Premjeras: atrodome išskirtinai Pereiti į pagrindinį turinį

Premjeras: atrodome išskirtinai

2025-05-22 11:46

Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad Lietuvos kreipimasis į Hagos teismą, siekiant Baltarusijos režimą patraukti atsakomybėn dėl migrantų krizės, leidžia išlaikyti instrumentalizuotos migracijos klausimą politinėje darbotvarkėje.

Gintautas Paluckas
Gintautas Paluckas / P. Peleckio / BNS nuotr.

„Toks kreipimasis leidžia išlaikyti instrumentalizuotos migracijos klausimą politinėje darbotvarkėje tarp kitų šalių diskusijų. Nes kai kada tai, kas įvyko ir atrodo reikšminga, laikui bėgant blėsta aktualumas ir visi lyg primiršta, apie ką mes iš tikrųjų kalbame“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį sakė premjeras.

„Mes kalbame apie režimus, kurie migraciją naudoja kaip ginklą“, – teigė jis.

Pasak G. Palucko, Baltijos šalys ir Lenkija tarp kitų Europos valstybių atrodo išskirtinai, kai kalbama apie nelegalios migracijos suvaldymą.

Taip jis kalbėjo Lietuvai pirmadienį padavus Baltarusiją į Tarptautinį Teisingumo Teismą dėl Aliaksandro Lukašenkos režimo sukeltos ir, anot Užsienio reikalų ministerijos (URM), tarptautinę teisę pažeidžiančios migrantų krizės.

URM pažymėjo, kad byla susijusi su valstybių įsipareigojimų pažeidimais pagal Jungtinių Tautų Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru.

Pasak ministerijos, Minsko dalyvavimą organizuojant krizę liudija tai, kad Baltarusijos valstybinės įmonės padidino skrydžių iš Artimųjų Rytų ir kitų regionų skaičių, organizavo vizų išdavimą ir apgyvendinimą atvykstantiems migrantams.

Be to, atvykę į Baltarusiją daugelis migrantų iki Lietuvos sienos buvo lydimi Baltarusijos saugumo pajėgų ir verčiami ją kirsti neteisėtai, dažnai pavojingomis ir gyvybei grėsmę keliančiomis sąlygomis.

URM teigimu, Baltarusijos pasienio tarnybos, nepaisant prašymų bendradarbiauti, atsisakė dirbti su Lietuvos institucijomis siekiant sustabdyti neteisėtus sienos kirtimus.

Lietuvos reikalavimai byloje apima visišką padarytos žalos atlyginimą, įskaitant sienos statybos išlaidas, ir garantijas, kad tarptautinei teisei priešingi veiksmai nesikartos.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, iš viso nuo migracijos krizės pradžios 2021-aisiais Lietuvos pasieniečiai į šalį iš Baltarusijos neleido neteisėtai patekti 23,6 tūkst. užsieniečių. Tie patys asmenys nelegaliai kirsti sieną bandė ne po kartą.

Vakarai kaltina Minsko režimą organizavus migrantų antplūdį.

Kaip rašė BNS, pernai Lietuva pirmoji kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą su prašymu pradėti tyrimą dėl A. Lukašenkos režimo vykdomų nusikaltimų žmoniškumui – priverstinės asmenų deportacijos ir persekiojimo bei kito žiauraus elgesio, prieštaraujančio pagrindinėms tarptautinės teisės normoms.

Netrukus Vilniuje bus atidarytas Europos Tarybos informacijos punktas Baltarusijos žmonėms.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra