Kada įmanomas toks scenarijus, ar jam reikalingas advokatas ar mediacija, plačiau pakomentavo advokatė Lina Sakalauskienė.
– Kada yra galimas taikus santuokos nutraukimas, kokiais atvejais galima tai padaryti?
– Teisinis reguliavimas numato plačias galimybes sutuoktiniams, jeigu jie nusprendžia santuoką nutraukti taikiu būdu. Pirmiausia – jeigu tarp šalių, tarp sutuoktinių, nėra ginčo, jie neturi nepilnamečių vaikų ir yra įregistravę santuoką daugiau kaip metai, yra galimybė kreiptis į notarą ir tokiu būdu nutraukti santuoką net nepradėjus teisminio proceso. Esant tam tikriems aspektams, tam tikriems įstatymo numatytiems reikalavimams, tai yra pats lengviausias ir mažiausiai skausmingas santuokos nutraukimo būdas. Tuo atveju sutuoktiniai kreipiasi į notarą, kuris parengia dokumentus.
– Jeigu yra nepilnametis vaikas ir santuoka trunka trumpiau nei metus, tada negalimos taikios skyrybos?
– Jeigu yra nepilnamečių vaikų ir santuoka trunka trumpiau nei metus, tai jau laukia teisminis procesas. Tačiau jis gali būti visiškai nesunkus ir taikus, jeigu šalys geba susitarti. Tokiu atveju, per ginčo teiseną, šalys kreipiasi su prašymu dėl santuokos nutraukimo bendru sutarimu – su sutartimi dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Tuomet kreipiamasi į advokatus, kurie parengia dokumentus, o šie pateikiami teismui tvirtinti – t. y. sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kurioje turi būti aptarti visi aspektai, sprendžiami nutraukiant santuoką.
– Kiek laiko procesai trunka?
– Labai įvairiai. Jeigu tai teisminis procesas ypatingąja teisenos tvarka, kai šalims vis dėlto nepavyksta taikiai susitarti ir viena kreipiasi su ieškiniu, kita – su priešieškiniu, teisminis procesas gali būti labai ilgas ir varginantis tiek finansine, tiek emocine prasme.
– Jeigu žmonės skiriasi taikiai, tai koks terminas?
– Keletą mėnesių. Teismas visais atvejais patikrina, ar sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių neprieštarauja viešajai tvarkai, vaikų interesams ar kreditorių teisėms ir teisėtiems lūkesčiams ir tik tada ją patvirtina. Jeigu kyla tam tikrų klausimų, teismas gali priimti nutartį trūkumams pašalinti – patikslinti vieną ar kitą sutarties sąlygą.
– Ar taikiai besiskirianti pora vis tiek turėtų kreiptis į advokatą?
– Yra mediacija, bet tais atvejais, kai šalys nesugeba tarpusavyje susitarti taikiai, įstatymas numato tokią pareigą – tai yra imperatyvas. Visais atvejais, kai ruošiamasi kreiptis su ieškiniu dėl santuokos nutraukimo, privaloma kreiptis į mediatorių, pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba. Tokiu būdu šalys gali bandyti taikiai susitarti. Tačiau, kaip sakau, toks iki teisminės mediacijos taikus susitarimas, labai apgailestauju, yra labai retas reiškinys. Jeigu sutuoktiniams nepavyksta susitarti ir jie bando ikiteisminės mediacijos procesą, tai, kaip taisyklė, tas ginčas vis tiek persikelia į teismą.
– Kaip pasidalijamas turtas, kai skyrybos vyksta taikiai?
– Kaip ir minėjau, jeigu sutuoktiniai atitinka tam tikrus kriterijus – santuoka trunka daugiau nei metus ir šalys neturi nepilnamečių vaikų – tokiu atveju gali kreiptis į notarą. Visais atvejais, kai yra nepilnamečių vaikų, teisminis procesas vyksta ne per notarą. Santuoka gali būti nutraukta nepriklausomai nuo turto vertės. Yra ir kiti kriterijai, dėl kurių sutuoktiniai privalo kreiptis į notarą.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Jei yra vaikų, ar taikus skyrybų būdas galimas ir tokiu atveju? Kokius klausimus tėvai turi suderinti iš anksto?
– Reikia teisinių žinių, kad sutuoktiniai galėtų tinkamai sudėlioti tam tikrus aspektus. Pirmiausia – vaikų gyvenamosios vietos klausimas, kuris privalomai turi būti išspręstas. Net jeigu šalys mano, kad bendraus su vaikais lygiomis dalimis laiko atžvilgiu, vaiko gyvenamoji vieta vis tiek turi būti nustatyta su vienu iš tėvų – negali būti su abiem. Vėliau sprendžiamas bendravimo klausimas su skyrium gyvenančiu tėvu arba mama – taikomas lygiateisiškumo principas, nepriklausomai nuo lyties.
Vaikai turi teisę bendrauti su savo tėvais, nepriklausomai nuo to, ar tėvai gyvena santuokoje, ar tik buvo sudarę santuoką, ar ne. Tai yra vaikų teisės, ir jie net po santuokos nutraukimo turi teisę pilnavertiškai bendrauti su abiem tėvais.
Trečias aktualus aspektas, nutraukiant santuoką, yra vaikų išlaikymo klausimas. Ir čia dažnai kyla problema – kai ginčo teisena asocijuojasi su vieno ar kito tėvo pareiga išlaikyti vaiką. Tai gali būti tėvas arba motina – priklausomai nuo to, su kuriuo nustatoma vaiko gyvenamoji vieta. Deja, dažnai painiojama: išlaikymą reikia skirti vaikams, o ne suaugusiems žmonėms.
Naujausi komentarai