Gandrai grįžo iki Gandrinių
Nors Gandrinės bus tik rytoj, gandrai savo šventės nelaukė ir šiemet į Lietuvą sugrįžo anksčiau.
Ventės rago ornitologijos stoties vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys sakė, kad pirmasis gandras į Lietuvą grįžo jau kovo 14 dieną. Jis pastebėtas Lankupių kaime.
Ornitologas mano, kad iki balandžio turėtų parskristi ir likę gandrai kurių lizdų vien Šilutės rajone yra per 1000.
Pernai gandrai neskubėjo grįžti. Tais metais pirmieji parskrido tik kovo 29 dieną.
V.Jucys juokavo, kad kovo 25-oji – neatsitiktinai Gandro diena.
„Ką gandrai, anot liaudies, atneša? Vaikus. O likus devyniems mėnesiams iki Gandrinių švenčiamos Joninės. Visi tada ieško paparčio žiedo ir prisiieško“, - šmaikštavo ornitologas.
Tačiau mokslininkas neneigė, kad šimtametės liaudies tradicijos atspindi realybę. Gandrai išties paprastai sugrįžta maždaug apie Gandrines.
V.Jusys sakė, kad kasmet į Lietuvą gandrų parskrenda vis daugiau, nors Vakarų Europoje jų mažėja. Tai, kad gandrai kraustosi gyventi į mūsų šalį, pasak pašnekovo, rodo, jog pas mus aplinka švaresnė, žmonės vartoja mažiau trąšų ir pesticidų.
Jau mūsų protėviai tikėjo, kad gandrai – ateities pranašai. Liaudies išmintis byloja, kad nuo to, ką veikiantį pamatysi pirmąjį gandrą, priklausys, kokie bus likę metai.
Etnologė Valerija Jankūnaitė sakė, kad, anot liaudies išminties, jeigu netekėjusi mergina arba viengungis vaikinas pirmąkart pamato skrendantį gandrą, tais metais ištekės. Jeigu pirmąkart skrendantį gandrą pamato ištekėjusi moteris, gali būti, kad ji greitu metu susilauks vaiko.
Taip pat tikima, kad pirmąkart pamačiusių skrendantį gandrą laukia kupini kelionių metai.
Poringi metai bus ir tiems, kurie pirmąsyk išvys iškart du gandrus.
Lizde ant vienos kojos stovintį ar kreketuojantį gandrą pirmąkart tais metais pamatę žmonės gali tikėtis įsigyti naujus namus. Tai taip pat gali pranašauti šeimos pagausėjimą.
Jeigu pirmąkart išvystas gandras varlinėja, reiškia, metai bus sotūs ir turtingi.
Tie, kurie pirmąsyk pamatys tupintį gandrą, gali tikėtis vangių, tingių arba pastovių metų.
Naujausi komentarai