Pasvalio rajone planuojama nugriauti tris paminklus Raudonosios armijos kariams | kl.lt

PASVALIO RAJONE PLANUOJAMA NUGRIAUTI TRIS PAMINKLUS RAUDONOSIOS ARMIJOS KARIAMS

  • 19

Pasvalio rajone planuojama nugriauti tris Raudonosios armijos kariams skirtus paminklus. Dėl to sprendimą gegužės pabaigoje ketina priimti savivaldybės taryba.

„Geriau, kad būtų sutarimas. (...) Taryboje apkalbėsime ir padarysime tvarką“, – BNS sakė savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas.

Pagal parengtą savivaldybės tarybos nutarimo projektą, ketinama griauti Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose esančius paminklus Joniškėlio, Vaškų ir Pušaloto miesteliuose.

Taip pat numatoma nuimti sovietinius simbolius, esančius ant paminklų Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose Pasvalio mieste, Pumpėnų  ir Saločių miesteliuose.

„Sprendimo projektas parengtas atsižvelgiant į Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą faktą ir su tuo susijusius esamus ir tikėtinus istorinės tiesos iškraipymo veiksmus“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Savivaldybės duomenimis, Pasvalio rajone yra aštuonios Antrojo pasaulinio karo Raudonosios armijos karių ir sovietinių aktyvistų palaidojimo vietos. Penkios iš jų įrašytos į Kultūros vertybių registrą ir turi vietos reikšmės statusą bei teisinę apsaugą.

„Vienas yra paminklas, kiti – tokios stelos pastatytos, vienos su žvaigžde, kitos – be žvaigždės. Ir vienas keistas paminklas Pumpėnuose, parkelyje. Ten yra didžiulė stela su penkiakampe žvaigžde ant šono ir aptverta aikštelė. Ši vieta keisčiausia. Pagal žmonių pasakojimus, gali būti, kad ten nelabai kas ir palaidota, kad galėjo būti palaidota dėžė, kurioje nieko nebuvo“, – pasakojo meras.

Pasak jo, visose vietose Rusijos ambasada anksčiau pasirūpino, kad būtų pritvirtintos granito lentos su užrašais apie amžiną atmintį ir šlovę.

„Kiti ženklai yra kapinėse arba prie kapinių“, – teigė G. Gegužinskas.

Pasak mero, Vaškų kapinėse esantis karį vaizduojantis paminklas pripažintas kultūros vertybe, dėl jo tariamasi su Kultūros paveldo departamentu. Norima skulptūrą demontuoti, postamentą ir granito lentą palikti.

Kiti du siūlomi griauti paminklai neįrašyti į Kultūros vertybių registrą.

Siūlomas sprendimas neapima Kultūros vertybių registre esančių sovietinių paminklų Pasvalyje, Saločiuose ir Pumpėnuose.

„Šiems objektams galioja teisinė apsauga, todėl dėl jų demontavimo Kultūros paveldo departamentas priims sprendimą atskira tvarka – spręs dėl išbraukimo iš registro ir teisinės apsaugos panaikinimo. Iki tol šių paminklų demontuoti negalima“, – nurodoma aiškinamajame rašte.

Rusijai pradėjus karinę agresiją Ukrainoje, Lietuvoje kilo iniciatyva iš viešos aplinkos pašalinti okupacinės kariuomenės kariams skirtus paminklus ir kitus atminimo ženklus.

Rašyti komentarą
Komentarai (19)

tam Fašizmas

tu jau nepažysti kam statytas tas paminklas. Nuvažiuok pasižiūrėt. Čia ne Hitlerio kareiviai, čia - visų tautų kovojusių prieš fašizmą ir jį nugalėjusių, kariai išvaduotojai. Blogai kai tokios psichinės sveikatos žmogai pradeda reikštis ir kategoriškai diktuot mums gyvenimą. Ir mūsų VALDŽIA jiems PAKLŪSTA!(reikia keist savivaldybės vadus - ten irgi tokie pat glušai?)

>Klpd

gali žiūrėti rusišką TV jei nori, juk tik transliuoti neleidžia, o kas nori - viską mato. Atsirinkti informaciją tik kaušai iš konservų fabriko nesugeba, apie tuos tai nieko nesakysiu, nes ir sakyti nėra ko. Kamštis yra kamštis.

Klpd.

vistik blogai kad neleidžia žiūrėt rusiškų tv kanalų - prasisunkė info kad veteranai išrėžė savo poziciją dėl Ukrainos karo Putino adresu, nemažai veteranų visai nėjo į šventę..Ir tam nepatiko..:D) Gegužės 10 atsistatydino Tomsko ir kitų(nepamenu) apskričių gubernatoriai. Iš viso 9 vnt. Lygtai pasakė kad Putinas nuėmė dėl to kad ten arši ir prieštaraujanti valstybės linijai, visuomenė o gubernatoriai nesusidorojo su savo pareigom..O jūs kaušai trolinat viską iš eilės: ir paminklus ir rusus ir bet ką kas jiems nors kiek ,,prijaučia". Galėtumėt jau dasimastyt kad prijaučia rusų tautai o ne kgb'istui Putinui..
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS