Būreliuose atsiskleidžia vaikų gabumai Pereiti į pagrindinį turinį

Būreliuose atsiskleidžia vaikų gabumai

2012-09-29 23:59

Dailės, teatro būreliai, gitaros pamokėlės, tiesiog kvapą gniaužiantis aitvaro konstravimas. Dauguma moksleivių laisvalaikį linkę leisti būreliuose, o ne šlifuoti gatves ar lindėti internete.

[email protected]

Paklausė psichologų patarimų

Mokslo metams įsibėgėjus, vieni moksleiviai traukia į vienus, kiti – į kitus būrelius. Jei buvo pasirinkę netinkamą, jau spėjo ištaisyti klaidą.

Etnomuzikologės ir televizijos laidų vedėjos Loretos Sungailienės ir jos vyro aplinkosaugos specialisto Daliaus Sungailos septynerių metų sūnus Vilius lanko du būrelius – dailės ir anglų kalbos. Pirmokas Vilius į juos eina su džiaugsmu.

"Genio" pradinėje mokykloje, kur vaikas mokosi, būrelių netrūksta. Jie daug nekainuoja, tereikia susimokėti už priemones. Anglų kalbos pamokos pirmokėliams prilyginamos būreliui, nes mokykloje ši kalba dėstoma nuo antros klasės.

"Kadangi Vilius – tik pirmokas, daug būrelių nesirinkome, kad vaikui nebūtų per didelis krūvis. Pasielgėme taip, kaip ir rekomenduoja psichologai", – paaiškino L.Sungailienė.

Grįžęs iš mokyklos berniukas stveria dailės priemones – piešia pieštukais, kreidelėmis, akvarele.

"Manau, jis dar per mažas tapyti. Vaikas tiesiog mėgsta piešti, tai ir piešia. O kiek laiko tas būrelis jam bus reikalingas, bus matyti vėliau", – sakė motina.

Svarbu, kad nepervargtų

Dailę pasirinko pats Vilius, o eiti į anglų kalbos būrelį patarė tėvai. Tačiau motina patikino, kad ir šis būrelis vaikui patinka – namo jis grįžta patenkintas.

L.Sungailienės nuomone, būreliai – labai gerai, tačiau reikia stebėti, kad vaikas nepervargtų. Juk yra tokių vaikų, kurie nori visko. Jei matai, kad mažasis pavargsta, geriau pasirinkti vieną būrelį, o ne kelis.

"Mūsų mokykloje – prailginta darbo diena, visa klasė būna iki 17 val. Vaikai ir pamokas ruošia, ir žaidžia, ir į lauką išeina – kaip darželyje, – pasakojo L.Sungailienė. – Vaikų psichologai pataria, kad pirmoje klasėje nereikia vaikų versti ir net nepatartina tų būrelių lankyti."

Loreta dėl vaikų ugdymo ne kartą konsultavosi su psichologais, be to, jai patinka skaityti straipsnius spaudoje šia tema.

Muzikuoja gyvenvietėje

Disko metiko olimpinių žaidynių, pasaulio, Europos čempiono Virgilijaus Aleknos ir Kristinos Aleknienės sūnūs – šeštokas Martynas ir ketvirtokas Mykolas – skuba į muzikos pamokas ir lengvosios atletikos treniruotes.

"Viską jie pasirinko patys, bet pirmiausia turėjo apsispręsti, ko nori. Jie apsisprendė ir sportuoti, ir groti. Kai matai, jog vaikas tai gali, stengiesi nuteikti, kad viskas bus gerai.

Mūsų gyvenvietėje, Vilniaus pakraštyje, daug vaikų lanko muzikos pamokas. Laisvalaikiu arba per gimtadienius jie susirenka gyvenvietėje ir muzikuoja. Martynas ir Mykolas patys norėjo pasirinkti muziką ir groti kokiu nors instrumentu, – pasakojo V.Alekna. – Jeigu nori, tegul pabando, o mes pasistengsime, kad jie išmoktų groti."

Šuoliai į tolį ir sprintas

Berniukams tenka suktis – du kartus per savaitę jie lanko muzikos pamokas, tris kartus – lengvosios atletikos treniruotes. Muzikos mokykloje vyresnysis mokosi groti pianinu ir gitara, o jaunesnysis – tik pianinu.

O lengvosios atletikos paslaptis sūnums gal atskleidžia tėvas?

"Ne. Vaikai treniruojasi Vilniaus miesto sporto mokykloje, konkrečiai – lengvosios atletikos manieže arba "Vingio" stadione, prižiūrimi profesionalios vaikų trenerės, – paaiškino V.Alekna. – Jie bėga, šoka į tolį, bėga sprintą. Tai – daugiau bendro pobūdžio treniruotės."

Disko metiko sūnūs bando sviesti ir diską. "Martynas neblogai meta. Matau, kad ateityje, jei norės, galės būti disko metikas", – sakė V.Alekna.

Į užsiėmimus veža mama

Kas Aleknų sūnums labiau patinka – muzika ar sportas? Anot tėvo, jiems viskas patinka. Juk berniukams svarbu sportas, treniruotės, varžybos – energiją reikia kur nors išlieti. O muzika svarbu bendram žmogaus lavinimuisi.

Martynas su Mykolu jau groja moksleivių koncertuose ir net ką nors savo sukuria. Namuose pianinu yra groję ir keturiomis rankomis. Į muzikos mokyklą vaikus tenka vežioti, o tai dažniau daro K.Aleknienė.

Užsiėmimų kainos Aleknų nebaugina. Lengvosios atletikos treniruotės asmeniui per mėnesį kainuoja apie 15, muzikos – 70–80 litų.

"Vaikai nori tų užsiėmimų. O mes su žmona viską darome, kad jie galėtų juos lankyti. Manau, kad tai naudinga", – sakė V.Alekna.

Vadovas turi būti specialistas

Anot Vilniaus vitražinių lėlių teatro vadovo, režisieriaus Petro Mendeikos, ne būrelio kaina svarbiausia, o tai, ar geras specialistas jam vadovauja.

Rašytojos Renatos Šerelytės ir P.Mendeikos duktė aštuntokė Ieva Marija nuo šio rugsėjo lanko šokių pamokas privačiame būrelyje. Kai mergaitė pareiškė, kad nori lankyti šokius, tėvas į tai pažiūrėjo labai rimtai.

Šou verslo atstovai vaikus gadina

Ieva Marija vis rinkosi būrelius, o tėvas informaciją apie juos tikrindavo internete. Pagaliau išsiaiškino, kad vienam būreliui vadovaus žmogus, kuris baigęs Muzikos ir teatro akademiją, yra šokio specialistas. Supratę, kad tai gali būti rimta, tėvai nusprendė dukterį leisti būtent į šį būrelį.

Ar mergaitė neužpyko, kad tėvas ėmėsi tokios griežtos kontrolės?

"Ne. Pirmiausia su ja pasikalbėjau ir paaiškinau, kas ir kaip, ir ji viską puikiai suprato, – sakė P.Mendeika. – Aš žinau, kad, pavyzdžiui, teatro būrelių pilna, vadovauja jiems kas netingi. Užuot darius, kad vaikų supratimas apie teatro estetiką tobulėtų, jie yra gadinami. Atsiranda šoumenų, kurie savo prastą, komercinį meno supratimą bruka vaikams. Kadangi vaikai – labai imlūs, tokiuose būreliuose gauna prastus pagrindus."

Anot P.Mendeikos, būtina, kad dailės, teatro, muzikos, šokių būreliuose užsiėmimus vestų specialistas, turintis tinkamą išsilavinimą: "Tai – pagrindų pagrindas. Mano galva, tėvai pirmiausia turėtų pasidomėti tuo dalyku. Jei užsiėmimus veda savamokslis, savo vaiko į tokį būrelį kategoriškai neleisčiau. Taip ir elgiausi. Dukros išsirinktus būrelius patikrindavau internete ir vis sakydavau: "Palauk, dar paieškokim kompetetingo vadovo."

Nugalėjo šokiai

Pernai Ieva Marija M.K.Čiurlionio menų mokykloje lankė dailės būrelį. Užsiėmimus ten veda profesionalūs dailininkai.

"Šiuo metu dukra sužavėta šokių. Grįžta namo labai pavargusi, daug energijos tiems šokiams atidavusi. Nors ji gabi dailei, ir vadovai sakė, kad greitai pajuto formą, tam turi talentą, bet dabar, matyt, toks amžius, kad labiau linksta prie šokių", – kalbėjo P.Mendeika.

Esą gal kitais metais mergaitė kokią kitą meno sritį pasirinks. Pašnekovo galva, vaikystėje, paauglystėje vaiką reikia lavinti visapusiškai. Paskui pats pasirinks, kas jam labiausiai patinka.

R.Šerelytės ir P.Mendeikos sūnus septintokas Povilas metus lankė muzikos mokyklą, pramoko groti klarnetu. Šiemet nusprendė nelankyti. Bet tėvai jį po truputį kalbina rinktis kokios nors kitos srities būrelį. "Manau, jis pagalvos ir pasirinks. Tada žiūrėsim, kas tam būreliui vadovauja, ir atrinksim tinkamą", – sakė P.Mendeika.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų