POLĖKIAI
Atidarys Užupio ambasadą
Uostamiestyje pradės veikti Užupio respublikos ambasada. Lentelė, žyminti ambasados pastatą, jau pakabinta, šalia plevėsuoja Užupio respublikos vėliava. Po kelių savaičių oficialiai bus paskirtas ir Užupio respublikos ambasadorius Klaipėdoje. Juo taps dailininkas Algis Ramanauskas.
Užupio respublikos regalijos į Klaipėdą atkeliavo per Jūros šventę, tačiau ambasada pradės veikti tik po kelių savaičių. Ji įsikūrė Turgaus gatvėje priešais “Meridianą”, dailininko A.Ramanausko namuose. Ateityje uždarame namų kiemelyje šalia ambasados vyks koncertai, bus pristatomi menininkų projektai, minimos Užupio respublikos šventės. Į oficialų ambasados atidarymą bus pakviesti klaipėdiečiai ir Klaipėdos vadovai.
Paskelbė respubliką
Užupio respublika Lietuvoje buvo paskelbta 1997 metų balandžio 1-ąją. Užupį, vadinamą ir Lietuvos Monmartru, prieš keliolika metų pamėgo Vilniaus menininkai. Jie įkūrė Užupio respubliką su savo konstitucija, vėliava, himnu, prezidentu, ministru pirmininku ir užsienio reikalų ministru. Dabar šiame rajone kuriasi verslininkai ir įžymybės, o užupiečių idėjos plinta. Užupio respublikos piliečiai turi savo radijo stotį, tradicijas ir šventes, ambasadorius Lietuvos ir pasaulio miestuose.
Nebūtina gyventi
Kaip „Klaipėdai“ sakė Užupio respublikos prezidentas Romas Lileikis, Užupis yra dvasinės priklausomybės vieta, kuriai gali priklausyti nebūtinai ten gyvenantys, bet savo dvasia jai artimi žmonės. Norint tapti Užupio piliečiu, pakanka mėgti šį žemės lopinėlį ir prisiimti atsakomybę už tai, kas vyksta Užupyje. R.Lileikis juokavo, kad Užupis yra toks mažas, jog vietos užteks visiems.
Užupio respublikos ambasadorių yra ir kituose Lietuvos miestuose, ir kitose šalyse. Ambasadoriaus pareiga yra prisiimti atsakomybę būti tokiam, koks yra, ir atsakyti už Užupį. Kiek jis nuveikia Užupio labui – jo sąžinės reikalas.
Įsileido į namus
Kaip dienraščiui teigė Užupio respublikos ambasadoriumi Klaipėdoje tapsiantis A.Ramanauskas, idėja Užupį įsileisti į savo namus jam kilo atsitiktinai. Klausydamasis draugų pasakojimų apie menininkų judėjimą Užupyje, kviečiamas į parodų atidarymus Užupio galerijose, jis mestelėjo: „Užupis, Užupis, tingiu judėti. Kodėl aš ten turiu važiuoti, tegu Užupis su savo visomis parodomis ir projektais atvažiuoja“. Nors kol kas apie ambasadą skelbia tik speciali po dailininko namų langu prikalta lentelė, ateityje apie Užupį Klaipėdoje skelbs įvairiausi meniniai projektai ir renginiai. Komanda, kuri dirbs Užupio ambasadoje, dar renkama, tačiau branduolys jau ėmėsi darbų.
Tęs tradicijas
Užupio ambasada Klaipėdoje ketina organizuoti ir kai kurias tradicines Užupio šventes. Užupio respublikos švenčių kalendoriuje įrašytos Vėjo dienos, „Spąstai“, „Inkilai“, Malkų turgus, Nepriklausomybės diena, Gėlių naktis, Upės, Keptų kaštonų, Baltų staltiesių ir Durniaus dienos.
Užupio Naujieji metai, švenčiami per pavasario lygiadienį, vadinami „Spąstais“. Šventės idėja ta, kad vienąkart per metus žmogus turi galimybę išsivaduoti iš savo paties stereotipų. Tai metas, kai deginami dienoraščiai, kad prie jų neprisirištum, metas, kai upė išsivaduoja iš ledų, o žmogus išsivaduoja iš to, kas yra jo spąstai. Baltųjų staltiesių diena - šventė, kuriai nereikia ruoštis. Ji vyksta antrą Velykų dieną. Tereikia baltai užtiesti staltieses ir visa, kas liko nuo Velykų stalo, susinešti. Tai yra šviesaus dangaus diena, kada žmonės susirenka prie baltų staltiesių. Gruodžio 22-ąją vykstantis Malkų turgus vadinamas ir Užupio metafora. Per šią šventę atsiranda galimybė dalintis tuo, ką turi. Kiekvienas norintis užupietis susimeta po šiek tiek pinigų, kad būtų nupirkti keli sunkvežimiai malkų. Jos išverčiamos aikštėje, o vietiniai gyventojai po glėbelį išsinešioja po namus. Taip dalijamasi ugnimi ir šiluma.
Naujausi komentarai