2012 m. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais tapo skulptorius Vladas Vildžiūnas, literatūrologas Kęstutis Nastopka, scenografas Vitalijus Mazūras, architektas Eugenijus Miliūnas, vizualiojo meno kūrėjas Žilvinas Kempinas, dirigentas Modestas Pitrėnas.
Patyrė ir cenzūros galią
Kas nulėmė, kad būtent minėti menininkai tapo Nacionalinės premijos laureatais? "Komisijos sprendimai ir ekspertai, – pabrėžė Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos pirmininko pavaduotojas fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas. – Komisija ne vien posėdžiavo, bet pasižiūrėjo, kas ką sukūrė. Nuomonės mažai išsiskyrė."
79 metų skulptorius V.Vildžiūnas garbingą premiją pelnė už modernios nacionalinės kultūros vizijos įkūnijimą ir laisvos dvasios kultūros židinio puoselėjimą. Tiksliau, ši premija menininkui skirta už viso gyvenimo kūrybą.
Menininko kūrybos kraitėje – daugybė skulptūrinių portretų, taip pat paminklinių, monumentaliųjų dekoratyvinių, kamerinių skulptūrų. Vilnių puošia V.Vildžiūno paminklinė Salomėjos Nėries skulptūra, o Druskininkus – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio.
Kuris kūrinių iš menininko pareikalavo daugiausia darbo? "Visi darbai pareikalavo truputį daugiau, negu galėjau padaryti, – neslėpė V.Vildžiūnas. – Vienas anglų išminčius pasakė, kad sudėtingi dalykai reikalauja labai daug pastangų, laiko, o neįmanomi dalykai – tik truputį daugiau."
Skulptorius prisiminė, kad sovietų laikais yra tekę susidurti su cenzūra. Kartą jis dalyvavo Kauno IX forto paminklo konkurse. Jo projektas buvo pripažintas geriausiu. "Tačiau trūko kažkokios revoliucinės idėjos – sugniaužtų kumščių, dar kažko. Kadangi atsisakiau tai daryti, nuplaukė tas darbas", – kalbėjo pašnekovas.
Premiją matuoja savo gyvenimu
Jauniausias laureatas 38 metų dirigentas M.Pitrėnas Nacionalinę premiją pelnė, kaip skelbiama, "už platų kūrybinį mostą interpretuojant klasikinę ir šiuolaikinę muziką bei lietuviškos muzikinės kultūros sklaidą". Kurie ypatingi jo koncertai sugulė į Nacionalinę premiją?
"Nepasakyčiau, kad tik koncertai. Dirigento profesija reikalauja daugiau nei aštuonių darbo valandų per dieną. Ji pasiglemžia ir laisvalaikį, ir buitį. Todėl tos premijos negaliu matuoti koncertais – ją galiu matuoti tiktai savo gyvenimu. Tai – mano gyvenimo, mano gyvenimo būdo įvertinimas", – sakė dirigentas ir apgailestavo, kad premiją gavo dabar.
Pasitikslinus, galbūt Nacionalinė premija jam skirta per anksti, dirigentas užtikrino, kad ne. Esą tik gaila, kad visa, kas geriausia sugalvota Lietuvoje, jo gyvenime jau yra įvykę. "Žinoma, juokauju, – pabrėžė muzikas. – Nacionalinė premija – didžiausias mano gyvenimo įvertinimas."
Jei jau gyvenimo, tai galbūt į šį įvertinimą dirigentas įskaičiuoja ir patirtas avarijas skubant iš Latvijos nacionalinės operos teatro į Vilnių? "Ir avarijas, ir nemiegotas naktis, ir šeimynines nesutartis. Viską – nuo pozityviausios dalelės iki negatyviausios – gali sutapatinti su premija. Nors labai stengiuosi, kad profesija nelabai intensyviai sietųsi su asmeniniu gyvenimu. Bet tai ne visada pavyksta", – dėstė M.Pitrėnas.
Lietuvio kūrinys – šalia P.Picasso
Scenografui, lėlininkui 78 metų V.Mazūrui Nacionalinė premija įteikta už lėlių teatro virsmą ryškiu Lietuvos kultūros reiškiniu, už kūrybos sąsajas su etnine lietuvių pasaulėjauta.
Habilituotas humanitarinių mokslų daktaras 72 metų K.Nastopka Nacionaline premija, kaip paaiškino S.Žvirgždas, buvo įvertintas už literatūrologo ir literatūros kritiko darbą, tačiau ne už mokslinį. "K.Nastopką vertinome už kūrinių suvokimo meną. Jis žiūri į literatūrą labai plačiai, ją lygina su kitomis meno sritimis. Tai – retas atvejis", – patikslino S.Žvirgždas.
Architektas Eugenijus Miliūnas įvertintas už konceptualų architektūros erdvių suvokimą, už šiuolaikinių visuomenei reikšmingų pastatų sukūrimą. Nacionalinę premiją 60 metų architektui nulėmė "Žalgirio" ir Šiaulių arenos.
Niujorke gyvenantis 43 metų Žilvinas Kempinas pagerbtas už minimalistinės šiuolaikinio meno kalbos įtaigą ir jos tarptautinį rezonansą. "Jau vien tai, kad užsienyje jo darbas yra šalia Pablo Picasso kūrinio, daro įspūdį. Ž.Kempinas žinomas užsienyje", – sakė S.Žvirgždas.
Nacionalines premijas laureatams įteiks Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vasario 16-ąją. Nacionalinės premijos dydis – 104 tūkst. litų.
Naujausi komentarai