Didelė šalies problema skatina imtis eksperimentų: dirbtinis intelektas jau keičia mokytojus Pereiti į pagrindinį turinį

Didelė šalies problema skatina imtis eksperimentų: dirbtinis intelektas jau keičia mokytojus

2025-04-07 13:12

Ar mokytoją gali pakeisti dirbtinis intelektas? Tokio eksperimento ėmėsi mokykla Šiauliuose, kuri dirbtinį intelektą bandys panaudoti nuotolinėms pamokoms. Tokių sprendimų tenka griebtis, kai Lietuvoje labai trūksta pedagogų. Vien Šiauliuose kitąmet teks ieškoti daugiau kaip pusšimčio mokytojų. O trečdalis – artėja prie pensijos.

Didelė šalies problema skatina imtis eksperimentų: dirbtinis intelektas jau keičia mokytojus
Didelė šalies problema skatina imtis eksperimentų: dirbtinis intelektas jau keičia mokytojus / Freepik.com nuotr.

Kad dirbtinis intelektas visiškai pakeistų mokytoją, nėra nei kalbos, bet kad gali prisidėti ir palengvinti darbą pedagogui – įmanoma. Ypač – nuotolines pamokas visame pasaulyje organizuojančiai mokyklai.

„Yra nemažai mechaninio darbo, pavyzdžiui, tos pačios teorinės medžiagos išdėstymas, kartojimas vaikams, kurie, pavyzdžiui, nebuvo ugdymo proceso metu – tuo metu, kada vyko gyva pamoka. Dirbtinis intelektas galėtų puikiai tuos dalykus pakeisti“, – sakė Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Malcevičius.

„Tikimės, kad iki rugsėjo pirmosios išspręsime visas problemas. Dalį pamokų, kuriose yra kartojimai, dažniausiai užduodami klausimai – jau mums gelbės dirbtinis intelektas“, – kalbėjo Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis.

LNK stop kadras.

Noras įtraukti dirbtinį intelektą į nuotolinį ugdymą atsirado ne šiaip sau – šalyje vis mažėja mokytojų. Nors dabar mokyklos išsisuka, rasti naujų pedagogų – vis sunkiau.

„Ateityje vaikščiosime ant daug plonesnio ledo. Gali būti, kad kitais metais jau trūks apie 60 etatų. Tikrai trūksta daug kai kurių dalykų ikimokyklinio ir priešmokyklinio profilio pedagogų“, – aiškino Šiaulių vicemeras Justinas Švėgžda.

„Prieš 10 metų, kai ieškodavome specialisto, turėdavome apie 100 gyvenimo aprašymų, ir 30 iš jų tobulai tiko. Tada atsirinkdavome 5 ir su jais derindavomės. O dabar, kai ieškojome specialisto, gavome 5 gyvenimo aprašymus“, – pasakojo K. Šaltis.

Tad apie mokytojų keitimą dirbtiniu intelektu kalbama vis plačiau. Kiek laiko truks, kad tai taptų realybe – neaišku.

„Tikrai yra labai realu, kad kelerių metų laikotarpiu kalbėsime apie tai, kad dirbtinis intelektas bus mokyklose, šalia mokytojų, ir padės ugdymo proceso metu. Jis padeda siekti kokybės ir užtikrinti tą pedagogų trūkumą“, – tvirtino M. Malcevičius.

„Tokiais tempais, kaip dabar juda ir progresuoja dirbtinis intelektas, greičiausiai ateinančius 5 metus didelė dalis pamokų jau bus dėstoma dirbtinio intelekto, kalbant apie nuotolinį mokymą“, – aiškino progimnazijos direktorius.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Tik savo pamokose dirbtinio intelekto, vietoje mokytojo, mokiniai dar neįsivaizduoja. Sako, kad būtų sunku mokytis.

„Būtų turbūt pliusų ir minusų, nes dirbtinis intelektas, kaip žinote, nėra dar tobulas. Yra tikrai daug dalykų, kuriuos galima patobulinti. Aišku, mokytojas turi emocijas, jis gali pykti ant tavęs, pagirti, dar ką nors“, – samprotavo aštuntokas Augustas Labanauskas.

„Nelabai įsivaizduoju, kad pamokas vestų dirbtinis intelektas. Nes, kaip ir Augustas sakė, nebūtų emocijų. Ir temą geriau išdėstytų gyvas žmogus, kaip mes patys suvokiame, o ne kaip kompiuteris tą padaro“, – pritarė jam kitas aštuntokas.

Kad mokytojų Šiauliuose netrūktų, savivaldybė nuo pernai pradėjo jaunų specialistų pritraukimo programą, kuri veikia panašiai kaip ir medikams. Už įsipareigojimą atidirbti mieste, pedagogas gauna piniginę išmoką.

„Naujai atvykstantiems pedagogams šiuo metu duodame 7058 eurų išmoką įsikurti mieste. Tai, manau, irgi veikia kaip puiki paskata. Reikia pažymėti, kad ir nekilnojamas turtas Šiauliuose yra žymiai pigesnis nei Vilniuje ar Kaune“, – atkreipė dėmesį Šiaulių vicemeras.

Per pirmąjį programos pusmetį, programa Šiauliuose jau pasinaudojo 10 mokytojų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Chuže souviet

Kartojimus, duk vadina intelektu, tokie moko musu vaikus
1
0
Visi komentarai (1)