Paslėpta grėsmė vaiko kambaryje: bakterijų ir kirmėlių veislynas Pereiti į pagrindinį turinį

Paslėpta grėsmė vaiko kambaryje: bakterijų ir kirmėlių veislynas

2025-05-07 12:51

Ar žinojote, kad mieluose pliušiniuose žaisliukuose gali slėptis grėsmė vaikų sveikatai? Net ant naujų, iš parduotuvės atkeliavusių žaisliukų paviršiaus galima aptikti bakterijų, virusų ir kirmėlių kiaušinėlių, o šie ant tokio paviršiaus gyvybingi išlieka apie mėnesį. Itin svarbu žinoti, kad pliušinius vaikų draugus būtina reguliariai skalbti, o vaikui persirgus tą turite daryti papildomai.

Paslėpta grėsmė vaiko kambaryje: bakterijų ir kirmėlių veislynas
Paslėpta grėsmė vaiko kambaryje: bakterijų ir kirmėlių veislynas / Freepik.com nuotr.

Kaip rūpintis žaislais, plačiau pakomentavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistė Aušra Bartulienė.

– Kokie nesaugumui gali slėptis pliušiniuose žaisluose? 

– Įsigijus žaisliuką, nesvarbu, ar jis būtų nupirktas, padovanotas ar gautas mainais, pirmiausia reikėtų jį išskalbti. Paprasčiausia – įdėti į skalbimo mašiną ir išskalbti. Dažnai prie žaislo būna nurodyta skalbimo temperatūra, bet jeigu, tarkime, žaisliukas neturi instrukcijos ar užrašo, kaip jį prižiūrėti, reikia žinoti, kad gamintojai paprastai rekomenduoja temperatūrą, kuri padeda išlaikyti žaisliuko išvaizdą. Tokiu atveju rekomenduojama skalbti maždaug 40 laipsnių temperatūroje.

– O jei žaisliuką parsinešame iš parduotuvės lentynos, kur žmonės mėgsta jį pačiupinėti ir vėl padėti atgal, ar taip pat reikėtų jį plauti?

– Taip, reikėtų. Ant mūsų rankų gali būti visko – tiek virusų, tiek bakterijų.

– Kokie pavojingiausi dalykai gali slėptis tokiuose žaisluose?

– Iš esmės viskas, kas yra ore ir aplinkoje, gali patekti ir ant žaislo. Tai gali būti įvairūs virusai, žarnyno bakterijos ar net spalinių kiaušinėliai. Šie ligų sukėlėjai aplinkoje gali išlikti net iki mėnesio, todėl žaislus būtina reguliariai valyti. Jei žaisliukas vaikui labai mylimas ir vaikas jį nuolat čiupinėja, rekomenduojama skalbti 2–3 kartus per savaitę. Jei vaikas susirgo, rotavirusine ar norovirusine infekcija, tokių minkštų žaislų jam geriau neduoti. Vietoje jų tinka kieti plastikiniai žaislai, kuriuos lengviau nuplauti.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Ar galima žaislus dar kaip nors papildomai dezinfekuoti?

– Minkštus žaisliukus geriausia skalbti – rankomis arba skalbimo mašina. Taip pat galima juos išnešti į lauką, ypač kai šviečia saulė. Saulės šviesa padeda naikinti virusus ir bakterijas, nes jos nemėgsta sausros ir karščio. Vis dėlto reikėtų saugoti, kad žaisliukai pernelyg nenubluktų ir neprarastų savo išvaizdos.

– Ar yra riba, kai žaisliukas tampa netinkamas naudoti?

– Jei tinkamai rūpinsitės žaisliuko higiena, jis gali tarnauti ilgai. Neretai net suaugusieji saugo vaikystės žaislus dėl sentimentų. Jeigu žaislai bus švarūs ir tvarkingai laikomi, jie nekelia pavojaus. Taip pat galima taikyti tokią praktiką: jei vaikas tam tikru laikotarpiu nežaidžia su kai kuriais žaislais, juos galima sudėti į dėžutes ar krepšius ir laikyti sandariai, kad ant jų nepatektų dulkių. Dulkėse taip pat gali būti virusų ir bakterijų. Kai vaikas pasiilgsta tam tikro žaislo, jį galima vėl duoti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra