Naujojo Seimo rinkimų išvakarėse turėtų pasikeisti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas. Potencialūs kandidatai į šias pareigas kol kas neskelbiami.
Pasirinks Seimo pirmininkė
Pagal galiojančius įstatymus prieš kiekvienus Seimo rinkimus turi būti iš naujo formuojama VRK. Taip pat turi būti skiriamas ir naujas jos vadovas.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę jau pasirašė dekretą, kuriuo paskelbė, kad eiliniai Seimo rinkimai įvyks 2012 m. spalio 14 d. VRK turi būti performuota likus ne mažiau kaip keturiems mėnesiams iki visuotinio balsavimo, tai yra birželį.
Šios komisijos vadovo kandidatūrą parlamentarams turi pateikti Seimo pirmininkas.
Dabartinė parlamento vadovė Irena Degutienė jau kurį laiką svarsto, kas turėtų pakeisti ilgametį VRK pirmininką Zenoną Vaigauską. Seimo pirmininkė leido suprasti, kad greičiausiai neteiks jo kandidatūros dar vienai vadovavimo VRK kadencijai.
„Su niekuo dar nesitariau, bet asmeniškai apie tai jau galvoju nuo rudens. Todėl, kad artėjant rinkimams atsiranda ir naujų iššūkių VRK darbe. Pagaliau patys dažnai kritikuojame ir kalbame apie pažeidimus, kai nesulaukiame jokios VRK reakcijos, ji jokių veiksmų nedaro – teisėsaugos institucijoms palieka. Matyt, pokyčiams savaime ateina laikas“, – kovo pradžioje interviu BNS sakė I.Degutienė.
Kandidatų dar nėra
Nors jau netrukus I.Degutienei teks teikti Seimui naujojo VRK vadovo kandidatūrą, Seimo pirmininkė kol kas neturi potencialių pretendentų. Tikimasi, kad jų atsiras gegužę.
Parlamento vadovės atstovas spaudai Juozas Ruzgys tvirtino, kad dar laukiama, kol kandidatus į VRK pasiūlys teisingumo ministras ir Teisininkų draugija. Greičiausiai iš jų ir bus pasirinktas kandidatas į vyriausiuosius rinkimų prievaizdus.
„Dar nėra jokių kandidatų. Kai tik jie atsiras ir Seimo pirmininkė apsispręs, tai bus pranešta“, – sakė J.Ruzgys.
Oficialiai neneigiama, kad Z.Vaigauskui jau nebebus pasiūlyta likti VRK vadovu, tačiau ir nepatvirtinamas toks galimas sprendimas.
Pats Z.Vaigauskas nekomentuoja savo galimybių išlikti VRK vadovu. Jis primena, kad šis klausimas priklauso Seimo pirmininko kompetencijai, todėl, kaip I.Degutienė „apsispręs, taip ir bus“.
VRK vadovas taip pat atsisakė atsakyti į klausimą, ar pats nesijaučia pavargęs ir norįs pailsėti nuo beveik du dešimtmečius vykdytos veiklos. „Viskas ne nuo manęs priklauso“, – pakartojo jis.
Z.Vaigauskas sakė kol kas nekalbėjęs su Seimo vadove šiuo klausimu.
Dabartinio komisijos vadovo darbu patenkinti toli gražu ne visi politikai. Nepasitenkinimą reiškė įvairių politinių partijų – tiek valdančiųjų, tiek ir opozicinių – atstovai.
Vadovauja nuo 1994-ųjų
Z.Vaigauskas VRK vadovauja nuo 1994 m. birželio. Tuomet į šias pareigas jį pasiūlė tada Seimo pirmininku buvęs Česlovas Juršėnas.
Į VRK vadovus Z.Vaigauskas buvo dar kartą siūlytas 1996, 2000, 2004 ir 2008 m.
Nors Z.Vaigauskas visuomet laikytas kairiųjų partijų atstovu, vis dėlto 2000 m. būtent jo kandidatūrą į VRK pirmininkus pasirinko Tėvynės sąjungos lyderis, tuometis Seimo vadovas Vytautas Landsbergis.
Spręs dilemą dėl R.Pakso
Naujajam VRK pirmininkui teks nemažai įvairių iššūkių, susijusių su pasirengimu spalį vyksiantiems rinkimams.
Beje, antradienį Seimas svarstys kai kurių opozicijos atstovų pasiūlymą jau vasarą surengti pirmalaikius parlamento rinkimus. Tačiau dauguma šį pasiūlymą apsvarsčiusių komitetų pasisakė prieš, todėl spėjama, kad nebus surinkta pakankamai balsų jam priimti Seimo plenariniame posėdyje.
Jeigu vis dėlto pirmalaikių Seimo rinkimų datą pavyktų patvirtinti, Prezidentė turėtų atšaukti savo dekretą dėl eilinių rinkimų paskelbimo. Tokiu atveju VRK būtų performuota anksčiau, o visa rinkimų kampanija vyktų gerokai sparčiau.
Artėjant šio Seimo rinkimams VRK ir jos pirmininkui teks spręsti vadinamąją Rolando Pakso problemą. Pagal neseniai pakeistą įstatymą šiam 2004 m. iš prezidento posto apkaltos būdu pašalintam politikui vėl leidžiama kandidatuoti į Seimą. Tačiau toks įstatymas prieštarauja galiojančiai Konstitucijai, o Seimas neskuba jos koreguoti. Todėl VRK, kuri rengdama rinkimus privalo laikytis ir Konstitucijos, ir įstatymų, turės spręsti, ar registruoti R.Paksą kandidatu į naująjį Seimą, ar ginčyti naująjį įstatymą teisme.
Be to, naujos sudėties VRK ir naujajam jos pirmininkui teks apsispręsti, kada padalyti antrąją šių metų valstybės dotacijos partijoms dalį – kiek daugiau kaip 10 mln. litų. VRK planavo tai padaryti tik lapkritį, po Seimo rinkimų, bet partijos labai pageidauja gauti pinigus jau per rinkimų kampaniją, kad galėtų juos naudoti rinkėjų agitacijai.
Naujausi komentarai