Naujas Seimo pirmininkas renkamas iš vienos kandidatės – Tėvynės sąjungos vienos vadovių Irenos Degutienės.
Pasiūlė valdančioji koalicija
Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje Tėvynės sąjungos frakcijos narys Česlovas Stankevičius perskaitė daugiau kaip 40-ties parlamentarų iš valdančiosios koalicijos pasirašytą pareiškimą, kuriuo I.Degutienė keliama kandidate į Seimo vadovus. „Mes manome, kad jau daugelį metų Seime dirbanti, didelę politinę patirtį turinti I.Degutienė yra geriausia kandidatė užimti šias svarbias ir atsakingas pareigas“, - sakė Č.Stankevičius.
Pretendentė sutiko balotiruotis į Seimo pirmininkus. „Puikiai suprantu Seimo vadovo pareigas. Jeigu būsiu išrinkta, turėsiu sustabdyti narystę Tėvynės sąjungos frakcijoje. Tai reiškia, kad turėsiu visiems būti vienodai teisinga, visiems vienodai pareiginga. Kiekvienas Seimo narys galės pasinaudoti Statuto suteikiama galimybe raštu kreiptis į mane, jeigu kyla neaiškumai, jeigu nėra pasitenkinimo mano darbu. Bet yra ir paprasta žmogiška teisė prieiti, pasikalbėti, susitikti ir pasikalbėti apie tai, kas jaudina ar neramina“, - ragino I.Degutienė Seimo narius.
Ji tvirtino norinti atkurti Seimo prestižą, kuris dabar yra labai prastas visuomenės akyse.
Teisino „Williams“ atėjimą
Atsakydama į parlamentarų klausimus I.Degutienė be kita ko užsiminė, kad ketina labai greitai, susitarusi su visomis Seimo frakcijomis, išspręsti klausimą dėl naujo kandidato į laisvą parlamento kanclerio postą. Ankstesnis kancleris Gintautas Vilkelis buvo atleistas iš pareigų praėjusį pavasarį.
Politikė taip pat pažadėjo didžiausiai opozicinei Socialdemokratų frakcijai, kad bus stengiamasi paskirti parlamento vicepirmininką nuo šios frakcijos, nes ji iki šiol tokio neturi.
Prieš dešimt metų buvusi laikinąja premjere ir pasirašiusi sutarties dėl „Mažeikių naftos“ pardavimo amerikiečių kompanijai „Williams“ I.Degutienė dabar kalba, kad gali didžiuotis šiuo sandoriu: „Šiandien, praėjus dešimčiai metų galiu pakelta galva pasakyti, kad padarytas labai geras darbas. Jeigu jis nebūtų padarytas, šiandien vietoje „Mažeikių naftos“, kuri atneša didžiulius mokesčius į biudžetą, turėtume metalo laužą ir kelis tūkstančius žmonių gatvėje, be darbo“.
I.Degutienė tvirtino norinti sumažinti savo apsaugos lygį. „Man tai vienas nemaloniausių klausimų, kurį laiką netgi abejojau, ar reikia eiti į postą, kuris taip smarkiai saugomas. Iš vienos pusės man buvo paaiškinta, kad yra tam tikra tokių aukštų asmenų saugojimo tvarka. Iš kitos pusės, turbūt galima ir lanksčiai į šį klausimą pažiūrėti – diskotekinių aparatų ant tarnybinių automobilių gali būti ir mažiau“, - sakė ji.
PAPILDYMAS: Pretendentė taip pat tvirtino turėsianti kur kas mažesnį Seimo pirmininko sekretoriatą, nei buvo iki šiol. I.Degutienė žada išsiversti su 4-5 patarėjais, skirtingai nei ligšiol buvusiais 10-čia.
Gyrė, net negarantavo paramos
Seimo opozicijos lyderis Valentinas Mazuronis, nors ir gyrė I.Degutienės patirtį, tačiau tvirtino, kad jo vadovaujama „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija nusprendė balsuoti prieš valdančiosios koalicijos teikiamą kandidatę.
Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius pareiškė, kad konservatoriai parinko geriausią kandidatūrą. „Mūsų nuomone, geresnis kandidatas būtų Česlovas Juršėnas. Bet mes puikiai suprantame politinę situaciją, todėl netrukdysime I.Degutienės išrinkimui. Kita vertus, esame opozicinė frakcija, todėl balsuosime prieš“, - teigė jis. Kita vertus, kai kurie socialdemokratai viešai pareiškė balsuosiantys už iškeltą kandidatę.
Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys apie I.Degutienę sakė: „Valdantieji pasirinko teisingiausią kandidatę. Jos diplomatiniai sugebėjimai vesti Seimo posėdžius ir sudaryti darbotvarkę sulaukia vis daugiau pagyrimų. Linkime I.Degutienei būti sutelktai, ryžtingai ir atsižvelgti į opozicijos pastabas“. Darbiečiai nusprendė balsuoti už iškeltą kandidatūrą.
Savęs valdančiąja jau nebelaikančios, bet dar į opoziciją nepasitraukusios frakcijos „Viena Lietuva“ seniūnas Laimontas Dinius tvirtino, kad šios frakcijos nariai balsuos laisvai. „Mūsų frakcijai I.Degutienė yra neabejotinas politinis autoritetas. Galėtų vadovauti ne tik Seimui, bet ir ministrų kabinetui, jeigu taip susiklostytų aplinkybės. Bet mes, kaip nepriklausoma frakcija, balsuosime laisvai“, - sakė jis.
Valdančiųjų frakcijų – Tėvynės sąjungos, Liberalų sąjūdžio, Liberalų ir centro sąjungos bei Tautos prisikėlimo partijos – atstovai pranešė, kad šios frakcijos balsuos už I.Degutienę.
Renkama slaptu balsavimu
Seimo pirmininko postas liko laisvas antradienį, kai iš šių pareigų slaptu parlamentarų balsavimu buvo nušalintas valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas. Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja I.Degutienė pastarąsias kelias dienas laikinai ėjo parlamento vadovo pareigas.
Naujas Seimo vadovas renkamas slaptu balsavimu. Tikimasi, kad jis baigsis ketvirtadienį netrukus po vidurdienio.
Seimo pirmininkas laikomas išrinktu, kai už tai balsuoja daugiau kaip pusė balsavime dalyvavusių parlamentarų.
Naujausi komentarai