V. Pranckietis skuba: vienas teiks kandidatūrą į KT teisėjus | kl.lt

V. PRANCKIETIS SKUBA: VIENAS TEIKS KANDIDATŪRĄ Į KT TEISĖJUS

Nelaukdamas prezidento Gitano Nausėdos ir laikinai einančios pareigas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkės Sigitos Rudėnaitės siūlomų kandidatūrų į Konstitucinį Teismą (KT), Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nusprendė antradienį vienas pateikti Seimui Andriaus Kabišaičio kandidatūrą tapti KT teisėju.

„Galime patvirtinti, kad rugsėjo 22 dieną, antradienį, Seimo pirmininkas pateiks Seimui Andriaus Kabišaičio, šiuo metu vadovaujančio Seimo kanceliarijos Teisės departamentui, kandidatūrą tapti Konstitucinio Teismo teisėju. Tokiu būdu Seimo pirmininkas tęsia birželį pradėtą Konstitucinio Teismo teisėjo skyrimo procedūrą, kurią numato Seimo statutas. Nutarimą teikti A. Kabišaičio kandidatūrą Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įregistravo birželio 4-ąją“, – „Eltai“ patvirtino V. Pranckiečio atstovas spaudai Paulius Žeimys.

Tuo metu G. Nausėdos nuomonė nepasikeitė ir jis Seimui teiks jau kartą parlamentarų atmestą Giedrės Lastauskienės kandidatūrą. Tiesa, kada prezidentas pateiks kandidatūrą svarstyti Seimui, dar nėra aišku.

„Dėl kandidatės į KT teisėjus Giedrės Lastauskienės prezidento nuomonė nesikeičia – ji yra tinkamiausia kandidatė šioms pareigoms eiti. Kandidatė buvo pristatyta visoms pageidavimą susitikti išreiškusioms Seimo frakcijoms, Seime neišgirdome kritikos pateiktai kandidatūrai. Sprendimas dėl tikslaus pateikimo laiko dar nėra priimtas“, – „Eltai“ teigė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

LAT pirmininkė „Eltai“ sakė, kad teisėjo kandidatūra į KT dar ieškoma.

Vadinasi, visi trys turi ateiti vienu metu. Tai vis dėlto aš manyčiau, kad Seimo pirmininkas dabar skuba.

„Šiuo metu ieškomas kandidatas ir greitu metu, kai tik bus rastas, tuomet ir bus paskelbtas. Dar nėra rastas ir konkrečios datos negalime pasakyti“, – S. Rudėnaitės atsakymą „Eltai“ pateikė teismo atstovė spaudai Olga Kungienė.

Balandžio 21 d. Seimas nepaskyrė naujų trijų Konstitucinio Teismo teisėjų, primena ELTA.

Seimo pirmininkas siūlė Ingridos Danėlienės kandidatūrą į KT teisėjos pareigas. Prezidentas G. Nausėda siūlė Algio Norkūno bei G. Lastauskienės kandidatūras.

Konstitucija gali būti pažeista

Vienas iš Konstitucijos kūrėjų, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius teigia, kad per visą nepriklausomo Seimo istoriją nėra buvę atvejo, kad Seimui būtų pateiktos ne visos trys kandidatūros į KT iš karto, o tik viena. V. Sinkevičius neslepia, kad nors KT nėra išaiškinęs šios nuostatos, bet jo manymu, toks V. Pranckiečio ėjimas gali pažeisti Konstituciją.

„Nors KT dar nėra aiškinęs šios nuostatos, bet yra pagrindo manyti, kad Konstitucija gali būti pažeista. Jeigu dabar būtų paskirtas tik vienas teisėjas, o kitas teisėjas būtų paskirtas po pusmečio ar po metų, būtų paneigta Konstitucijos taisyklė, kad KT kas treji metai yra atnaujinamas. Vadinasi, negalima teikti kandidatūrų taip, kad būtų paneigta taisyklė, kuri nustatyta pačioje Konstitucijoje, kad trečdaliu turi būti atnaujinta teisėjų sudėtis kas treji metai. Ne vienu asmeniu, ne dviem, o trečdaliu. Vadinasi, visi trys turi ateiti vienu metu. Tai vis dėlto aš manyčiau, kad Seimo pirmininkas dabar skuba“, – Eltai sakė V. Sinkevičius.

Kita vertus, V. Sinkevičius pripažįsta, kad KT nėra išaiškinęs nuostatos, ar gali būti pateikta tik viena kandidatūra į KT.

„Sunku pasakyti, koks būtų KT požiūris, jei šią situaciją aiškintų. Subjektai: Seimo pirmininkas, prezidentas, LAT pirmininkas jie turi teisę teikti kandidatūrą. Tai ar jų ši teisė gali būti suvaržyta, jeigu kitas subjektas neteikia. Jie nori teikti, o kažkas užsispiria ir neteikia. Kita vertus, Konstitucijoje įtvirtintas atsakingo valdymo principas, vadinasi, visi subjektai, kurie turi įgaliojimą teikti kandidatūras, turi elgtis atsakingai. Jeigu numatyta, kad kas 3 metai KT turi būti atnaujinamas, jie turi veikti taip, kad būtų kandidatūros pateiktos ir teismas atsinaujintų laiku. Tai kuriai vertybei atiduosime prioritetą? Šiuo atveju atiduočiau prioritetą vertybei, kad vis dėlto turi būti užtikrinta taisyklė, kad kas 3 metai atnaujinama trečdaliu. Turi būti normali rotacija. Tokia buvo ir Konstitucijos rengėjų idėja“, – teigė jis.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com

Taigi ponas Pranckietis ankųščiau siūlęs I.Danėliėnės kandidatūra iš tikro siūlė ANTIKONSTITUCININKĖS kandidatūrą, kuri kaip ir KT pirmininkas Dainius Žalimas NESUGEBA suvokti kas yra parašyta juodu ant balsto. Taigi neaišku.... o kaip šis kandidatas ar sugeba suvokti ar ne? Kadangi tai iš antikonstitucinio Seimo, tai reiškia Konstitucijos nė suvokti neturi noro. ht*tp:/*/ww*w.ekspertai.*eu/vilniaus-universiteto-teisininku-bankrotas98506/

Kaunietis

Kauno dauguma nori ,kad kandidatuotu Daktaras.Tuoj iseis.

ne tau PRANSKIETI- f o r m u o t i pašlijusį

teisingumą Lietuvoje,---- g e r i a u daryk tai ką IŠMANAI-- r ū p i n k i s sodo vaismedžiais,----juk PIVOŠIŪNŲ atlaiduose buvai sutaręs su V.Landsbergiu, kad NUSIKALSTAMU būdu jam s u t e i k s i PREZIDENTO titulą----tai p r a k i š t i NEPAVYKO,ir tai rodo, kad esi politikas su SKYSTOMIS blauzdomis, kurios tinka tik auginti AKTINIDIJAS.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS