D. Gaižauskas prašys nuo I. Rozovos tyrimo nušalinti tris NSGK narius | kl.lt

D. GAIŽAUSKAS PRAŠYS NUO I. ROZOVOS TYRIMO NUŠALINTI TRIS NSGK NARIUS

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas pirmadienį pranešė prašysiantis nušalinti tris komiteto narius iš opozicijos, kai bus atliekamas parlamentinis tyrimas dėl Seimo narės Irinos Rozovos.

Aiškinsis, kodėl nesiėmė veiksmų

Politikas teigė tokį sprendimą dėl buvusio komiteto pirmininko Vytauto Bako, konservatoriaus Lauryno Kasčiūno ir liberalo Virgilijaus Aleknos priėmęs dėl to, kad jų veikla irgi bus nagrinėjama tyrimo metu.

„Bus prašoma ir nušalinimo, tiek paties L. Kasčiūno, tiek V. Bako, tiek V. Aleknos“, – BNS sakė D. Gaižauskas.

Pasak jo, per parlamentinį tyrimą bus aiškinamasi, kodėl prieš pusantrų metų su informacija apie I. Rozovą susipažinę minėti NSGK nariai nesiėmė veiksmų.

„Reikėjo tada daryti komitete neeilinį ar eilinį posėdį (...) kreiptis ir priimti sprendimus skubiai“, – kalbėjo komiteto pirmininkas.

Bus prašoma ir nušalinimo, tiek paties L. Kasčiūno, tiek V. Bako, tiek V. Aleknos.

Tyrimo metu taip pat bus nagrinėjama, ar į situaciją teigiamai reagavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, 2018 metų pradžioje gavęs žvalgybos raštą su duomenimis apie I. Rozovos ryšius su Rusijos diplomatais, pridūrė politikas.

Konservatoriai Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas ir Arvydas Anušauskas pirmadienį kreipėsi į D. Gaižauską, prašydami į tyrimą įtraukti klausimus dėl neteisėtos Rusijos įtakos Lietuvos politinei sistemai, jos poveikio Lietuvos vidaus politikai bei rinkimų kampanijoms, I. Rozovos ryšių bei veiksmų galbūt keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui.

Pasak D. Gaižausko, dėl šių klausimų jau apsispręsta praėjusią savaitę, kai priimtas principinis sprendimas inicijuoti tyrimą.

„Jie atkartoja komitete priimtą sprendimą, tik nežinau, kodėl jie taip daro“, – tvirtino Seimo NSGK vadovas.

„Nesupratau šito jų veiksmo“, – pareiškė jis.

Sprendimas pradėti parlamentinį tyrimą turėtų būti priimtas prasidėjus Seimo rudens sesijai rugsėjį.

Duomenys apie I. Rozovos ryšius viešai paaiškėjo Seimo NSGK pradėjus aiškintis politikės dalyvavimo Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje Gruzijoje šių metų birželį aplinkybes.

Komitetas susipažino su pernai sausį Lietuvos žvalgybos Seimo pirmininkui pateiktu raštu apie I. Rozovos ryšius su Rusijos diplomatais. Tame rašte rekomenduojama nesuteikti parlamentarei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

Valstybės saugumo departamento dokumente rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų aljansui.

Anot Saugumo departamento, skirtingais laikotarpiais su Rusijos diplomatais aptartos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Žvalgybos duomenimis, I. Rozova prieš aštuonerius metus bandė įtraukti Rusijos diplomatus, kad būtų daroma įtaka formuojant koalicijas Vilniaus miesto savivaldybės taryboje, taip pat rašoma apie Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 metais išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

Rusų aljanso narė I. Rozova šiuo metu dirba Lenkų rinkimų akcijos frakcijoje Seime. Ji per 2016 metų rinkimus išrinkta į Seimą pagal šios partijos sąrašą.

L. Kasčiūnas: tikrai nenusišalinsiu

L. Kasčiūnas teigia, kad D. Gaižauskas tiesiog nurodinėja ir kad savo noru nuo tyrimo tikrai nenusišalins.

„Aš noriu perduoti linkėjimus pirmininkui ir noriu pranešti, kad tikrai neplanuoju nusišalinti. Tik dėl mūsų kreipimosi mes pagaliau turime tą vaizdą. Jei nebūtų mūsų kreipimosi, nebūtų pagrindo pradėti tyrimo. Antras dalykas, aš esu pasirengęs atsakyti į klausimus tyrimo metu ir kartu noriu priminti, kad gavėjų, adresatų buvo labai daug, tarp jų ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Aš tikiuosi, kad NSGK pirmininkas netaikys dvigubų standartų ir tuos klausimus, kuriuos užduos man, užduos ir premjerui bei kitiems, kurie gavo informaciją“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas, pridurdamas, kad D. Gaižauskas negali nurodinėti.

Tik dėl mūsų kreipimosi mes pagaliau turime tą vaizdą. Jei nebūtų mūsų kreipimosi, nebūtų pagrindo pradėti tyrimo.

„Jeigu valdžia, kuri turi daugumą, pradės dabar visiems nurodinėti, kas gali dalyvauti, o kas negali... Aš nesutinku trauktis, dirbu toliau“, – sakė jis.

Tuo tarpu D. Gaižauskas, reaguodamas į L. Kasčiūno repliką, sako esąs įsitikinęs, kad 3 minėti parlamentarai turi nusišalinti nuo inicijuojamo tyrimo, tačiau kartu užsiminė nežinąs, ką darys jei patys savo noru L. Kasčiūnas, V. Bakas ir V. Alekna nesitrauks.

„Žiūrėsime, kaip tai atrodys procedūriškai... reikia pagalvoti, iškart ir nepasakysiu", – Eltai sakė D. Gaižauskas.

D. Gaižauskas užsiminė, kad dėl parlamentarų nušalinimo galės balsuoti patys Seimo laikinosios tyrimo komisijos nariai.

"Prašome laikinosios komisijos tyrimo ir prašysime, kad laikinosios komisijos teisės būtų perduotos NSGK. Viskas bus daroma pagal laikinosios tyrimo komisijos statute numatytą tvarką. Ir tie nušalinimai ir visi klausimai bus aptarti komisijoje ir bus balsavimas", – svarstė NSGK pirmininkas.

Pasak jo, šie trys parlamentarai turės galimybę pateikti motyvus, kodėl atsisako nusišalinti. O tuomet dėl jų nušalinimo spręs komisijos nariai.

"Jei nesutiks, turės paaiškinti aplinkybes, kodėl nesutinka. Esmė tokia, norisi padaryti taip, kad sprendimus priiminėtų ne vienas asmuo, kaip anksčiau būdavo (NSGK. – ELTA)", – sakė D.Gaižauskas.

Paklaustas, ar tyrimo komisija užduos klausimus ir premjerui, D. Gaižauskas tai paneigė. Pasak jo, šiuo metu aiškinsis tik dėl Seimo narių.

"Mes esame Seimo nariai, turime pradėti nuo parlamentarų, Seimas tvarkosi Seime, o ne Vyriausybėje. Vyriausybė atlieka veiksmus savo srityje, Prezidentūra savo... Mes dabar aiškinamės apie Seimą", – teigė D. Gaižauskas.

GALERIJA

  • Laurynas Kasčiūnas
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

juk

aisku tik 1 kad tie nusalinimai tai tos pacios mafijos noras pridengti savus kuriu pilnas seimturgelis juk tie politzaidimai tik parodo tikra siu valdininku veida kuri dargi deramai nemoka uzmaskuot /superspecai/......

Rapolas

Ta seima reiktu gerai "prasukuoti"... Ten tiek prilinde...

Pritariu pirmininkui Gaižauskui , o

konservatorių veiksmus vertinu kaip eilinį bandymą kiršinti .

SUSIJUSIOS NAUJIENOS