– Pradėkime nuo moralės, pilietiškumo ir, žinoma, patriotiškumo. Kodėl jaunas žmogus turėtų norėti studijuoti Karo akademijoje?
– Be abejo, orientuojamės į jauną žmogų, kuris turi stiprų teisingumo jausmą, patriotiškumą, mėgsta dirbti komandoje, galbūt jau turi įgimtų lyderio savybių. Noras būti kariu, tapti didesnės nei jis pats sistemos dalimi, atlikti svarbią pareigą valstybės gynyboje ir saugume – tai pagrindiniai motyvai, į kuriuos atsižvelgiame motyvaciniame pokalbyje. Ir pagal juos atsirenkame kandidatus.
– O tame motyvaciniame pokalbyje jūs motyvuojate žmogų, ar vertinate jo motyvaciją?
– Motyvacija yra vidinis žmogaus nusiteikimas. Pokalbio metu vertiname jo vertybes, polinkius, motyvacijos stiprumą.
– O kokios savybės būtų tokios, kad žmogus visiškai netiktų, kad pasakytumėte iš karto – ne?
– Pirmiausia – sveikata. Atliekamas bendras sveikatos patikrinimas, įskaitant psichologinę ir psichinę būklę. Jis vykdomas Kaune, Karo medicinos tarnyboje. Toliau – akademiniai pasiekimai. Kandidatas turi būti išlaikęs brandos egzaminus: matematiką, lietuvių kalbą, pageidautina – istoriją, ir dar vieną pasirenkamą dalyką. Ir, iš esmės, tai pagrindiniai reikalavimai. Fizinį pasirengimą mes padedame ugdyti jau mokymosi metu. Kariniam fizinio pasirengimo testui studentai paprastai paruošiami per maždaug metus.
– Jau kai žmogus įstoja, kai tampa studentu, kokių dar privilegijų jis gauna? Kas galėtų papildomai paskatinti rinktis šį kelią? Akivaizdu, kad yra moralinis aspektas, patriotiškumas, bet turbūt yra ir kitų paskatų?
– Taip, kariūnas yra karys, kuris mokosi karinėje mokymo įstaigoje – šiuo atveju, Karo akademijoje. Jis turi kario statusą ir visas su tuo susijusias privilegijas. Jis yra visiškai išlaikomas valstybės: aprūpinamas avalyne ir drabužiais, suteikiamos gyvenimo sąlygos kariško tipo bendrabutyje po keturis kambaryje, maitinimas tris kartus per dieną pagal nustatytas normas. Taip pat skiriama stipendija, kuri prilyginama šauktinio atlyginimui su išmokomis. Pirmaisiais metais tai apie 550 eurų, o ketvirtaisiais – jei mokosi gerai ir laikosi drausmės – gali siekti iki 1400 eurų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– O kaip dėl civilinio ir karinio išsilavinimo suderinimo?
– Siūlome dvi pagrindines studijų kryptis – gynybos studijas ir gynybos technologijas. Jos suteikia aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Studijos trunka ketverius metus, per kuriuos yra integruota ir pusantrų metų trukmės karinio rengimo programa – su stažuotėmis daliniuose, poligonuose.
– Su kokiais jaunais žmonėmis jums tenka susidurti? Ką spėjote pastebėti – kuo jie skiriasi nuo savo bendraamžių?
– Pats akademijos kontekstas labai greitai brandina jauną žmogų. Jis ugdo savidrausmę, savarankiškumą. Žmogus išmoksta greitai atsakyti už savo sprendimus ir veiksmus. Apskritai, aš labai džiaugiuosi Lietuvos jaunimu. Palyginti su mano karta – jie daug sumanesni, greitesni, smalsesni ir kūrybiškesni.
– O ar yra galimybių tobulėti užsienyje? Ar egzistuoja, tarkim, koks nors „Erasmus“ programos variantas?
– Taip, egzistuoja karinio profilio „Erasmus“ programa. Kiekvieną semestrą maždaug 10–15 kariūnų siunčiame į užsienio partnerines mokymo įstaigas. Tiek pat studentų atvyksta pas mus. Bendradarbiaujame su Švedija, Lenkija, Graikija, Portugalija, Rumunija ir net trimis institutais JAV.
Motyvacija yra vidinis žmogaus nusiteikimas.
– Galime pereiti prie dabarties. Ką šiandien veikia studentas? Kaip atrodo jo diena?
– Gyvename pagal karinę, bet šiek tiek laisvesnę dienotvarkę. Keltis reikia 6 val. ryto. Pusvalandis skiriamas pabudimui, higienai, pasiruošimui, tada – pusryčiai. Po jų – paskaitos, pietų pertrauka, pietūs, ir vėl keletas valandų paskaitų. Vakare – savarankiškas laikas. Turime įdiegę gildijų arba klubinę veiklą, kur studentai gali tobulėti karinėje srityje – pavyzdžiui, šaudyboje, žvalgų veikloje, batalionuose ir pan. Taip pat turime estetinės saviraiškos grupes, netgi roko grupę.
– O kaip dėl poilsio? Kiek valandų kariūnai miega?
– Stažuočių metu, gal kuriose Viduržemio jūros šalyse numatyta ir siesta, bet mūsų kultūroje jos nėra. Tačiau kariūnai turi visavertį 8 valandų miego ciklą.
(be temos)
(be temos)