Priėmė sprendimą: atvers Registrų centro duomenis žurnalistams | kl.lt

PRIĖMĖ SPRENDIMĄ: ATVERS REGISTRŲ CENTRO DUOMENIS ŽURNALISTAMS

Vyriausybė trečiadienį priėmė sprendimą, kuris, jos atstovų teigimu, sudarys sąlygas žurnalistams neatlygintinai gauti duomenis iš Registrų centro.

Ministrų kabineto priimtame nutarime rašoma, kad duomenų teikimo išlaidos bus kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Susisiekimo ministerija teigia, kad per mėnesį suma sieks 25-30 tūkst. eurų.

Pagal nutarimą, kad Registrų centro patirtos išlaidos dėl duomenų teikimo žurnalistams bus kompensuojamos iki to laiko, kol įsigalios įstatymų pakeitimai, numatantys žurnalistams teisę nemokamai gauti registrų duomenis visuomenės informavimo tikslais.

Priėmus nutarimą, Registrų centras žada pasirašyti sutartis su žiniasklaidos priemonėmis.

Vyriausybė trečiadienį taip pat nusprendė teikti Seimui įstatymų pataisų paketą, kuriuo būtų iš esmės apibrėžtas nemokamos Registrų centro informacijos teikimas žurnalistams.

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis pabrėžia, kad Vyriausybės siekiamybė yra atverti Registrų centro duomenis visiems, tačiau tam, anot jo, reikia užbaigti centro pertvarką.

„Klausimas, kurį sprendžiame šiandien, yra paveldėtas, mano nuomone, jis turėjo būti prieš 20 metų išspręstas. Deja. Šiuo įstatymu galiausiai padarytumėme tvarką, kurią seniai reikėjo padaryti su šios informacijos davimu“, – sakė R. Masiulis.

Šiuo įstatymu galiausiai padarytumėme tvarką, kurią seniai reikėjo padaryti su šios informacijos davimu.

Pasak jo, Seimo bus prašoma svarstyti įstatymų pakeitimus skubos tvarka.

Pirminiame pataisų variante nustatyta, kad nemokamai informacija galės būti teikiama žurnalistams, kurie per pastaruosius metus nėra pažeidę Visuomenės informavimo etikos kodekso ar padarę kitų rimtų profesinių pažeidimų, taip pat etikos besilaikančioms informavimo priemonėms. Vyriausybė pritarė premjero patarėjo, buvusio žurnalisto Skirmanto Malinausko pasiūlymui, kad informacija būtų neteikiama tik etiką per metus pažeidusiesiems dukart.

„Praktiškai visi rimtesni žurnalistai turi etikos pažeidimą. Deja, taip yra – skundžiama dažnai, o pagrindų yra daug. Siūlau įvesti du pažeidimus, nes kitu atveju labai stipriai apsiribos tas ratas žurnalistų, kurie galėtų tą informaciją gauti“, – sakė S. Malinauskas.

Šį klausimą Vyriausybė jau svarstė prieš savaitę, bet tuomet jis buvo atidėtas. Netrukus po to prieštaringų vertinimų sulaukė Vyriausybės sprendimas sunaikinti šio pasitarimo garso įrašą.

Ministras R. Masiulis, trečiadienį paklaustas, kas buvo aptariama tame pasitarime, teigė, jog pasitarimas buvo intensyvus, tačiau nebūta nusiteikimo neatverti duomenų žurnalistams.

„Daug buvo išsakyta pasiūlymų dėl formulavimo įstatymo, dėl Vyriausybės nutarimo, bet kad būtų nusistatymas, kad žurnalistai tų duomenų negautų, tokio nebuvo“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė R. Masiulis.

Registrų centras rugsėjo 14 dieną nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką pagal žurnalistų užklausas neatlygintinai pateikti registrų duomenis.

Dalis žurnalistų pareiškė, kad taip nepagrįstai apribota žiniasklaidos laisvė gauti informaciją iš valstybės.

Naujasis centro direktorius Saulius Urbanavičius teigia, kad duomenų teikimui nebuvo teisinio pagrindo.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Barankinas

Kodėl žurnaliūgos turi gauti veltui tai, už ką kiti privalo susimokėti??? Jie neįgalūs ir gyvena iš ubagiškos pensijos? "Nepriklausomų" žurnalistų senai jau nebėra, visi klusniai vykdo savo bosų zadanijas, kurias bosams užsako visokie mgboltikai ir kitokia ologarchinė sušara bei valdžią susigrąžinti siekiantys konservliberastai.

Šiaip

žiniasklaida man panašėja į verslą, taigi tegul ir moka kaip moka verslas. Keistoka, kad žurnalistai nesupranta žodžio - neteisėta ir pradeda akcijas atrakcijas su žvakutėmis bei pasisakymais per TV. Šlykštu...

Tele

Tvarka turi buti ,daba paskambino kam reikia ir gauna ko nereiketu ......

SUSIJUSIOS NAUJIENOS