Paprastos tvarkingų namų taisyklės | kl.lt

PAPRASTOS TVARKINGŲ NAMŲ TAISYKLĖS

Švarą namuose mėgstančių amerikiečių guru – buvusi dailės mokytoja Becky Rapinchuk – tvarkymuisi yra skyrusi ne tik tinklaraštį "Cleaning Mama", bet ir savą verslą. Dideliame name su šeima gyvenanti moteris savo pavyzdžiu parodo, kad tvarkyti namus gali būti paprasta – tereikia tvarkytis tvarkingai, t.y. pagal susikurtą (ar nusižiūrėtą) sistemą.

B.Rapinchuk tvarkymosi sistemos pagrindas – švarinimosi tvarkaraštis. Jis neleidžia pulti į paniką dėl to, ko pirmiausia griebtis, kad namai nebūtų panašūs į mūšio lauką. Tinklaraštininkė siūlo tokį tvarkaraštį: pirmadienį valyti vonios kambarį ir tualetą, antradienį – šluostyti dulkes, trečiadienį siurbti kilimus, ketvirtadienį šluostyti grindis, penktadienį skirti nebaigtiems darbams, šeštadienį skalbti patalynę ir rankšluosčius.

Pirmadienį valydama keturias savo namo vonias B.Rapinchuk pirmiausia apipurškia valikliais veidrodį, kriauklę, čiaupus, unitazą. Grįžusi į pirmąjį vonios kambarį, išvalo unitazo vidų, išorę. Tuomet nušluosto kriauklę, čiaupą ir visa tai kartoja kitame vonios kambaryje.

"Svarbu kiekvieno vonios kambario veidrodžiui, kiekvienai kriauklei naudoti po atskirą švarią šluostę", – pataria ji ir pastebi: daug lengviau atlikti kassavaitinius darbus, jei, pasinaudojus dušu, sienos, kabina yra apipurškiami dušo kabinai skirtu valikliu. Jo nebūtina pirkti – galima purkšti degtinės ir vandens mišiniu (santykiu 1:2), į jį įlašinus kelis lašus mėgstamo eterinio aliejaus.

Antradienį išsirengus į mūšį su dulkėmis, svarbiausias ginklas – mikropluošto šluostės, plunksnų šluotelė ir, jei reikia, specialus vaškas baldams.

Trečiadienis – darbo su siurbliu diena. Siurbti pradėkite nuo atokiausio namų kampo, pvz., viršutiniame namo aukšte toliausiai nuo laiptų esančio kambario. Dulkės, augintinių gaurai mažiau badys akis, jei per savaitę kartkartėmis perbrauksite grindis šluota. Net ir iš pažiūros švarius kilimus būtina išsiurbti bent kartą per dvi savaites, o kartą per metus išsiurbus juos su garų""" siurbliu bus gaivesnės ne tik jų spalvos, bet ir oras namuose.

Jei turite laiko trečiadienį, šluostykite grindis po to, kai išsiurbsite namus, jei ne – šį darbą palikite ketvirtadieniui. Plytelėmis ar linoleumu išklotas grindis geriausia išvalys garais valantis įrenginys. Jei per savaitę nuo vieno ketvirtadienio iki kito turite laiko ir yra poreikis, perbraukite grindis paprasčiausia šluoste. Jei grindys ne medžio masyvo, galite valyti paprasčiausiu acto, vandens ir eterinio aliejaus mišiniu (3 arbatiniai šaukšteliai acto, 450 ml vandens, 1–2 lašai aliejaus).

Penktadienis – nebaigtų smulkių darbų diena. Tądien suplanuokite savaitės meniu, apmokėkite sąskaitas, skalbkite drabužius arba skirkite laiko sau ir šeimai. Šeštadienį įveikite nešvarių rankšluosčių ir patalynės krūvą.

Namų tvarkymasis nėra nei beprasmis, nei sunkus darbas – viskas priklauso nuo jūsų požiūrio ir, žinoma, nuo priemonių, kurias naudojate: specialios mikropluošto šluostės tikrai valo geriau nei seni marškinėliai.

Karališkosios taisyklės

Barbara Allred, buvusi vyriausioji karališkosios rezidencijos Sandringame ekonomė, su britų dienraščio "Daily Mail" skaitytojais pasidalijo kai kuriomis karališkosios tvarkos taisyklėmis.

Karališkuosiuose namuose nebūna nereikšmingų smulkmenų. Todėl, pvz., miegamajame esančios pagalvės (standartas – dvi vienam asmeniui) privalo būti vienodos formos, sudėtos siūlėmis į apačią, o visi tokie patys daiktai išdėstyti simetriškai.

Valant dulkes būtina tai daryti nuo aukščiausio taško grindų link.

Valant unitazą higienos sumetimais privalu turėti atskiras poras guminių pirštinių: vienos reikalingos valant vidų, kitos – išorę.

Chromuotas detales vonioje lengva nuvalyti šepetėliu ir 2 arbatinių šaukštelių smulkios valgomosios druskos bei 1 arbatinio šaukštelio baltojo acto mišiniu.

Tvarkant karališkąją vonią, rankšluosčiai privalo būti pakabinti visu ilgiu, sulankstyti į tris dalis.

Patamsėjusį porcelianą geriausia valyti lygiomis dalimis sumaišytu citrinų sulčių ir valgomosios sodos mišiniu. Juo ištrintus indus palikti dviem valandoms, paskui išplauti ir sausai iššluostyti.

Dengiant stalą staltiesė būtina. Lėkštės dedamos per 3 cm nuo stalo krašto, įrankiai dedami simetriškai – karalienės dvariškiai šį darbą atlieka naudodamiesi liniuote. Beje, plaunant lėkštes, taures nedera liestis prie jų krašto.

Nauji metai – nauji įpročiai

Naujųjų metų pradžia – puiki proga išmesti nereikalingus daiktus. Derėtų atsikratyti: pasibaigusio galiojimo vaistų, maisto atsargų, prieskonių; ilgiau nei tris mėnesius naudojamų dantų šepetėlių ir akių tušo; prieš dvejus metus pirktų lūpų dažų; pernykščių naujametinių atvirukų ir senųjų metų kalendorių; porą pametusių kojinių; daugiau nei mėnesį naudojamų indų kempinėlių; šaldiklio atsargų be nurodytos šaldymo datos; nemėgstamų filmų ar muzikos įrašų, knygų; nenešiojamų, išaugtų savo ar vaikų drabužių, batų.

Atsikračius pernykščio balasto, verta išsiugdyti įpročius, kurie neleis apšnerkšti namų:

* kontroliuokite daiktų kiekį (nesineškite namo reklaminių bukletų, lapelių, atsispirkite pagundai įsigyti dar vieną puodelį, tušinuką, šlepetes, jei žinote, kad turite jų pakankamai);

* sisteminkite daiktus – vienoje vietoje laikykite visas priemones, kurių prireiks konkrečiam darbui (pvz., visus siuvimo reikmenis, batų priežiūros priemones);

* vadovaukitės šūkiu "Kiekvienam daiktui – sava vieta" ir niekada neteks tvarkyti ant kėdės miegamajame sukrautos drabužių krūvos, svetainės nebjauros šūsnis senų laikraščių, o prieškambaryje neklupinėsite ant netvarkingai sumestų batų.

Jei gyvenate name, pakeliui tarp svetainės ir drabužinės, miegamųjų ar sandėliuko pasidėkite pintinę, į kurią per dieną galėsite sudėti išsimėčiusius daiktus – dienai baigiantis, juos išnešiosite į reikiamas vietas.

Jei namuose didelė netvarka, pasekite (ne)nuobodžiaujančių namų šeimininkių pavyzdžiu – užsibrėžkite tikslą susidoroti su jomis per mėnesį. Kiekvienai probleminei zonai – virtuvei, voniai, svetainei, miegamajam – skirkite po savaitę. Pvz., kol verda sriuba, sutvarkykite stalčių su prieskoniais, vieną šaldytuvo lentyną ar išvalykite mikrobangų krosnelę. Patarimas primityvus, bet sutikite – juk ir norite, kad tvarkytis būtų kuo paprasčiau.

Švarai namuose palaikyti pakanka trijų priemonių, sako chemikai, vartotojų teisių gynėjai: indų plovimo skysčio, universalaus valiklio ir valomosios pastos stipresniems nešvarumams. Pavyzdžiui, organinės kilmės rūgščių (acto, citrinos) pagrindu sukurtas valiklis puikiai išvalo kalkes – taip pat ir sukalkėjusias nuosėdas unitaze.

Gyvenimas per daug gražus, kad gyventumėte apšnerkštuose namuose. Net jei daug dirbate, lengviausia susitvarkyti darbus padalijant visos savaitės dienomis.


Profesionalų patarimai

Tarptautinių viešbučių tinklų darbuotojos valyti kambarius pradeda surinkdamos smulkius daiktus: nuvelka nešvarią patalynę, ištuština šiukšliadėžes, surenka nešvarius rankšluosčius, panaudotus ar nepaliestus buteliukus su dušo želė ir šampūnu, muilą ir kt.

Profesionalai valymui renkasi mikropluošto šluostes. Blogiausiu atveju galima naudoti ir nunešiotos patalynės atraižą – svarbiausia vengti poliesterio ir frotinio audinio, nuo kurių dulkių tik padaugės.

Norint nenusivilti, kad, vilkdami paklodę su guma, ilgąjį jos kraštą užmovėte ant lovos trumpesniojo galo, geriausia iš vidinės pusės pasižymėti kairį ar dešinį kampą.

Nepamirškite naktinių užuolaidų, ant kurių kaupiasi dulkės. Kambarinių teigimu, geriausia jas energingai nubraukti nedidele šluoste, o ne siurbliu su specialiu antgaliu.

Auksinė taisyklė – pirmiausia grindis išsiurbti ar iššluoti, o paskui šluostyti.

Higienos sumetimais valyti reikia pradėti nuo miegamosios zonos, o baigti vonios kambariu. Skirtingai nei dauguma namų šeimininkių, kambarinės siūlo pradėti siurbti ne nuo tolimiausio kambario kampo. Geriau, jei siurbsite gilyn į kambarį, pirmiausia labiausiai nuvaikštomas zonas, paskui – išėjimo link, einant atbulomis.

Paskutinis, bet svarbus patarimas – kurkite kambarinės įvaizdį iki galo. Prijuostės rištis nebūtina – geriau pasidaryti improvizuotą karutį, kuriuo viešbučių darbuotojos iš kambario į kambarį vežiojasi valymo priemones. Bus daug patogiau, jei į nedidelį kibirėlį susidėsite valiklius, šluostes, šepetėlius ir viskas, ko prireiks, bus po ranka.

Gairės: namai, tvarka, švara, Buitis
Rašyti komentarą
Komentarai (10)

nuomonė

nieko juokingo,verkti reikėtų,nes dabartinis jaunimas retas moka tvarkytis.

Zita

Tikra tiesa. Jaunoms panelėms yra gerų patarimų, o senoms "kambarinėms" verta pasitikslinti...

elena

nesupratau , tiesiog juokinga
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS