Klaipėdos analogas Ispanijoje
Gamyklos teritorijoje noksta apelsinai
Klaipėdos rajone prie kelio Klaipėda – Šilutė, šalia geležinkelio atšakos į Gargždus, Lietuvos kapitalo bendrovė „Nemuno banga Group“ dar šiemet numato pradėti statyti įvairių pakuočių gamybai naudojamų žaliavų gamyklą. Tai bus viena moderniausių tokio tipo gamyklų Europoje. Panaši gamykla yra Barselonoje (Ispanija). Joje lankėsi grupė klaipėdiečių – projektuotojų, aplinkosaugininkų, Visuomenės sveikatos centro, savivaldybės specialistų, taip pat ir žurnalistų. Realiai pamatėme, ar aplinkai ir žmonėms kelia pavojų gamykla. Vykti į Barseloną buvo kviesti ir prieš gamyklos statybą labiausiai protestuojantys Rimkų bendruomenės atstovai. Tačiau jie nepanoro pamatyti jau veikiančios gamyklos ir įsitikinti, ar ji kelia pavojų. Barselonoje lankėsi prie būsimosios gamyklos Klaipėdos rajone prieinančių žemių savininkų atstovai, kurie pakeitė savo požiūrį į numatomą statyti objektą.
Barseloniečiai kūrėsi šalia gamyklos
Pakuočių gamybai naudojamų žaliavų gamykla Barselonoje pastatyta 1964 metais, o prieš aštuonerius metus šalia jos įrengta nauja gamybos linija. Įdomu tai, kad prieš 40 metų prie plynėje atsiradusios gamyklos prisišliejo ne tik gamybinės paskirties objektai. Tik per gatvę už gamyklos tvoros vienoje pusėje pastatyta mokykla, kitoje – degalinė ir daugiabučiai gyvenamieji namai. Arčiau nei už 100 metrų nuo gamyklos tvoros yra ir keturių žvaigždučių viešbutis.
PET gamykloje Barselonoje nustebino keletas dalykų. Pirmiausia į ją gana laisvas įėjimas. Nesimatė nei kamerų, nei aukštų nepermatomų tvorų su sunkiais geležiniais vartais, nei suktukų, kurie skirti riboti žmonių įėjimą. Gamykla – gana atvira miestelėnams. Matėme, kaip iš jos po ekskursijos išėjo moksleivių grupė. Gamybiniai korpusai gana atviri – vietoje mums įprastų langų, ten matėsi tuščios ertmės, o už jų sumontuotos technologinės linijos. Taip dirbti Barselonoje leidžia švelnus Viduržemio jūros klimatas. Tačiau bene labiausiai buvo netikėta tai, kad gamyklos teritorijoje šalia sumontuotų nerūdijančių talpyklų, panašių kokios yra „Klaipėdos naftos“ bendrovėje, auga palmės ir apelsinmedžiai su nokstančiais apelsinais.
Aplinkai ir žmonėms pavojaus nekels
Šiuo metu derinamas Klaipėdos rajono ketinamos statyti PET gamyklos detalusis planas, vykdomas poveikio aplinkai įvertinimas. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento poveikio aplinkai vertinimo specialistas Rolandas Aušra teigė, kad kol nėra parengtas dokumentas, kalbėti apie PET gamyklos poveikį aplinkai dar anksti. Tačiau vertindamas tai, ką pamatė Barselonoje, jis sakė, kad gamykla pavojaus aplinkai nekelia.
R.Aušra kalbėjosi su Barselonos gamyklos atstovu, kuris sakė, kad gamykla atitinka tiek Europos Sąjungos, tiek griežtesnius Katalonijos panašių objektų statybos normatyvus. Panašiai ir pas mus – kur vietiniai normatyvai bus griežtesni. Europos Sąjungoje tokio tipo gamyklos statomos tvarkingai ir aplinkai paprastai pavojaus nekelia. PET gamykla, pasak R.Aušros, nėra tarši. Pagal technologiją numatyta, kad bus šiek tiek fekalinių vandenų, kurie bus valomi vietiniuose mechaninio valymo įrenginiuose ir po to pumpuojami į miesto biologinio valymo įrenginius. Labai minimali ir oro tarša – į aplinką bus išmetami tik gamtinės dujų katilinės dūmai.
O jei įvyktų avarija, kiltų gaisras? Tokio tipo Europos Sąjungos gamyklose avarijų nėra buvę, tačiau jei kiltų, aplinką terštų degančios plastmasės ir polietilenas. Labai nedidelė tikimybė, kad dūmai pasiektų Rimkų gyvenvietę ar Klaipėdos pietinės dalies gyvenamuosius rajonus, nes toje vietoje, kur numatoma statyti gamyklą, vyrauja vakarų ir pietvakarių vėjai, ir dūmus neštų nuo miesto į laukus.
Kol nepateikti derinti dokumentai, detaliau vertinti šalia Klaipėdos numatomos statyti PET gamyklos nesiėmė ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktorius Rimantas Pilipavičius. Tai, ką pamatė Barselonoje, jį taip pat įtikino, kad šalia Klaipėdos pastatyta vadinamoji „švarios chemijos“ gamykla gyventojų sveikatai pavojaus nekels.
Gamykla Barselonoje padarė įspūdį
Vykdamas į Barseloną, Algirdas Pikturna buvo nusiteikęs skeptiškai. Bendrame susirinkime jis buvo išrinktas atstovauti žemės nuosavybės teisę atgavusiems asmenims, kurių žemė ribojasi su numatomos statyti gamyklos sklypu. Tokių savininkų, pasak A.Pikturnos, yra penki. Pastačius gamyklą, teigė A.Pikturna, žemės savininkai pajus nepatogumus. Jie negalės statytis namų, nes dalis žemių įeis į gamyklos sanitarinę zoną.
Pamatęs gamyklą Barselonoje A.Pikturna pakeitė nuomonę: „Manau, kad visai neblogai būtų, jei prie Klaipėdos pastatytų tokią gamyklą. Daugiau kaip 300 žmonių gautų darbo. Įsitikinau, kad Barselonoje panaši gamykla, kokia bus ir Klaipėdoje, į aplinką jokių teršalų neišmeta. Savo rankose laikiau gaminamą produkciją - plastmasės granules. Jos naudojamos pakuočių gamybai maisto pramonėje ir tikrai negali turėti jokios agresyvios chemijos. Tai, kad Barselonos gamyklos teritorijoje auga apelsinai, palmės, reiškia, kad gaminama ekologiškai švari produkcija. Maniau, kad mes, kurių žemės ribojasi su numatoma statyti gamykla Klaipėdoje, sodinti toje žemėje nieko negalėsime, bet pamatęs gamyklą Barselonoje požiūrį pakeičiau“.
A.Pikturna sakė manąs, kad gamyklą šalia Klaipėdos ketinantys statyti „Nemuno banga Group“ atstovai turėtų ieškoti kompromisų su vietiniais gyventojais, kurie mano, kad gamykla sudarys jiems nepatogumų. Rimkuose žmonės, pasak A.Pikturnos, gyvena sunkiai, todėl bent dalis gamykloje galėtų gauti darbo, o su žemės savininkais galbūt galėtų vykti derybos dėl sklypų pardavimo.
Lietuvoje bus geriau nei Barselonoje
PET gamyklą Barselonoje suprojektavo ir pastatė Vokietijos kompanija „Zimmer AG“, kuri yra pasaulinė polimerų gamybos įrangos ir gamyklų projektavimo lyderė. Ji tieks gamybos technologiją bei įrangą ir šalia Klaipėdos numatomai statyti gamyklai, taip pat kartu su Lietuvos statybų projektavimo institutu parengs jos projektą. Investicijos į PET gamyklą šalia Klaipėdos sieks daugiau kaip 300 mln. litų ir bus didžiausios Lietuvoje investuotos į „plyną lauką“.
PET gamyklą Barselonoje taip pat pirmą kartą išvydęs šalia Klaipėdos statomos gamyklos projekto vadovas ir jos direktorius Gintaras Bačiulis sakė, kad Barselonoje pamatė tam tikras detales, kurias Klaipėdoje reikės geriau išspręsti. Tai, kad gamyklos teritorijoje auga palmės, apelsinmedžiai, o už gamyklos tvoros yra viešbutis, mokykla, kurie atsirado jau po to, kai buvo pastatyta gamykla, anot G.Bačiulio, tik įrodo, kad pristatydami būsimąją gamyklą Klaipėdoje neapgaudinėjome žmonių, teigdami, kad PET technologija yra švari ir nekelia grėsmės aplinkai.
G.Bačiulis džiaugėsi, kad įvairių sričių specialistai susipažino su PET gamybos technologija, pamatė, kaip gamykla atrodo, netgi turėjo galimybę pačiupinėti ir net pauostyti pagamintą produkciją.
Naujausi komentarai