Jūrininkai amerikoje
Įrodymų gynėjai ieško Klaipėdoje
JAV sulaikyto narkotikus gabenusio laivo „Jalta“ 11 įgulos narių klaipėdiečių ginantys advokatai Stepanas Kravfordas ir Ričardas Koksas vakar vakare Klaipėdoje pradėjo susitikimus su jūrininkų artimaisiais.
Prisiekusiųjų teismui, kuris prasidės gegužės 3 dieną ir, manoma, vyks keturias savaites, renkami įrodymai. Jie turėtų apibudinti JAV kalinčius jūrininkus iš Lietuvos kaip padorius žmones. Advokatai lankysis kiekvienoje įtariamojo jūrininko šeimoje, filmuos jų šeimos narius, gyvenamąją aplinką, nuotraukas ir tai pateiks teisme kaip įrodymą.
Jei teisme pavyktų įrodyti, kad jūrininkai, kurie kaltinami kokaino slėpimu su tikslu jį parduoti, yra nekalti, jie, pasak advokatų, būtų iš karto paleisti. Įrodžius kaltę jie privalėtų kalėti apie 15-20 metų.
Kiekvieną jūrininką gina atskiras advokatas. Į Lietuvą atvyko du advokatai, gavę prašymus iš kitų advokatų surinkti medžiagą apie jų ginamų klientų šeimas. Jūrininkai už advokatų paslaugas nemoka, jas – po 90 dolerių už valandą dengia JAV teismas.
Su Panamos vėliava plaukiojantis laivas „Jalta“ su 2,87 tonos gryno kokaino, kurio vertė apie 120 mln. dolerių, sulaikytas pernai birželio 23 d. JAV pakrančių apsaugos tarnybų vykdytos operacijos „Panamos ekspresas“ metu. Operacijos metu iš viso patikrinta apie du šimtus laivų, sulaikyta 16-a laivų, kuriuose rasta 192 tonos kokaino. Dalies operacijos metu sulaikytų jūrininkų teismai jau įvyko, didesnė dalis jų pripažinti kaltais.
Advokatai iš JAV tikisi, kad jūrininkus iš Lietuvos pavyks išteisinti, nes jie teigia, kad kraudami maišus į laivą nežinoję, jog juose yra kokainas. Tačiau jūrininkus „skandina“ kapitono, beje, Ukrainos piliečio, pirmasis padėjėjas kolumbietis. Jis teigia, kad su įgula buvo sutarta, jog už pakrautas narkotines medžiagas bus sumokėta. Po pakrovimo įgulos nariams kolumbietis teigia sumokėjęs 48 tūkst. dolerių.
Advokatai teigė, kad pradėdami ginti jūrininkus prisiekusiesiems žemėlapyje jie pirmiausia parodys, kur yra Lietuva. Taip pat į teismą ketinama kviesti ir jūrininkus įdarbinusios „Bakenos“ bendrovės atstovus. Svarbiausia teisme reikės išaiškinti, kad sovietinėje sistemoje dirbę jūrininkai yra įpratę vykdyti kapitono nurodymus nediskutuodami, skirtingai nei JAV. Todėl jūrininkai iš Lietuvos negalėję atsisakyti krauti krovinio.
Naujausi komentarai