POKYTIS
Rodyklės jau skelbs žiemą
Rytoj atšauksime nuo pavasario galiojusį vadinamąjį vasaros laiką. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuva ir daugelis kitų Europos šalių pasuks laikrodžių rodykles valanda atgal. Vieni klaipėdiečiai džiaugiasi pailgėsiančia diena ir galimybe sutaupyti elektros energijos.
Kiti būgštauja dėl galimų nepatogumų - susipainioję ar pasikliovę ne visada tiksliais gatvių laikrodžiais, į darbą, svarbų susitikimą jie gali ateiti per anksti arba pavėluoti.
Sutaupo nedaug
Pirmosios juostos laiku gyvename antrus metus. Europoje laiko keitimas buvo įvestas 1973-iaisiais, kai pasaulį ištiko pirmoji naftos krizė ir valstybių vyriausybės bandė taupyti elektrą.
Tačiau, pasak elektros energijos tiekėjų, sutaupyti persukus laikrodžių rodykles įmanoma, tačiau visai nedaug. „Rudenį, žiemą žmonės sunaudoja daugiau elektros energijos negu vasarą, ypač jei šildymui naudoja elektrinius šildytuvus. Gal tik iš pradžių atrodo, kad kiek vėliau uždegęs šviesą, mažiau mokėsi“, - aiškino Vakarų skirstomųjų tinklų bendrovės atstovė ryšiams su visuomene Janina Sabaitė.
Pasak jos, didesnio skirtumo neturėtų pajusti ir dviejų tarifų - dienos ir nakties - skaitiklius turintys klaipėdiečiai. „Dieninis tarifas galioja nuo 7.00 val. iki 23.00 val., naktinis, šeštadienio ir sekmadienio tarifas - nuo 23.00 val. iki 7.00 val. Šios valandos nesikeičia įvedus vasaros ar žiemos laiką, skaitikliai nepersukinėjami. Kas įpratęs daugiau elektros energijos sunaudoti naktį ar savaitgalį, šiek tiek sutaupo, nes tuo metu kilovatvalandė kainuoja dvigubai pigiau“, - sakė J.Sabaitė.
Žada neklaidinti
Pernai, perėjus prie žiemos laiko, kai kurie įvairiose miesto vietose esantys viešieji laikrodžiai keletą dienų klaidino klaipėdiečius, nes rodė senąjį laiką.
Laikrodžių savininko bendrovės „Vilniaus laikrodžiai“ direktorius Rimvydas Adomaitis sakėsi pasirūpinęs, kad šiemet klaipėdiečiai visur suspėtų laiku. „Laikrodžiai valdomi radijo bangomis, siunčiamomis per Vokietijoje esančius bokštus. Radijo signalai vienu metu persuka daugelio Europos laikrodžių laiką. Tačiau dėl įvairių trukdžių - besiplečiančio radijo interneto, mobiliojo ryšio stotelių, antenų - kai kuriuos laikrodžius signalas pasiekia ne iš karto arba visai nepasiekia“, - aiškino direktorius. R.Adomaitis užsiminė, kad jau pasirūpinta priemonėmis, padėsiančiomis iš karto nustatyti tikslų laiką.
Savijautai nekenks
Klaipėdos laikrodžių muziejuje saugomi pagrindiniam fondui priklausantys 1775 laikrodžiai nesukinėjami. Rinkinio saugotojos-tyrinėtojos Danos Menkutės teigimu, mechaninių, elektroninių laikrodžių rodomos valandos, minutės ir sekundės - susitarimo dalykas, palengvinantis orientavimąsi laike. Tiksliausią laiką rodo saulės laikrodžiai. Prie jų žmonės nuo seniausių laikų derino savo gyvenimo ritmą.
Dukart per metus keičiamas laikas kiek sutrikdo dienos režimą: pavasarį keliamės valanda anksčiau, rudenį - vėliau. Tačiau greitosios pagalbos gydytoja Vida Rimkuvienė teigė nepastebėjusi, kad pernai perėjus prie žiemos laiko iškvietimų skaičius būtų žymiai padidėjęs. Nesitikima to ir šiemet. „Gal tik psichologiškai nelengva prisitaikyti prie tai trumpėjančios, tai ilgėjančios dienos“, - svarstė medikė.
Astrologė Violeta Liaugminienė taip pat nepastebėjo, kad besikeičiantis laikas sukeltų fizinių negalavimų. „Daugiausiai nepatogumų žiemos laikas sukelia astrologams, nes sudarant horoskopą tikslus laikas yra labai svarbu. Kitaip galima ir likimą žmogui sugadinti“, - juokėsi astrologė.
Naujausi komentarai