Skelbiamas naujos valdančiosios daugumos sutarties projektas | kl.lt

SKELBIAMAS NAUJOS VALDANČIOSIOS DAUGUMOS SUTARTIES PROJEKTAS

  • 0

Skelbiamas susitarimo dėl koalicijos formavimo ir prioritetinių darbų dokumentas. Ketvirtadienio vakarą Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos derybinės grupės susitarė dėl koalicijos formavimo ir prioritetinių darbų dokumento projekto.

Pasak dešiniųjų partijų buriamos koalicijos lyderės Ingridos Šimonytės, parašai po sutartimi galėtų būti padėti jau ateinančios savaitės pirmadienį.

Kaip rašoma centro dešinės koaliciją buriančių partijų sutarties projekte, naujoji valdžia sieks naujos politinės kultūros ir kokybės, kuri, pasak koaliciją formuojančių politikų, nukrito dėl dabartinių valdančiųjų vykdytos politikos.

„Mūsų piliečių balsavimas 2020 m. Seimo rinkimuose parodė naujos politinės kultūros ir kokybės, naujo požiūrio į valstybės piliečius lūkestį. Visuomenė išreiškė pasitikėjimą demokratinėmis, teisės viršenybės principą, žmogaus teises gerbiančiomis politinėmis partijomis, o šalį valdžiusių atžvilgiu sumenkęs pasitikėjimas liudija politinių permainų būtinybę. Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir sudarome šį koalicinio bendradarbiavimo ir Vyriausybės formavimo susitarimą“, – rašoma partijų derybinių grupių suderintame koalicinės sutarties projekte.

Artimiausio laikotarpio darbai

Projekte rašoma, kad artimiausiu laikotarpiu naujoji dauguma sieks suvaldyti koronaviruso krizę, peržiūrėti suplanuotas 2021 m. investicijas. 

„Pirmiausia stengsimės saugoti žmonių sveikatą, išlaikyti situaciją atitinkantį gyvenimo ritmą, daugiau dėmesio skiriant ekspertų ir visų valdžios lygių įtraukimui į sprendimų priėmimą ir skaidriam visuomenės informavimui“,– rašoma projekte.

„Sieksime, kad Lietuvai skiriamos investicijos duotų didžiausią grąžą ir kurtų aukštą pridėtinę vertę Lietuvos ateičiai“, – teigiama projekte.

Tarp darbų, kuriuos reikėtų padaryti artimiausiu laikotarpiu, taip pat absoliuti nesaugios Astravo atominės elektrinės blokada ir sklandžios sinchronizacijos su kontinentine Europa užtikrinimas bei pasirengimas referendumui dėl Konstitucijos pakeitimo daugybinei pilietybei įteisinti, kuris galėtų įvykti kartu su 2024 m. Prezidento rinkimais.

Nurodė svarbiausius darbus artimiausiems ketveriems metams

Susitarimo dokumente taip pat išskiriami svarbiausi koalicijos prioritetai. Tarp esminių prioritetų yra pažymimas nacionalinis susitarimas dėl švietimo.

„Sieksime, kad jis kiekvienam Lietuvos vaikui užtikrintų̨ vienodas galimybes siekti geriausio išsilavinimo, nepaisant jų gyvenamosios vietos ar socialinės padėties. Susitarimu įtvirtinsime ir pradėsime įgyvendinti kokybinius pokyčius švietime, ugdymo kokybę ir sistemos efektyvumą užtikrinantį švietimo finansavimą, susitarimą dėl ilgalaikės ugdymo turinio atnaujinimo programos, mokytojų rengimo bei tobulėjimo pertvarką“, – rašoma dokumente.

Dar vienu koalicijos prioritetu įvardinama ekonomikos transformacija. Dokumente nurodomas esminio proveržio siekis link aukštesnės pridėtinės vertės nei kuria Lietuvos ekonomika šiuo metu.

„Skatinsime darbo našumo ir tiesioginių užsienio investicijų augimą, plėsime skaitmenizaciją, įgyvendinsime valstybinę atvirų duomenų politiką. Sukursime draugišką aplinką darbo vietų kūrimui ir verslo plėtrai“, – taip pat rašoma sutartyje.

Taip pat koalicijos sutartyje taip pat prioritetu išskiriamas ir žaliasis kursas. Akcentuojama, kad partijos laikysis gamtą tausojančios politikos principų, priims sprendimus, skatinančius atsakingą vartojimą, įtrauks visuomenę į gamtosauginę veiklą ir su aplinkosauga susijusių sprendimų priėmimą. Taip pat žadama stiprinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę, plėtoti žiedinę ekonomiką.

Pažymima, kad pirmenybė taip pat teikiama ir socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių įgalinimui.

„Kursime sąlygas socialinę atskirtį patiriantiems asmenims gauti jiems reikalingas, kokybiškas socialines paslaugas, kurios juos sustiprintų ir padėtų sugrįžti į pilnavertį visuomeninį gyvenimą. Sieksime pašalinti įstatymais įtvirtintą skirtingų asmenų grupių atskirtį“, – akcentuojama sutartyje.

Prioritetu sutartyje išskiriamas ir sveikatos paslaugų kokybės ir prieinamumo užtikrinimas. Taip pat kokybiškas ir efektyvus viešasis administravimas. Deklaruojamas tikslas į viešąjį sektorių pritraukti kuo daugiau aukščiausios kompetencijos specialistų, mažinti besidubliuojančias funkcijas, skaitmenizuoti viešąsias paslaugas ir naikinti biurokratinius suvaržymus.

Tarp esminių prioritetų išskiriama ir įtraukioji kultūra ir jos prieinamumas.

„Mažinsime kultūrinę atskirtį tarp miestų ir regionų. Stiprinsime tarptautinį ir nacionalinį kultūros konkurencingumą ir kūrybos industrijų plėtrą, taip pat bendruomeninę kultūrą, ypatingą dėmesį skirsime visų visuomenės grupių regionuose kultūrinei edukacijai, skatinsime tarpkultūrinį dialogą, įvairovę, tautinių bendrijų ir jaunimo įtrauktį į kultūros vyksmą“, – akcentuojama dokumente.

Tarp svarbiausių prioritetų taip pat išskiriama atsakinga ir tvari finansų politika. Pabrėžiama, kad koalicijos partneriai sutaria, jog mokesčių sistemos pakeitimai bus svarstomi tik tada, kai koalicijoje bus sutarta dėl viešojo sektoriaus įsipareigojimų masto. Teigiama, kad valdančiąją daugumą formuojančios partijos laikysis nuostatos, kad darbo mokesčiai neturėtų būti didinami.

Taip pat koalicijos sutartyje išskiriamas ir savivaldybių savarankiškumo stiprinimas.

„Suteiksime savivaldai daugiau galių perleisdami daugiau šiuo metu centralizuotai atliekamų funkcijų savivaldai, bei užtikrindami atsakingo savivaldos finansinio savarankiškumo įrankius.

Įvertinę efektyvumą, sieksime valstybinių institucijų ir paslaugų centrų perkėlimo į regionus bei valstybės tarnybos darbo vietų decentralizavimo. Skirsime daugiau dėmesio papildomų investicijų pritraukimui į regionus“, – pažymima tarp esminių koalicijos prioritetų.

Vertybiniai įsipareigojimai

Koaliciniame susitarime pateikiami ir vertybiniai įsipareigojimai įvairiose viešojo ir politinio gyvenimo srityse.

Laisvė ir atsakomybė.

Gerbsime Lietuvos žmonių laisvą valią spręsti ir tuo pačiu prisiimti atsakomybę už sprendimus. Vengsime draudimų politikos ir sieksime ugdyti visuomenės narių aktyvų dalyvavimą, pasitikėjimą ir atsakomybę. Skatinsime ir palaikysime privačią iniciatyvą, atversime jai daugiau galimybių ekonomikoje ir visose kitose srityse.

Atsakomybė prieš ateities kartas.

Negalime beatodairiškai didinti šiandieninio vartojimo ateities kartų sąskaita, tiek kalbant apie finansinę skolą, tiek apie nevaržomą gamtos išteklių naudojimą.

Žmogaus orumas ir teisių apsauga.

Laikysimės principinės vertybinės nuostatos ginti žmogaus teises, demokratines vertybes, žodžio laisvę, teisės viršenybės principą, asmens ir jo šeimos privatų gyvenimą, asmens garbę ir orumą.

Skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai

. Moralinius ir etinius kriterijus savo veiklai kelsime tolygiai teisiniams, suprasdami, kad politinės atsakomybės prisiėmimui pakanka ir moralinių priežasčių. Politinę kultūrą Valstybėje stiprinsime ir žmonių pasitikėjimą politika grąžinsime asmeniniu pavyzdžiu. Reikalausime nulinės tolerancijos korupcijai.

Kokybiška teisėkūra.

Pataisysime Seimo statutą, kad jis užtikrintų, jog teisės aktai nebūtų kuriami skubotai. Laikysimės principo „mažiau yra daugiau”, prioritetą teikiant kokybei, o ne kiekybei, didžiausią dėmesį skiriant sprendimų poveikio vertinimui ir projektų aptarimui su visuomenės grupėmis bei ekspertais.

Vertybinė užsienio politika.

Aktyviai pasisakysime prieš bet kokius žmogaus teisių bei demokratinių laisvių pažeidimus ir ginsime kovojančius už laisvę visame pasaulyje - nuo Baltarusijos iki Taivano. Užtikrinsime užsienio politikos transatlantinių santykių tęstinumą ir įgyvendinsime Nacionalinį susitarimą dėl gynybos. Gilinsime Lietuvos įsitraukimą ir aktyvesnį  dalyvavimą formuojant ES politiką.

Aktyvi pilietinė visuomenė.

Daugiau savarankiškumo ir pasitikėjimo piliečiais, skatinant žmones įsitraukti į bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, profesinių sąjungų veiklą ir dialogo platformų su valdžios institucijomis palaikymas padės mažinti nesusikalbėjimą bei atkurti pasitikėjimą demokratija, Valstybe ir jos institucijų priimamais sprendimais.

Laisva ir nepriklausoma žiniasklaida.

Ginsime ir stiprinsime konstitucines žiniasklaidos teises gauti ir skleisti informaciją. Demokratijos kokybei svarbi stipri ir nepriklausoma žiniasklaida, kuriai sudarysime sąlygas rinkti ir skleisti informaciją, atversime kuo daugiau valstybės valdomų duomenų, o žurnalistų nepersekiosime ir nemenkinsime jų reputacijos už valdžios kritiką.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS