Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlomas kandidatas į generalinius prokurorus Ukmergės teisėjas Evaldas Pašilis parlamentarams nėra žinomas. Anot jų, balsavimą Seime lems, kaip jis prisistatys parlamentarams.
Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė sako „labai teigiamai“ vertinanti E. Pašilį.
„Vertinu labai teigiamai, tai tikrai kompetetingas žmogus, turintis gerų vadovavimo įgūdžių, prisimenant jo darbą teismo vadovu, atsiliepimai patys geriausi. Vertinu, kad buvo pasirinktas tikrai kompetetingas kandidatas, tikiuosi, kad Seimas įvertins pasirinkimą“, - pirmadienį žurnalistams Seime sakė L.Graužinienė.
Klausiama, ar mano skirtumų tarp naujojo ir ankstesnių dviejų atmestų kandidatų, L.Graužinienė sakė E.Pašilį kaip Ukmergės gyventoja tiesiog geriau pažįstanti.
„Aš tiek giliai nepažinojau buvusių kandidatų, šį kandidatą labiau pažįstu, nes esame tos pačios bendruomenės nariai, ir aš tikrai žinau, kad ir paprasti žmonės, ir teisinė bendruomenė jį vertina labai teigiamai, todėl manau, kad jo ramus charakteris, diplomatiškas problemų sprendimas ir geri vadovavimo įgūdžiai bus tai, ko reikia šiandien prokuratūroj“, - kalbėjo parlamento vadovė.
Pasak L.Graužinienės, E.Pašilio kandidatūra Seimui bus pateikta antradienį, o „sprendimai bus priimti iki Kalėdų“.
„Kitokį balsavimą Seime nei buvusieji du galėtų lemti tai, kad tikrai reikia generalinio prokuroro, kad ta institucija galėtų dirbti, būtų stabili. (...) Kad pačiai institucijai nebūtų koks nors nepilnavertiškumo kompleksas, kad štai įstaiga be vadovo. Taip pat priklausys nuo to, kaip tas kandidatas save pristatys“, – pirmadienį BNS sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Jis teigė pats pretendento pavardę sužinojęs maždaug prieš valandą, kai ši buvo paskelbta viešai. Komiteto vadovą informavo prezidentės patarėja.
J.Sabatauskas pripažino, kad sunku rasti, kuo E.Pašilio kandidatūra skiriasi nuo dviejų Seimo atmestų kandidatų – jie taip pat buvo teisėjai, truputį turintys ikiteisminio darbo patirties, dirbo apylinkės ar apygardos teismuose, ne iš sostinės.
„Visada sakau, kad iš provincijos – tai nereiškia, kad blogas, – pabrėžė J.Sabatauskas. – Nė vienas aukštesnio teismo teisėjas turbūt nesiveržia į tas pareigas. Pirma, matydamas ankstesnius balsavimus, antra, Aukščiausiojo ar Apeliacinio teismų teisėjams tai tikrai nėra jokia karjera. Lieka apylinkės teismo teisėjai. Na, N.Meilutis buvo iš apygardos teismo.“
Valdančiajai koalicijai priklausančių „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ seniūnai Kęstutis Daukšys bei Petras Gražulis BNS sakė negalintys vertinti trečiojo kandidato, nes jo nepažįsta.
„Tikiuosi, kad geras kandidatas. Reikės susitikti, pasišnekėti. Su mūsų frakcija tikrai niekas nederino, bet ir nebūtina derinti su frakcijomis. Prezidentė pateikia tą kandidatą, kuris, mano, kad tiktų geriausiai“, – tvirtino K.Daukšys.
„Viskas priklauso nuo asmenybės. Manau, kad susitiksime, pašnekėsime su žmogumi ir bus matyti. Jeigu toms pareigoms tinkamas, kodėl reikėtų kaip nors kitaip balsuoti, – teigė jis, paklaustas, kodėl šįkart Seimas neturėtų atmesti prezidentės siūlomo kandidato. – Prokuroras turi būti toks, kuriuo patikėtų bent 71 Seimo narys.“
P.Gražulis tikino, kad jo vadovaujama frakcija neturi išankstinio nusistatymo dėl E.Pašilio. Kita vertus, jis stebėjosi, kad vėl teikiamas teisėjas, o ne prokuroras į šias pareigas.
„Man tai keista. Paimkime generalinio prokuroro pavaduotoją. Pati prezidentė juos gi skiria, teikiant generaliniam prokurorui. Tai, ką ji jau nusivylusi savo skyrimu? Vis tiek turi žmogus patirties turėti. Vadovavo keliems prokurorams ar keliems teisėjams, bet juk ateina visai sistemai vadovauti. Reikia patirties, įgūdžių. Nežinau, kodėl renkasi iš šalies? Galbūt, kad būtų paklusnus“, – svarstė parlamentaras.
E.Pašilio kandidatūros vertinti kol kas sakė negalintys ir opozicinių frakcijų vadovai – apie kandidatą mažai žino, tad pozicijas žada išsakyti po susitikimų su kandidatu.
„Frakcijoje susitiksime su kandidatu, pažiūrėsime jo savybes, neteko detaliai su jo asmenine biografija susipažinti, todėl dabar (negaliu komentuoti)“, – pirmadienį BNS sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
Vis dėlto jis sveikino prezidentės sprendimą teikti kandidatą po dviejų ankstesnių nesėkmių Seime: „Sveikinu, kad yra apsisprendimas teikti, nes puikiai suprantu, kad po dviejų nesėkmingų balavimų Seime kandidato paieškos labai apsunkintos, nes daug kas bijo, kad gali vėl baigtis nesėkme.“
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Andrius Kubilius vylėsi, kad prezidentė gerai apsvarstė savo pasirinkimą.
„Nedaug ką galiu pasakyti. Tikiu, kad prezidentė atidžiai rinkosi ir įvertino kvalifikaciją, kiek žinau ir Teisėjų taryba vertino kvalifikaciją (E.Pašilio) neseniai ir pripažino kaip labai aukštą. Šioje vietoje svarbiausia, ar valdantieji pagaliau apsispręstų, kad reikia nepriklausomo prokuroro, ar jie ir toliau sieks turėti tokį prokurorą, kuris būtų kuo nors artimas jiems“, – sakė A.Kubilius.
Prezidentė D.Grybauskaitė pirmadienį pranešė Seimui teikianti trečią kandidatą į generalinius prokurorus – Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėją 42 metų E.Pašilį.
E.Pašilis turi 15 metų teisėjo darbo patirtį, savo karjerą jis pradėjo 1999 metais Ukmergėje. 2007–2012 metais buvo šio teismo pirmininkas.
Kandidatas teisininko kvalifikaciją įgijo Lietuvos policijos akademijoje ir Vilniaus universitete, dirbo Ukmergės rajono policijos komisariate Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnybos jaunesniuoju inspektoriumi, taip pat Mokesčių policijos departamento Vilniaus apskrities skyriuje Kvotos ir operatyvinės veiklos tarnybos inspektoriumi.
Seimas jau yra atmetęs du valstybės vadovės kandidatus į generalinius prokurorus. Spalio mėnesio pradžioje parlamentarai nepritarė siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą atmesta Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūra. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai toliau vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.
Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.
Naujausi komentarai