Siūloma išslaptinti prisipažinusiųjų ir neprisipažinusiųjų duomenis apie bendradarbiavimą su KGB | kl.lt

SIŪLOMA IŠSLAPTINTI PRISIPAŽINUSIŲJŲ IR NEPRISIPAŽINUSIŲJŲ DUOMENIS APIE BENDRADARBIAVIMĄ SU KGB

Trys Lietuvos lenkų rinkimų akcijai–Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujantys Seimo nariai siūlo užbaigti liustracijos procesą ir nuo 2021 m. gruodžio 31 d. išslaptinti užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateiktą informaciją ir duomenis apie juos.

Tuo tikslu Seimo nariai Česlavas Olševskis, Rita Tamašunienė ir Beata Petkevič įregistravo Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pakeitimo projektą.

Pasak jų, priėmus įstatymo pataisas būtų paskelbti visi (ir prisipažinę, ir neprisipažinę) asmenys, slapta bendradarbiavę su SSSR specialiomis tarnybomis ir „visiems laikams būtų užversta gėdinga KGB knyga ir galimos manipuliacijos, ir spekuliacijos šia tema, ypač – prieš rinkimus“.

„Akivaizdu, kad laiku neišspręstas liustracijos klausimas piliečiams kelia klausimų. Dalis jų taip pat užimančių aukštas pareigas valstybės valdymo struktūrose ir teismų sistemoje gali būti šantažuojami ir išnaudojami tų, kurie turėjo priėjimą prie informacijos archyvų. (...) Asmenys, bendradarbiavę su KGB, būdami įslaptinti, kai visuomenė apie juos nežino, gali būti šantažuojami ne tik vidaus politikų, bet ir iš išorės. Tokia situacija neužtikrina demokratinės visuomenės teisės žinoti bei gali turėti neigiamos įtakos nacionaliniam saugumui“, – sako Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantys parlamentarai Č. Olševskis, R. Tamašunienė ir B. Petkevič.

Jie taip pat pastebi, kad šiandien žmonės dažnai girdi apie politikų, visuomenės veikėjų buvusį galimą bendradarbiavimą su KGB struktūromis, tačiau jokio pagrindimo ar to įrodančių faktų neišgirsta.

„Esant tokiai situacijai dažnu atveju galima pakenkti žmogaus reputacijai, skleisti apie jį tikrovės neatitinkančią informaciją, kurios patikrinti neįmanoma. Visuomenė turi žinoti, ką Lietuvoje veikė KGB, kas bendradarbiavo su šia organizacija, būtina paviešinti visus svarbiausius su ta veikla susijusius dokumentus, kaip ta veikla buvo įsiskverbusi ir skverbėsi į įvairias žmogaus gyvenimo sritis. Projektu siekiama užkirsti kelią galimam tų asmenų šantažui ir poveikiui jų sprendimams, kadangi dalis tokių asmenų užėmė ir iki šiol užima aukštas pareigas valstybės valdyme ir teismų struktūrose“, – sako projekto rengėjai Seimo nariai Č. Olševskis, R. Tamašunienė ir B. Petkevič.

Šiuo metu užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinti 75 metams ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.

Rašyti komentarą
Komentarai (34)

V. LANDSBERGIS p a s l ė p ė ir nekaltus AGENTUS, kad

tarp jų g a l ė t ų PASISLĖPTI ir Lietuvai n u s i k a l t ę kgebistai.

Romas

Gerai būtų, bet nejau manot, kad nesugautas vagis prisipažins, kad jis pavogė ?

manau

Nieko nebus, tai pavojus nacioa/naliniam saugumui,tektų perrašyti naujausių laikų Lietuvos istoriją.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS