A. Lukašenkos vizitas – galimybė išspręsti senas problemas Pereiti į pagrindinį turinį

A. Lukašenkos vizitas – galimybė išspręsti senas problemas

2009-09-14 13:39
A. Lukašenkos vizitas – galimybė išspręsti senas problemas
A. Lukašenkos vizitas – galimybė išspręsti senas problemas / "Reuters"

Politologas Laurynas Jonavičius, Prezidentės patarėjas užsienio politikos klausimais, teigia, kad A. Lukašenkos vizito reikšmė išryškės iš žingsnių, daromų jam pasibaigus, rašo Lrt.lt. 

Tai, kad vizito metu dominuos ekonominiai klausimai, anot pašnekovo, nereiškia, kad Lietuva ir ES pamina savo vertybines pozicijas. „Pozicija negali būti tik vertybinė arba tik pragmatinė“, – sako jis.

Jūsų manymu, kokia Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos vizito reikšmė?

Tai galimybė paieškoti naujų kelių spręsti senoms problemoms. Trumpai tariant, reikia ieškoti būdų atsakyti į klausimus, kurie aktualūs jau daugiau nei 10 metų. Jie rūpi tiek Lietuvai, tiek Baltarusijai, tiek visai Europai. Tai ir politiniai, ir ekonominiai klausimai. Jų sprendimas reikalingas abiems pusėms, o progreso iki šiol praktiškai nebuvo.

Ar galima šį vizitą vadinti vienu svarbiausių šių metų Lietuvos užsienio politikos įvykių?

Dabar labai sunku vertinti. Jo svarba atsiskleis vėliau. Viskas priklausys nuo to, kaip klostysis pats vizitas ir kokie žingsniai bus daromi jam pasibaigus.

Ar šis vizitas reiškia, kad Baltarusijos politiniame gyvenime vyksta reikšmingos permainos? Galbūt dar labiau keičiasi santykiai su Rusija, ištikimiausia ir stipriausia jos rėmėja?

Niekam ne paslaptis, kad Baltarusijos ir Rusijos santykiai nėra patys geriausi. Ten irgi vyksta pokyčiai. Rusija pradeda labiau spausti, o Europa yra natūrali ir pagrindinė alternatyva Rusijai.

Ar galima prognozuoti, kaip keisis Rusijos ir Baltarusijos santykiai. Ar Rusija vėl kels kainą už naftas ir dujas? O galbūt santykiai normalizuosis, ar to nerodo vykstančios bendros šių šalių karinės pratybos?  

Čia spėliojimų klausimas. Akivaizdu, kad jei Rusija blogins santykius, tai Baltarusijai vienintelė alternatyva – santykių su Europa gerinimas. O tai, kad vyksta bendros pratybos rodo, kad santykiai tarp šių valstybių neblogėja arba neblogėja taip, kaip kas nors norėtų.

Lietuvos vežėjams susidūrus su problemomis ties Rusijos pasieniu, Prezidentė Dalia Grybauskaitė skambino Rusijos vadovui Dmitrijui Medvedevui. Dabar, skelbiama, ji priims Baltarusijos prezidentą. Ar tai reiškia, kad keičiasi Lietuvos užsienio politikos kryptis?

Tai, kas vyksta dabar yra bandymas ieškoti esamų problemų sprendimo būdų. Tai yra bandymas realiai ir praktiškai spręsti problemas. Tai nereiškia, kad atsisakome anksčiau turėtų pozicijų. Mes bandome kalbėtis ir tuo pačiu laikomės savo vertybinių pozicijų bei giname savo ekonominius interesus. Dialogas yra vienintelis realus būdas suartėti ir pasiekti bent kažkokios naudos.  

Jeigu prisimename, pirmas Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas buvo į Latviją ir Švedija, vėliau Lenkija, Prancūzija. Kaip ji ir teigė savo programoje, Lietuvos interesas yra gerinti ir gilinti santykius su Vakarų Europos, ypač Šiaurės Europos valstybėmis. Tačiau tai nereiškia, kad bus nusigręžiama nuo kaimynų – su jais būtina kalbėtis ir bendradarbiauti.    

Kokie klausimai dominuos susitikimo metu, ekonominiai ar ideologiniai, liečiantys demokratijos suvaržymus ir pan.? Žinome, jog norint pirkti elektros energiją iš Ukrainos – tai svarstytinas variantas uždarius Ignalinos atominę jėgainę – ją tektų tiekti per Baltarusiją. Ar ekonominių ir energetinių santykių iškėlimą nebūtų galima suprasti, kaip savo „vertybinių pozicijų“ paminimą?

Susitikimo metu bus bandoma aptarti visus aktualius klausimus, o kadangi energetika yra vienas iš jų, šiai temai be abejonės bus skiriama dėmesio.

Dėl ekonomikos ir vertybių santykio – jokiu būdu negalima teigti, kad ekonominių interesų kėlimas yra vertybių atsisakymas. Pozicija negali būti tik vertybinė arba tik pragmatinė. Kaip jau ir minėjau, susitikime ketinama aptarti visus klausimus.

Reikia pripažinti, kad Baltarusija daugiausia dėmesio skiria ekonominiams klausimams, bandydama juos atriboti nuo politikos. Tačiau politinių ir vertybinių temų susitikime nebus išvengta.

Jūsų manymu, kodėl A. Lukašenka į ES pirmo oficialaus vizito vyksta būtent dabar? Ar A. Lukašenka vyksta į Lietuvą tik norėdamas spręsti įsisenėjusias problemas? Kiek stipriai Baltarusijos ekonomika priklauso nuo išorinių rinkų?  

Reikėtų priminti, kad A. Lukašenka šiemet jau lankėsi Europoje – balandžio mėn. susitiko su popiežiumi ir Italijos premjeru. Be to, tai nėra oficialus vizitas – Baltarusijos prezidentas atvyksta į Lietuvos-Baltarusijos verslo forumą ir „BELEXPO“ parodą. Ar A. Lukašenka atvyksta spręsti įsisenėjusių problemų? Norisi tikėtis, kad taip. Kitaip jis turbūt nevažiuotų.

O dėl Baltarusijos ekonominės priklausomybės – ji yra labai priklausoma. Ypač nuo Rusijos ir nuo Europos. Tikslių skaičių nepasakysiu, bet priklausomybė tikrai didelė, ypač energetinė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra