Nuteistiesiems gali tekti mokėti už elektrą Pereiti į pagrindinį turinį

Nuteistiesiems gali tekti mokėti už elektrą

2009-09-29 20:07
Nuteistiesiems gali tekti mokėti už elektrą
Nuteistiesiems gali tekti mokėti už elektrą / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Antradienį Seimui pateiktas Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo projektas, kuriame numatoma užtikrinti efektyvesnį laisvės atėmimo vietų valdymą, sutaupant joms skiriamas biudžeto lėšas bei užtikrinant didesnį šių įstaigų saugumą.

Teisingumo ministerijos parengtame Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo ir papildymo projekte nustatoma, kad nuteistieji patys mokės už jiems priklausančių buitinių prietaisų sunaudojamą elektros energiją. Tokia tvarka siekiama ugdyti nuteistuosius taupyti ir iš dalies kompensuoti išlaidas už suvartotą elektros energiją.

Pagal turimus duomenis, šiuo metu laisvės atėmimo vietose yra daugiau kaip 8 tūkst. vienetų įvairiausių buitinių prietaisų. Jie būtų apmokestinami pagal nustatytus įkainius, įvertinant galingumą ir kitus aspektus. Už dalį jų - barzdaskutes, radijo imtuvus ir pan. - mokėti nereikės.

„Kalinių išlaikymas mokesčių mokėtojams kainuoja gana brangiai, todėl šios priemonės leis padengti dalį išlaidų, be to leis mokyti nuteistuosius susimokėti už gautas paslaugas, derinti savo pajamas ir išlaidas, kai kuriuos jų paskatins dirbti ir užsidirbti“, - sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Tuo pačiu laisvės atėmimo vietose turėtų sumažėti fiziškai susidėvėjusių ir nesaugių eksploatuoti buitinių prietaisų kiekis, sumažės išlaidos elektros energijai. Per metus už nuteistųjų naudojamus buities prietaisus planuojama surinkti apie 450 tūkst. litų.

Šalia taupymo, įtvirtinamos ir priemonės laisvės atėmimo vietų saugumui užtikrinti. Nustatoma galimybė iš pataisos namų į kalėjimą grąžinti iki gyvos galvos nuteistus asmenis, jei šių elgesys kelia realų pavojų pataisos namų personalui ar kitiems asmenims. Iki šiol už gerą elgesį iš kalėjimo į pataisos namus perkeltų asmenų grąžinti atgal galimybės nebuvo.

Tuo pačiu nustatoma galimybė pataisos namuose nakties metu užrakinti nuteistuosius jų gyvenamosiose patalpose. Tokiu būdu būtų užtikrinta veiksmingesnė nuteistųjų priežiūra, konfliktinių situacijų tarp nuteistųjų prevencija bei pačių prižiūrėtojų saugumas. Iki šiol nesant galimybės rakinti patalpų, įkalinimo įstaigose nuolat kyla pavojus organizuotiems kalinčiųjų išpuoliams, sunkiau kontroliuoti draudžiamų daiktų perdavimą ir pan.

Atsižvelgiant į siekį humanizuoti bausmių vykdymo sistemą ir daugiau dėmesio skirti nuteistųjų resocializacijai, taip pat nustatoma, kad visiems nuteistiesiems, išskyrus nuteistus iki gyvos galvos, galėtų būti leidžiama ypatingais atvejais išvykti už pataisos įstaigų ribų.

Ne ilgiau nei 10 dienų nuteistieji būtų išleisti dėl artimųjų mirties ar sunkios ligos, gresiančios ligonio gyvybei, taip pat dėl gaivalinės nelaimės, padariusios didelės materialinės žalos nuteistajam ar jo artimiesiems. Anksčiau šia teise galėjo pasinaudoti tik dalis nuteistųjų, priskirtų paprastai ir lengvajai grupėms, tačiau nebuvo numatyta galimybės išleisti drausmės grupėje esančių kalinių.

Teisingumo ministro teigimu, šie pakeitimai būtini siekiant racionaliau organizuoti laisvės atėmimo įstaigų darbą, tačiau jie tik nedidelė dalis pokyčių, kurie turi būti padaryti šioje srityje. Bausmių vykdymo sistema bus iš esmės peržiūrima, konceptualius pokyčius (elektroninio monitoringo ir kitas veiksmingas priemones) įtvirtinant probacijos įstatymo ir kitų įstatymų projektuose. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra