Žvilgsnis į praeitį
Apuolė - pirmoji Lietuvos gyvenvietė?
Gal ir ne pirmoji, tačiau prieš 1150 metų ši gyvenvietė, esanti Skuodo rajone, pirmą kartą buvo paminėta rašytiniuose istoriniuose šaltiniuose - IX amžiaus Rimberto kronikoje “Šv. Auscharijaus gyvenimas”. Tai - Apuolė, esanti Skuodo rajone prie Luokos upės.
Būtent čia 854 metais švedai, vadovaujami paties karaliaus Olafo, puolė tuo metu vieną turtingiausių kuršių gyvenviečių ir po 8 dienų kautynių privertė Apuolės gynėjus pasiduoti. Ir ne tik pasiduoti, bet ir atiduoti iš danų, kurie 853 metais nesėkmingai mėgino įveikti kuršius, bet pralaimėję turėjo pasiduoti ir sumokėti Apuolės gynėjams didžiulę išpirką. Šią išpirką kuršiai sutiko atiduoti švedams. Ir ne tik išpirką, bet ir po pusę svaro sidabro už kiekvieną Apuolės pilyje buvusį žmogų. Ir pripažinti švedų valdžią. Tačiau švedai Apuolę ir visą kuršių žemę valdė neilgai: kuršiai buvo priversti pripažinti Livonijos ordino valdžią.
Apuolė. Pirmoji Lietuvos teritorijoje esanti gyvenvietė, kuri prieš 1150 metų buvo paminėta istoriniuose šaltiniuose. Tiesa, kalbama ne apie šiandieninę Apuolę, o apie Apuolės piliakalnį, buvusią reikšmingą kuršių gyvenvietę. Kaip rašo metraštininkai, prie Apuolės pilies gyvenę ar ne 15 tūkst. gyventojų. Iš lietuvių istorikų Apuolę, kaip reikšmingą lietuvių vietovę, vienas pirmųjų paminėjo Simonas Daukantas, pateikdamas net Apuolės piliakalnio planą. Išsamūs Apuolės piliakalnio tyrinėjimai buvo pradėti tik apie 1930 metus. Reikia tikėtis, kad mūsų archeologai artėjant Lietuvos vardo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 1000-osioms metinėms - pirmą kartą Lietuvos ir lietuvių vardas buvo paminėtas Kvedlinburgo (Vokietija) vienuolyno kronikoje 1009 metų kovo 14 dieną - susidomės šiandienine Apuolės piliakalnio situacija. Nors kuršiams nepavyko sukurti savo valstybės, istoriniuose šaltiniuose jie išliko kaip drąsūs ir kovingi žmonės.
Beje, Apuolė, kaip reikšminga gyvenvietė, minima ir XIII ir net XVII amžiaus istoriniuose aktuose.
Kadangi Apuolė yra Klaipėdos apskrities teritorijoje, ji turėtų sudominti ir mūsų miesto istorikus bei archeologus.
Naujausi komentarai