Archeologų radinys – laikraščio skiautė Pereiti į pagrindinį turinį

Archeologų radinys – laikraščio skiautė

2006-12-29 09:00

Archeologų radinys – laikraščio skiautė

Archeologams pavyksta įminti vis daugiau mįslių apie Klaipėdos istoriją.

Klaipėdos archeologams vakar pavyko išsiaiškinti seniausio Klaipėdoje aptikto pe-riodinio leidinio pavadinimą ir perskaityti išlikusioje skiautėje parašytą tekstą.

Tai – Kaliningrado srityje leistas žymiausias rytprūsių laikraštis „Köningsberger Hartungschen Ceitung“.

Šio laikraščio skiautė su išlikusia data buvo aptikta šiemet, vykdant archeologinius kasinėjimus Žvejų gatvėje. Kol kas tai seniausias periodikos eksponatas, kurį Klaipėdoje surado archeologai.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Archeologijos restauravimo skyriaus vedėja Ramunė Bračiukienė sakė, kad ne iškart pavyko įskaityti, kas vokiškai gotikiniais rašmenimis parašyta senojo laikraščio skiautėje.

Galvosūkį vakar išsprendė istorikas Julius Žukas. Iš likusių žodžio dalių jis sužinojo, koks yra šio 1820 m. vasario 24 dienos laikraščio pavadinimas, taip pat perskaitė, kad rastoje skiautėje surašyti skelbimai apie medžioklę ir prekybą knygomis.

„Laikraštis „Köningsberger Hartungschen Ceitung“ buvo leidžiamas maždaug 1000 egzempliorių tiražu. Tais laikais tai būta didelio tiražo. Jis pradėtas leisti 1660 metais ir, kaip rodo mūsų radinys, pasiekdavo net rytprūsių pakraščius“, - pasakojo R.Bračiukienė.

Visuomenė rastą skiautę apžiūrėti galės greičiausiai jau ateinantį rudenį.

Kol kas Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje neeksponuojami ir ten pat, kur ir laikraščio skiautė, rasti batai. Dalis šio radinio išvežta į Vilnių restauruoti, tad batai bus eksponuojami tik po metų.

XVII a. pabaigos-XVIII a. pradžios vyriškų, moteriškų ir vaikiškų batų Žvejų gatvės statybvietėje rasta visa krūva. Dalis jų – pakankamai gerai išsilaikę. Kitų likę fragmentai.

Kai kuriuos batus žadama restauruoti taip, kad juos bus galima net apsiauti.

R.Bračiukienė sakė, kad kai kurie moteriški bateliai, pasiūti pagal to meto Vilhelmo laikų prūsišką madą, yra itin grakštūs: su dirželiais, raižiniais, surišami kaspinėliais arba susegami iš riešutų kevalų pagamintomis sagtelėmis.

Batų fragmentų archologai rado ir anksčiau. Tačiau taip puikiai išsilaikę batai aptikti pirmąsyk.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų