybe supažindinti jaunąją kartą.

Su Art Nouveau dvasia

Iš naujo pažvelgusi į scenos divos biografiją, profesorė knygoje "Marijona stebuklų šalyje" ją pasakoja suskirsčiusi į operos, kurią ir M.Rakauskaitė, ir L.Truikys laikė tobuliausia visų menų sintezės forma, dalis, o kiekviena jų yra iliustruota S.Yeshayahu Art Nouveau stiliaus iliustracijomis.

Įdomi detalė, kurią pasirinko knygos autorė R.Lampsatytė ir iliustratorė, yra teksto spalva – ji rožinė.

"Kai Raminta man papasakojo, kad rašo knygą apie M.Rakauskaitę, labai susidomėjau. Tai, kad operos primadona užaugo kaip imigrantė, tačiau visą laiką svajojo apie savo gimtąją šalį – palietė mano širdį. Esu žydų tautybės, mano šeima gyveno Čikagoje, vėliau – Niujorke, galiausiai – sugrįžo į Izraelį, todėl puikiai suprantu, ką jautė ir išgyveno Marijona", – pasakojo iliustratorė.

Ją sužavėjo ir spalvinga M.Rakauskaitės asmenybė. "Joje atsiskleidžia muzikė ir menininkė, feministė ir femme fatale, galėjusi tvirtai pastovėti už save, reikšti savo nuomonę ir būti pavyzdžiu kitoms moterims, gyvendama gana konservatyviame laikmetyje. Tai, kad 1922-aisiais ji visiškai viena išvyko iš Amerikos į Lietuvą, daro labai didelį įspūdį ir kelia susižavėjimą. Taip pat Marijona buvo tikra madistė. Raudonai dažėsi lūpas, lakavosi ne tik rankų, tačiau ir kojų nagus, o tuo laikmečiu tai buvo visiškai neįprasta. Kauno damos sekė jos diktuojamomis mados tendencijomis. Ji buvo ikona", – S.Yeshayahu neslėpė susižavėjimo garsiąja kauniete.

Svarbi kiekviena detalė

Kuriant iliustracijas, S.Yeshayahu buvo svarbu, kad knyga vizualiai būtų stipri, vertinga, nes yra skirta vaikams ir paaugliams. "Šiandien vizualumas yra ypač svarbus, todėl knyga, visų pirma, turėtų sudominti savo dizainu, estetika, kurie skatina skaitytoją gilintis į jos puslapius", – sako iliustratorė.

Piešdama ji buvo atidi smulkiausioms detalėms. "Man reikėjo išsiaiškinti kokio ūgio buvo Marijona, kiek ji svėrė, kokios formos buvo jos akys, lūpos, ar veide turėjo daug raukšlių ir pan. Taip pat tyrinėjau jos daiktus: kvepalų buteliukus, kosmetikos priemones, juvelyrinius dirbinius, sceninius kostiumus. Nemažiau svarbi buvo ir ją supusi aplinka: kaip atrodė salonai, kuriuose ji mėgo lankytis, su kokiais žmonėmis bendravo. Kiekviena detalė iš solistės gyvenimo man buvo reikšminga", – kūrybos užkulisius atskleidė menininkė.

S.Yeshayahu neslepia: iliustruoti šią knygą lengva nebuvo, nes norėjosi, kad piešiniuose nebūtų jokių nereikalingų linijų, atsitiktinių detalių, be to, buvo svarbu pasiekti tokią iliustracijų kokybę, kokia buvo būdinga Art Nouveau stiliaus litografijoms. Įdomi detalė, kurią pasirinko knygos autorė R.Lampsatytė ir iliustratorė, yra teksto spalva – ji rožinė, primenant skaitytojams, kad, sugrįžusi į Lietuvą, M.Rakauskaitė savo dienoraštį rašė lelijavu rašalu.

"Marijona stebuklų šalyje" įdomi ne tik vaikams ir paaugliams, bet ir visiems, besižavintiems išskirtinėmis istorinėmis asmenybėmis ir norintiems nors akies krašteliu pažvelgti į teatro scenos vertus jų gyvenimus.

Knygos "Marijona stebuklų šalyje" pristatymas, kuriame dalyvaus jos autorė prof. dr. R.Lampsatytė ir iliustratorė S.Yeshayahu vyks gegužės 28 d. 17 val. L.Truikio ir M.Rakauskaitės memorialiniame muziejuje (E.Fryko g. 14, Kaunas). Knygą taip pat planuojama pristatyti Jungtinėje Karalystėje, Izraelyje, Amerikoje.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS