Be tėvų
Kūdikio drama prasideda dar jam negimus
Klaipėdoje savo namuose miręs kūdikis apnuogino vaiko teises ir sveikatą sergstinčių žinybų bejėgiškumą. Įspūdis, jog Lietuvoje daug nuveikta vaikų apsaugos srityje, pasirodė klaidinantis. Tačiau socialiniai darbuotojai to nelinkę pripažinti. Valdininkai skėsčioja rankomis ir guodžiasi, kad patys tėvai vengia prižiūrėti savo vaikus. Ekspertai prognozuoja, kad ateityje problemų bus dar daugiau.
Rauda draskė širdį
Pamestinuko kūdikio drama dažniausiai prasideda jau pirmosiomis jo gyvenimo valandomis, kai pagimdžiusi moteris nenori net pažiūrėti į kūdikį. Būna, kai vos prasidėjus gimdymo skausmams, moteris jau aiškina, kad nė už ką neaugins „to vaiko“. Medikės prisižiūri graudžių vaizdų. Slaugytoja Salomėja prisiminė, jog kai vieną kūdikį reikėjo atskirti nuo motinos ir išvežti, šis ėmė klykti taip, kad sugraudino net savo motiną. Pasak slaugytojos, gimdyvė ilgai gulėjo galvą užsidengusi pagalve ir raudojo. Tačiau savo sprendimo nepakeitė. Aiškino, kad vaiką auginti neturinti sąlygų.
Gimdyvė svaiginosi
Pasak Kūdikių namų vyriausiosios gydytojos Irenos Genytės, ilgainiui tėvai mažylį pamiršta. Iš 70 kūdikių namuose gyvenančių vaikų tėvai lanko tik keletą. Visi kiti šiandien - pamestinukai. Per metus Klaipėdos kūdikių namai pasipildo 28 - 35 kūdikiais.
Panašiai tiek jų palieka šią įstaigą - juos įvaikina, pasiima globoti, kiti mažyliai tęsia gyvenimą vaikų globos namuose. Kai kurie kūdikiai miršta įveikti įvairių negalių, kurioms juos pasmerkė tėvai - narkomanai ar alkoholikai. Klaipėdoje buvo atvejis, kai narkomanė motina įsigudrino gauti narkotikų jau kitą dieną po gimdymo. Jos dozė kūdikiui tapo „auksine“: pamaitintas krūtimi, naujagimis mirė.
Pasak Klaipėdos ligoninės Akušerijos ir ginekologijos departamento Neonatologijos centro vadovės Albinos Bulaukienės, prieš dvejus metus Klaipėdą buvo užgriuvusi pamestinukų „epidemija“ - savo vaikus iš ligoninės atsisakė vežtis namo 8 motinos. Per pastaruosius metus tokių buvo dvi, trys. Tačiau dažnai net ir keletą mėnesių paauginusi vaiką, šeima atsisako juo rūpintis. Praėjusią savaitę į Girulių kūdikių namus pateko trijų mėnesių Egidijus. Vaikas atvežtas iš infekcinės ligoninės, o čia pateko iš namų.
Įskaitoje - šimtai
Dėl neaiškių aplinkybių prieš keletą savaičių Klaipėdoje mirus kūdikiui, dabar ieškoma kaltininkų. Medikai stumia atsakomybę socialiniams darbuotojams, šie rodo į medikus. Miesto meras ir Vaikų teisių apsaugos tarnyba laukia išvadų iš aukščiausių vaiko teisų saugotojų - Vaiko teisių apsaugos kontrolierių tarnybos Vilniuje.
Pernai į Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) įskaitą įtrauktos 63 socialinės rizikos šeimos. Iš viso tokių šeimų Klaipėdoje dabar yra 567. Vien jose auga 1032 vaikai iki trejų metų. Dėl girtavimo, psichotropinių medžiagų vartojimo į įskaitą pateko 18 šeimų. Iš viso dabar VTAT įskaitoje yra 229 tokios šeimos. Jose auga 397 vaikai iki trejų metų. VTAT administracija ir darbuotojai neslepia, jog juos slegia per didelis darbo krūvis ir tai kartais trukdo tinkamai atlikti pareigas. Todėl nėra garantijos, ar artimiausiu metu šie mažamečiai probleminėse šeimose augs saugiai.
Išmetė per balkoną
2002-ųjų žiemą prie vieno Vytauto gatvės namo rastas polietileno maišelis su naujagimio lavonu. Vėliau paaiškėjo, kad taip kūdikiu atsikratė septyniolikmetė vienos profesinės mokyklos moksleivė. Pagimdžiusi namuose - vonioje, mergina išmetė naujagimį tiesiog pro balkoną. Nors mergina gyveno su motina, ši teigė nė nepastebėjusi, kad dukra nėščia. Jei tikėsime ekspertais, kūdikis mirė uždusęs dar vaisiaus vandenyse, tai yra - jau gimė negyvas. Todėl merginai byla nebuvo iškelta.
„Išeitų, jei nepageidautinas kūdikis gimė negyvas - meskime jį pro langą, vis tiek tau jokia bausmė negresia“. Tai ciniškas vienos darbuotojos komentaras. Pašnekovės nuomone, vertėtų pasvarstyti apie priverstinį tokių gimdyvių auklėjamąjį kursą. Gal bent tai suteiktų garantiją, kad maišelių su kūdikių palaikais pasitaikytų rečiau.
„Sėdėti“ neteko ir 27 metų daugiavaikei motinai B.R., kuri savo ketvirtąjį aštuoniolikos dienų kūdikį paliko svetimo daugiaaukščio laiptinėje. Vaikas buvo surastas po aštuonių valandų. Tiesa, moteris buvo nuteista metus kalėti, tačiau, pritaikius amnestiją, jai bausmės atlikti nereikėjo. Berniukas įvaikintas.
Nužudo dešimtis
Kasmet Lietuvoje randama nuo keliolikos iki keliasdešimties nužudytų naujagimių. Statistikos departamento duomenimis, įvairiose šalies vaiko globos institucijose auga beveik 14 tūkstančių vaikų. Yra įvairių nuomonių, ką daryti, kad tėvai rūpintųsi vaikais, nevengtų išlaikyti, neatsisakytų, nežudytų jų.
Vieni mano, kad reikia griežtinti baudžiamąją atsakomybę ir „sodinti“ motinas gegutes ir besislapstančius tėvus „alimentininkus“, nes kitos priemonės - neveiksmingos. Kitų nuomone, mokesčių mokėtojų pinigais išlaikyti kalėjimuose dar ir nesirūpinančius vaikais gimdytojus - lėšų švaistymas, ir geriau jau asocialiems tėvams skaityti švietėjiškas paskaitas užuot laikius juos cypėje.
Už naujagimio nužudymą Baudžiamasis kodeksas motinai numato laisvės atėmimą iki penkerių, už palikimą be priežiūros - iki dvejų metų.
Klaipėdos apylinkės prokurorės Reginos Baranauskienės nuomone, kai tokioms motinoms taikoma amnestija ar atidedamas bausmės vykdymas - tai tas pats, lyg užsimerkti prieš problemą. Dažniausiai vėliau paaiškėja, kad daugumos motinų gegučių namuose nebuvo net kūdikio kraitelio. „Vadinasi, jos visą nėštumą sąmoningai nesiruošė rūpintis vaiku. Apie kokią „gimdymo nulemtą krizę“, dėl kurios įmanoma sušvelninti bausmę, kalbame?“ - klausė prokurorė. Lietuvai taikantis prie ES direktyvų, naujasis Baudžiamasis kodeksas iš tiesų „sušvelnėjo“. Prokurorė mano, kad inicijuoti ką nors nauja reikėtų daug pastangų.
Nepatiko elgesys
Kai kurie pamestinukai tampa likimo nuskriaustais du kartus: kai jų atsisako ir globėjai, kartą jau pasiryžę jais rūpintis. Klaipėdos VTAT duomenimis, pernai 7 globėjai atsisakė vaikų. Tarp globėjų yra ir tokių, kurie nenorėjo globotiniu rūpintis dėl jo blogo elgesio. Anot tyrimų, Lietuvoje daugėja tėvų globos netenkančių vaikų todėl, kad daugėja asocialių šeimų. Todėl, tarptautinių ekspertų teigimu, vaikų apsaugos sistema artimoje ateityje susidurs su dar didesnėmis problemomis.
Naujausi komentarai