„Jeigu dabar staiga Seimo pirmininkas pakeistų savo potvarkį ir atsisakytų tokio reikalavimo, tai visi puikiai suprastumėme, dėl ko taip atsitiko. Turime konkretų personažą, kuriam nerekomenduojama suteikti leidimo“, – antradienį žurnalistams Seime teigė I. Šimonytė.
„Toks pakeitimas reikštų, kad vienu metu mums atrodė, kad toks reikalavimas yra pagrįstas ir adekvatus, kaip jis yra taikomas kai kurių komitetų, komisijų nariams, dabar staiga, kai vienas iš narių nebegali to leidimo gauti... Čia kaip krepšininkui, nepataikai į krepšį ir nuleidžia tau jį iki panosės, kad jau tikrai pataikytum. Taip atrodytų – analogija yra tokia“, – akcentavo ji.
Diskusijos šiuo klausimu kilo išsiskyrus Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio ir premjero Gintauto Palucko pozicijoms dėl slaptumo žymos suteikimo R. Žemaitaičiui. Visgi, pasak konservatorės, kartelės žeminimas NATO Parlamentinės Asamblėjos delegatams atrodytų „nekaip“.
„Bet kokie teisės aktų pritaikymai prie konkretaus asmens, žeminant reikalavimų kartelę, jie atrodo nekaip. Tai rodo, kad mes galime atsisakyti savo ankstesnių sprendimų, dėl to, kad vienas iš valdančiųjų atstovų tų reikalavimų netenkina. (...) Nematyčiau pagrindo to sprendimo keisti“, – dėstė I. Šimonytė.
Kaip skelbta, S. Skverneliui neketinant „aušriečių“ pirmininkui išduoti leidimo dirbti su įslaptinta informacija, pirmadienį LRT televizijai G. Paluckas užsiminė, jog S. Skvernelis turėtų įvertinti galimas tokių sprendimų rizikas. Premjeras pažymėjo – „valstybė nėra valdoma pažymomis“.
Savo ruožtu S. Skvernelis teigė, kad jį glumina premjero G. Palucko pareiškimai. Pasak parlamento vadovo, žvalgybos vertinimas nėra rekomendacinis, todėl jis dar šiandien ketina priimti sprendimą „aušriečio“ atžvilgiu.
Čia kaip krepšininkui, nepataikai į krepšį ir nuleidžia tau jį iki panosės, kad jau tikrai pataikytum.
V. Čmilytė-Nielsen: besąlyginė premjero globa jau kelia nerimą
Tuo metu reaguodama į premjero pareiškimus Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen akcentavo, kad tokie pasisakymai kelia nerimą.
„Nauja savaitė – nauji valdančiųjų trijulės siurprizai. Vienas valstybės vadovas – premjeras – kitam valstybės vadovui – Seimo pirmininkui – pasiūlė nekreipti dėmesio į VSD informaciją dėl trečio koalicijos partnerio problemų dėl leidimo dirbti su informacija, pažymėta grifu „visiškai slaptai“. Dar kartą – teisinėje valstybėje premjeras ką tik Seimo pirmininkui pasiūlė sulaužyti aiškią tvarką, kaip suteikiami leidimai dirbti su slapta informacija“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė politikė.
„Ir, nekreipiant dėmesio, leisti visur ir bet ką plepančiam „Nemuno aušros“ pirmininkui likti NATO Parlamentinėje Asamblėjoje. Tokia besąlyginė premjero globa jau tikrai kelia nerimą. Kaip ir tai, kad premjeras citavo tik Seimo pirmininkui skirtą VSD pažymą“, – akcentavo ji.
ELTA primena, kad VSD pateikė Seimo vadovui išvadą, kurioje prieštarauja, kad „Nemuno aušros“ pirmininkui R. Žemaitaičiui būtų išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Atlikto patikrinimo metu VSD nustatė, jog tam tikros parlamentaro savybės bei poelgiai gali kelti grėsmę patikėtos slaptos informacijos saugumui.
Kaip numato įstatymas, teisę dirbti ir susipažinti su įslaptinta informacija, remiantis VSD vertinimu, suteikia paslapčių subjekto vadovas – šiuo atveju, Seimo pirmininkas. Šeštadienį žurnalistams S. Skvernelis patikino, jog laikysis VSD vertinimo ir leidimo darbui su įslaptinta informacija R. Žemaitaičiui neišduos.
Be to, S. Skvernelis pažymėjo, jog inicijuos sprendimus dėl R. Žemaitaičio likimo Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje. Savo ruožtu abejonių dėl VSD vertinimo neslėpęs premjeras Gintautas Paluckas Eltai teigė, jog, nepaisant žvalgybos išvados, R. Žemaitaitis galėtų toliau dirbti Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.
Praėjusią savaitę pats R. Žemaitaitis Eltai teigė nesureikšminantis, kad neturės galimybės susipažinti su įslaptinta informacija. Vieno iš valdančiosios daugumos lyderių teigimu, tai neturės neigiamų pasekmių ir jo darbui.
Pagal įstatymą, su informacija, žymima žemiausio slaptumo grifu „Riboto naudojimo“, gali susipažinti visi Seimo nariai, kuriems tai būtina pagal vykdomas pareigas. Kaip Eltą informavo Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė, R. Žemaitaitis tokią teisę turi.
Tuo metu Seimo pirmininko potvarkis numato, kokioms pareigybėms parlamente reikia turėtų aukštesnės kategorijos leidimus dirbti su įslaptinta informacija. Pavyzdžiui, su „Visiškai slaptai“ žymima informacija gali dirbti Seimo valdyba, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai. Tuo metu su medžiaga, pažymėta grifu „Slaptai“, dirbti gali Audito, Ekonomikos, Europos reikalų, Teisės ir teisėtvarkos, Užsienio reikalų komitetų nariai, taip pat – Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas bei jo pavaduotojas, Energetikos ir darnios plėtros komisijos bei Antikorupcijos komisijos vadovybė. Toks leidimas reikalingas ir Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos bei Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje nariams.
Naujausi komentarai