Informacinė visuomenė
Melnragės seniūnija - be elektronikos
Klaipėdos savivaldybėje dauguma kompiuterių seni, o Melnragės seniūnijos administracija neturi ne tik interneto, bet ir fakso ryšio.
Gyventojai valdžios institucijų tinklalapiuose dažniausiai ieško teisės, švietimo, turizmo informacijos. Labiausiai rūpi su sveikatos apsauga, darbo paieška ir socialiniu aprūpinimu susijusios paslaugos.
Sieks trečiojo lygio
Vadinamoji viešoji paslauga - tai gyventojo galimybė gauti norimą informaciją ar dokumentą elektroniniu būdu. Pasak Klaipėdos savivaldybės Informacinių technologijų (IT) skyriaus vedėjo Dariaus Kadžio, jau kitąmet Klaipėdos savivaldybėje bus siekiama trečiojo viešųjų paslaugų perkėlimo į internetą lygio. Jei gyventojui prireiks kokios nors pažymos - leidimo statybai, rašto dėl vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę ar, pavyzdžiui, pateikti prašymą steigti laikinąją globą, prašymą dėl kompensacijos ir panašiai - to bus įmanoma paprašyti valdininkų sėdus prie kompiuterio namuose ar bet kuriame interneto salone. Tik atsiimti tą pažymą teks savivaldybėje, nes trečiuoju lygiu viešoji paslauga suteikiama dar neelektronine forma. Antrąjį lygį Klaipėdos savivaldybė jau yra pasiekusi - savo tinklalapyje kai kurie skyriai pateikia įvairias atmintines, pažymų, prašymų formas, anketas. Užpildęs ir išspausdinęs gyventojas gali jomis naudotis.
Parašas - neapsaugotas
Aukščiausias - ketvirtasis lygis. Tai „e-valdžios“ projekto pabaiga. Vartotojas elektroniniais kanalais klausia ir gauna galiojančią viešąją paslaugą - norimą informaciją, pažymą. Tačiau, siekiant ketvirtojo lygio, pirmiausia turės būti išspręstas elektroninio parašo klausimas. Elektroninio parašo įstatymas priimtas 2000-ųjų liepą. Tačiau, anot Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Elektroninio parašo priežiūros skyriaus vyresniojo specialisto Gyčio Nemanio, šiuo metu Lietuvoje nėra kvalifikuotus sertifikatus sudarančių sertifikavimo paslaugų teikėjų.
Nėra įmonės, kuri galėtų užtikrinti elektroninio parašo autentiškumą, saugumą. Yra Lietuvoje neatsiradus sertifikavimo paslaugų teikėjų, siūloma pasitelkti kitų Europos Sąjungos šalių įmones.
Parūpo seniūnijos
Melnragės ir Girulių seniūnija turi vieną seną kompiuterį, interneto ryšio seniūnijoje nėra. Čia nėra net fakso ryšio. „Seniūnė su dokumentais važinėja autobusu į savivaldybę po keletą kartų per dieną“, - vakar sakė seniūnijos specialistė Jolanta Baipšienė.
Šalies valdžia planuoja per 2005 metus savivaldybių seniūnijas aprūpinti kompiuteriais, programine įranga, sudaryti sąlygas visoms savivaldybių seniūnijoms naudotis valstybinių informacijos sistemų duomenimis.
Valdys ekrane
Pasak IT skyriaus vedėjo, didžiausias rūpestis - aprūpinti visus savivaldybės darbuotojus kompiuteriais. Dabar Klaipėdos savivaldybėje kompiuteriais dirba apie 90 proc. darbuotojų. Bet tarp turimų kompiuterių - nemaža dalis pasenusių: technika ilgą laiką nebuvo atnaujinama, pradėta ją keisti tik pernai. Pirmasis kompiuteris Klaipėdos savivaldybėje buvo „užpajamuotas“ 1992 metais. Kompiuterinei įrangai pirkti, atnaujinti šiemet iš savivaldybės privatizavimo fondo skirta 500 tūkst., iš biudžeto - 200 tūkst. litų. Kitąmet savivaldybėje ketinama įdiegti vidaus ir išorės dokumentų valdymo sistemą. „Įdiegus dokumentų valdymo sistemą, greičiau bus atsakinėjama į gyventojų raštus, bus galima greičiau kontroliuoti, kas ir kodėl neatsakė į gyventojo raštą“, - sakė D.Kadys.
Naujausi komentarai