Prezidentas: Izraelis pažeidžia žmogaus teises Gazoje, bet kritika bus girdima tik bendradarbiaujant Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentas: Izraelis pažeidžia žmogaus teises Gazoje, bet kritika bus girdima tik bendradarbiaujant

2025-05-26 23:39

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Izraelio karinės operacijos Gazos Ruože pažeidžia humanitarinę teisę, tačiau pabrėžia, jog kritiką žydų valstybei galima išsakyti tik bendradarbiaujant, o ne nuo jos atsiribojant.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / J. Elinsko/ELTOS nuotr.

„Aš manau, kad mes turime bendradarbiauti, nes jeigu mes nebendradarbiausime, mūsų visos pastabos Izraelio atžvilgiu bus betikslės, nes mes tiesiog neturėsime jokio santykio su Izraeliu. Kartais tiesa būna karti. Tiesą reikia pasakyti, bet kiekvienu atveju užsiskleisti ir užsidaryti duris, na, tai būtų paprasta, bet tokiu būdu, jeigu Lietuva taip elgtųsi, galimas dalykas, ji pati save izoliuotų“, – žurnalistams LRT laidoje „Forumas“ pirmadienį sakė šalies vadovas.

Dėl kritikos Izraelio veiksmams Europos Sąjungos šalys yra susiskaldžiusios ir iš esmės neturi bendros pozicijos.

Ir nors Lietuva šiuo klausimu laikosi nuosaikios nuomonės, anot prezidento, „reikia būti visiškai aklam“, kad nematytum humanitarinės teisės pažeidimo Gazos Ruože.

„Tie pažeidimai yra, jų nematyti negalima“, – kalbėjo G. Nausėda.

Kaip pavyzdį jis pateikė praėjusios savaitės incidentą, kai žydų valstybės pajėgos paleido įspėjamuosius šūvius į užsienio šalių diplomatus. Tarp jų buvo ir Lietuvos biuro Palestinoje vadovė.

Pastaruoju metu Izraelis suintensyvino operacijas Gazos Ruože, vadindamas jas atnaujintomis pastangomis sunaikinti islamistų grupuotę „Hamas“.

Tačiau šiuos veiksmus pasmerkė tarptautinė bendruomenė, mat Izraelis jau beveik tris mėnesius blokuoja humanitarinės pagalbos teikimą Gazos Ruožui.

„Tikrai yra daug pažeidimų, kurie sulaukia teisėtos kritikos visame pasaulyje ir labai griežtos kritikos, tikrai šiandien daugelis piktinasi tuo, kad kenčia vėl, kaip visada, nekalti žmonės. Kenčia Gazos Ruože esantys žmonės, nedalyvaujantys karo veiksmuose, vaikai, kurie neturi elementariausių, bazinių žmogaus teisių, kitaip tariant, gauti maisto, gauti švaraus vandens. Ir tai yra baisu“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Ir tai reikia sakyti, ir tai sakoma yra, bet, deja, kol kas rezultatas yra pakankamai menkas“, – pridūrė jis.

Dėl karo Gazos Ruože Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pernai išdavė Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir kitų asmenų, įskaitant „Hamas“ karinio vado Mohammedo Deifo (Mohamedo Deifo), arešto orderius.

Aktyvią karinę kampaniją žydų valstybė pradėjo po 2023-iųjų spalio „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį.

Jo metu žuvo 1218 žmonių, daugiausia civilių. Kovotojai taip pat paėmė 251 įkaitą, iš kurių 57 tebėra Gazos Ruože, įskaitant 34 Izraelio kariuomenės mirusiais laikomus įkaitus.

Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad bendras karo aukų skaičius siekia apie 54 tūkst. žmonių. Dauguma žuvusiųjų – civiliai.

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra