Prezidentas Niujorke atidengė žydų raštus išsaugojusio A. Ulpio memorialinę lentelę | kl.lt

PREZIDENTAS NIUJORKE ATIDENGĖ ŽYDŲ RAŠTUS IŠSAUGOJUSIO A. ULPIO MEMORIALINĘ LENTELĘ

  • 15

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį Žydų mokslinių tyrimų institute (YIVO) atidengė memorialinę lentelę Lietuvos bibliotekininkui ir bibliografui Antanui Ulpiui

Renginyje dalyvavęs Lietuvos vadovas pabrėžė, kad svarbu saugoti atmintį apie Vilniuje veikusių Knygų rūmų direktoriaus A. Ulpio ir „Popieriaus brigados“ poelgius, nes jų dėka tūkstančiai žydų knygų ir dokumentų buvo išsaugoti nacių ir sovietų okupacijų metu.

Prasidėjus nacių okupacijai, apie 20 žydų iš Vilniaus geto – vadinamoji „Popieriaus brigada“ – rizikuodami savo gyvybėmis, slėpė žydiškas knygas, Toros ritinius ir kitus dokumentus. Vėliau šiuos unikalius leidinius nuo sovietų sunaikinimo išgelbėjo Knygų rūmų direktorius A. Ulpis, paslėpęs juos Šv. Jurgio bažnyčioje įrengtoje saugykloje.

Tai ne tik svarbi išgelbėta Lietuvos žydų istorijos dalis, bet ir humanizmo pavyzdys, kai su blogiu yra kovojama gėriu, o su tamsa – šviesa.

„Tai ne tik svarbi išgelbėta Lietuvos žydų istorijos dalis, bet ir humanizmo pavyzdys, kai su blogiu yra kovojama gėriu, o su tamsa – šviesa“, – G. Nausėda cituojamas Prezidentūros antradienį paskelbtame pranešime.

Šalies vadovas pažymėjo, kad šiemet minimas Vilniaus geto likvidavimo 80-metis, kuris dar kartą primena apie skausmingus istorijos etapus, iš kurių privalu mokytis ir kurių negalima pamiršti.

2022 metais YIVO užbaigė septynerius metus vykdytą projektą, kurio metu buvo apdorota, išsaugota ir suskaitmeninta YIVO prieškario biblioteka ir archyvai, išgelbėti Vilniuje. Niujorke ir Vilniuje esanti medžiaga, suskaldyta Antrojo pasaulinio karo metais, pirmą kartą sujungta skaitmeniniu būdu ir nuo šiol yra prieinama visuomenei.

G. Nausėda Niujorke vieši su darbo vizitu, kur dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JTGA) 78-ojoje sesijoje.

Rašyti komentarą
Komentarai (15)

kol lietuvą valdo

kruvinos ligi ausų komunistų partijos nariai - kolaborantai brazauckiai, partškolos, sloinykai parke, KGB vaikai ir anūkai , kol juos renka besmegeniai padarai - lietuva didžiosios nenusipelno.

> AIVAI

Kad tamstos žodžiai į Dievo ausį. Gal pasiliks?

Anonimas

apatini,Lietuva rasosi is didziosios raides,ar mokykloj to nemoke?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS