Demonai byloja apie skaudžias netektis Pereiti į pagrindinį turinį

Demonai byloja apie skaudžias netektis

2012-12-08 23:59
Demonai byloja apie skaudžias netektis
Demonai byloja apie skaudžias netektis / Asmeninio archyvo nuotr.

"Dangaus rojai ir pragarai žvaigždynų pasauliuose" – taip vadinasi nepaprastai įdomi dailininko Vytauto Pečiukonio akvarelių paroda, eksponuojama Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje. Visą savo kūrybą V.Pečiukonis padovanojo Vilniaus miestui.

Atkakliai ėjo savo keliu

Gruodžio 10 d. V.Pečiukoniui sukaks 86 metai. Jo darbai išsiskiria neįprasta stilistine maniera ir simbolistine prigimtimi. Nieko panašaus neteko matyti nei lietuvių parodose, nei dailininkų dirbtuvėse. Menininko paveiksluose – puolę angelai ir demonai, dievai ir žmonės, paukščiai ir plačios erdvės, kosmosas. Viskas pakylėta virš realybės, dvelkia fantazija ir mistika. Atrodo, kad paveiksluose įnirtingai kaunasi gėrio ir blogio jėgos.

Menotyrininkų vertinimu, V.Pečiukonis – vienintelis Lietuvoje profesionalus dailininkas, XX a. antroje pusėje ėjęs simbolizmo keliu. Menininkas nepuolė vaizduoti kolūkio fermų ir šaunių kolūkiečių, kaip tuo metu buvo beveik privaloma, o atkakliai nėrė į simbolizmą. Tiesa, tas jo kelias buvo "slaptas".

"Jeigu sovietų valdžiai tokius mistinius paveikslus būčiau rodęs, mane būtų išvežę į Sibirą", – yra sakęs V.Pečiukonis, daugybę metų nesurengęs nė vienos personalinės parodos, o dalyvaudavęs tik grupinėse.

Tačiau dar sovietų laikais kelią į jo namus kažkaip rasdavo užsieniečiai, tarp kurių būdavo labai turtingų žydų iš Niujorko. Dideliam jų nusivylimui dailininkas nė vieno savo darbo nėra pardavęs. Jis norėjo išsaugoti visą kolekciją – ir savo demonus, ir religinius paveikslus – bei padovanoti ją Lietuvai.

Pagaliau tai pavyko padaryti. Visą dailininko kūrybą inventorizavo, aprašė, popierius sutvarkė jo mokinė dailininkė Gražina Murelytė-Ajauskienė.

Sudėtingo likimo žmogus

Pirmoji personalinė V.Pečiukonio kūrinių paroda "Dangaus rojai ir pragarai žvaigždynų pasauliuose" įvyko tik 2005 m. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Paroda sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo. Čia menininkas eksponavo ne tik dabar Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje Mokytojų namuose rodomas akvareles, bet ir didžiules įspūdingas tapybos drobes.

V.Pečiukonis – sudėtingo likimo žmogus, save kildinantis iš Italijos aristokratų. "Mano gyvenimo istorijos nepapasakosi. Lietuvoje aš – Vytautas Pečiukonis, bet tikroji mano pavardė – Agnus Elegras", – tvirtino dailininkas ir pabrėžė, kad jo tėvai nėra lietuviai.

Prieš daugelį metų jauni įsimylėjėliai atsidangino į Lietuvą – mažą nepriklausomą valstybę, kur Anykščiuose gimė būsimasis dailininkas. Lietuvoje jo tėvas pasivadino Juozu Pečiukoniu ir bažnyčiose grodavo vargonais. Jauna šeima nuolat keitė gyvenamąją vietą.

Parašė filosofinį veikalą

1947 m. V.Pečiukonis įstojo į Kauno taikomosios ir dekoratyvinės dailės institutą. Jį iš karto priėmė į antrą kursą. Vaikinas ir skulptūras buvo lipdęs, ir tapyti mokėjo. Skulptūros studijas baigė tuomečiame Vilniaus dailės institute.

1960–1987 m. V.Pečiukonis dirbo Vilniaus vaikų dailės mokykloje (dabar – Vilniaus J.Vienožinskio dailės mokykla) ir išugdė apie 200 mokinių, kurie sėkmingai įstojo į Dailės akademiją. Su kolegomis dailininkais jis beveik nebendraudavo. Didžiausi vienatvę mėgstančio dailininko draugai buvo jo mokiniai.

Dailininkas domisi mitologija, religija, astrofizika, kosmosu. Šiomis temomis jis perskaitė kalnus knygų. V.Pečiukonis pats yra parašęs 14 tomų filosofinį veikalą "Dangaus rojai ir pragarai žvaigždynų pasauliuose", kuriame dėsto ne tik apie Visatą, bet ir pasakoja apie savo paslaptingą bei intriguojantį gyvenimą.


KUR? Vaikų ir jaunimo meno galerijoje, Vilniaus g. 39 / 6.

KADA? Iki gruodžio 18 d.

KIEK? Nemokamai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų