Dėl prokuroro atleidimo tvarkos į Konstitucinį Teismą kreipėsi ir grupė konservatorių Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl prokuroro atleidimo tvarkos į Konstitucinį Teismą kreipėsi ir grupė konservatorių

2014-01-02 15:22
BNS inf.
Dėl prokuroro atleidimo tvarkos į Konstitucinį Teismą kreipėsi ir grupė konservatorių
Dėl prokuroro atleidimo tvarkos į Konstitucinį Teismą kreipėsi ir grupė konservatorių / B.Barausko/BFL nuotr.

Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį priėmė Seimo konservatorių prašymą ištirti, ar Prokuratūros įstatymo dalis, kad generalinis prokuroras gali būti atleistas Seimo siūlymu, neprieštarauja Konstitucijai.

Anksčiau dėl to paties į KT yra kreipusis prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kreipimąsi pasirašiusių 29 parlamentarų teigimu, neseniai įstatyme įtvirtinta nuostata, jog generalinį prokurorą galima atleisti bet kuriuo momentu ir dėl bet kokių motyvų, netgi jų nesant, o tik jeigu tai padaryti siūlo Seimas, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam prokuroro nepriklausomumui.

Kreipimesi teigiama, kad įstatymų leidėjas pagal Konstituciją gali nustatyti tik tokius generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų laikui pagrindus, dėl kurių pobūdžio generalinis prokuroras apskritai negali eiti savo pareigų. Tuo metu įteisinus naują atleidimo pagrindą, esą sudaromos prielaidos atleisti generalinį prokurorą iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų terminui bet kuriuo metu, be aiškios priežasties ir nesant jokio teisinio pagrindo.

Konstitucijoje numatyta, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Kreipimosi autorių manymu, pagal Konstituciją iniciatyvos teisė atleisti (kaip ir skirti) generalinį prokurorą suteikta išimtinai valstybės vadovui.

"Tačiau ginčijamu teisiniu reguliavimu ši teisė perduota Seimui, taip pažeidžiant Konstitucijoje numatytą valstybės vadovo ir Tautos atstovybės galių pusiausvyrą skiriant ir atleidžiant generalinį prokurorą", - teigiama rašte.

Pareiškėjų atstovais įvardijami konservatorių lyderis Andrius Kubilius ir Seimo narys Stasys Šedbaras.

Lapkritį Seimui priėmė Prokuratūros įstatymo pataisas, kuriomis įtvirtino naują generalinio prokuroro atleidimo pagrindą - Seimo siūlymu. Prezidentė šias pataisas veto, bet gruodį parlamentas veto atmetė.

Vetavusi minėtas pataisas valstybės vadovė kreipėsi į KT išaiškinimo, ar anksčiau paskelbtų KT nutarimų nuostatos gali būti aiškinamos kaip reiškiančios, kad generaliniam prokurorui negali būti nustatyta pareiga atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžioms, nes tai reikštų kišimąsi į prokurorų, vykdančių Konstitucijoje nustatytas funkcijas, veiklą, taip pat ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyti ne tik įstatyme, bet ir Seimo statute.

Parlamentarai yra priėmę ir Seimo statuto pataisą, kuri leidžia nepritarus Generalinės prokuratūros veiklos ataskaitai siūlyti prezidentei atleisti generalinį prokurorą.

D.Grybauskaitės teigimu, toks reguliavimas gali prieštarauti Konstitucijai, nes, pasak jos, sudaro prielaidas atleisti generalinį prokurorą iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų terminui bet kuriuo momentu be jokios aiškios priežasties ir nesant jokio teisinio pagrindo.

Anot valstybės vadovės, Prokuratūros įstatymo pataisos sudarys galimybę atleisti generalinį prokurorą, jei jis neįtiks daliai politikų ir taip padarys prokurorą nuo jų priklausomą.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra