– Kaip jūs vertintumėte šiuos duomenis? Tik kas 25 lietuvis dirba savaitgaliais. Ar tai reiškia, kad mokame ilsėtis, viskas gerai, ar vis dėlto kažkaip neprisitaikome prie šių laikų?
– Na, iš tiesų šio rodiklio negalima vertinti nei vienareikšmiškai teigiamai, nei labai neigiamai. Jis tiesiog iliustruoja mūsų šalies darbo kultūrą ir atspindi tai, kur daugiausia yra laisvų darbo vietų ar kur dirba dauguma žmonių. Tai – administracinės paslaugos, viešasis sektorius ir kiti sektoriai, kuriuose nėra būtinybės dirbti savaitgaliais. Kita vertus, Lietuvoje gana dažnai taikoma suminė darbo laiko apskaita – tai reiškia, kad už darbą savaitgaliais darbuotojui suteikiamos laisvos dienos vėliau. Todėl tai nebūtinai traktuojama kaip darbas savaitgaliais. Taip pat galime pastebėti, kad mes vis dar nesame labai moderni, lanksčiai prisitaikanti darbo rinka, kuri taiko įvairius darbo modelius. Darbuotojams visgi labai svarbi dermė, šeimos balansas, psichologinė būsena, poilsis. Mes įpratę savaitgaliais ilsėtis ir tai atsispindi mūsų darbo įpročiuose. Darbdaviai prisitaiko prie darbuotojų poreikių. Šiandien darbuotojas vis dar išlieka ta varančioji jėga darbo rinkoje, kuri turi pagrindinį balsą.
– Sakykite, ar artimiausioje ateityje galime tikėtis pokyčių – ar daugiau žmonių dirbs savaitgaliais? Ir apskritai, ar tai būtų ženklas, kad mūsų darbo rinka modernėja?
– Nebūtinai. Tai gali reikšti ir kitus dalykus – pavyzdžiui, senėjančios visuomenės poreikių atliepimą. Gal turėsime daugiau dirbančiųjų savaitgaliais slaugos sektoriuje, teikiančių privačias priežiūros paslaugas. Jeigu plėsis sveikatingumo ir svetingumo verslai – šiuo metu tai daugiausiai vyksta tik didmiesčiuose – savaime aišku, daugės ir darbo pasiūlymų savaitgaliais. Na, o jei pasikeistų mūsų darbo kultūra ir mes norėtume ilsėtis kitomis dienomis, galimai didėtų ir savaitgalio darbo pasiūlymų skaičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Europos kontekste, bent jau pagal šį rodiklį, esame tarp tų, kurie mažiausiai dirba savaitgaliais. O kaip yra, tarkime, su latviais, estais? Kokia ten situacija?
– Ten situacija šiek tiek kitokia. Jie savaitgaliais dirba šiek tiek dažniau. Tikėtina, kad tai lemia gana paprastos priežastys – daugiausia darbo vietų yra Taline, Rygoje, didžiuosiuose bei kurortiniuose miestuose, kur dominuoja jau minėti maitinimo, apgyvendinimo, sveikatingumo ir svetingumo sektoriai. Natūralu, kad tokiuose sektoriuose darbuotojai dažniau dirba ir savaitgaliais.
Naujausi komentarai