Tai jau antrojo šalies regiono medikų komanda, įgijusi patirties, kaip dirbti ekstremaliomis sąlygomis. Dviejų savaičių stažuotėje pietryčių Ukrainoje pirmoji dirbo Klaipėdos regiono medikų komanda, kurią sudarė Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojai.
Visi specialistai stažuotei buvo renkami savanoriškumo principu pagal jų profesines specializacijas. Medikai dirbo keliose gydymo įstaigose netoli fronto.
„Medikai parsivežė neįkainojamą patirtį – tokią, kurios neišmoksi iš vadovėlių ir neišgirsi paskaitose. Tai žinios, įgytos realiose situacijose, kur sprendimus tenka priimti čia ir dabar. Tad šie specialistai taps regionų lyderiais, gebančiais mobilizuoti ir koordinuoti veiksmus grėsmės akivaizdoje“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
Po stažuočių medikai dalinsis patirtimi su kolegomis, apmokys, kaip organizuoti gydymo įstaigų ir jose dirbančio personalo darbą ekstremaliomis sąlygomis.
„Nors mūsų visuomenėje ir auga nerimas dėl galimų grėsmių, negalime vengti šios temos ir apsimesti, jog „viskas gerai“. Ši kelionė buvo neįkainojama patirtis, kuri sukėlė daug minčių, kaip besiruošdami krizėms, grėsmėms, patobulintume sveikatos apsaugos sistemą rūpintis pacientais ir taikos sąlygomis. Su gydytojais ir slaugytojais diskutuojame, kaip galime vieni kitiems padėti išmokti įgūdžių, kurie nėra naudojami kasdien, kaip svarbu paruošti reikiamą instruktorių kiekį ir kaip sukaupti pakankamai medicininių atsargų“, – pasakojo iš stažuotės grįžęs skubiosios medicinos pagalbos gydytojas Martynas.
Asmeninio archyvo nuotr.
Stažuočių Ukrainoje saugumu ir logistika rūpinasi nevyriausybinė organizacija „Blue/Yellow“, jau dešimtmetį veikianti Ukrainoje.
„Turime platų kontaktų ir paramos tinklą, logistikos pagalbą, todėl galime užtikrinti, kad šios medikų stažuotės būtų saugios ir abipusiai naudingos mūsų medikams ir ukrainiečiams. Esame įsitikinę, kad šias išskirtines karo sąlygomis įgytas žinias būtina perkelti į Lietuvos sveikatos sistemą, kad mūsų šalies medikai būtų pasiruošę įvairiausiems scenarijams ir galėtų greitai bei profesionaliai reaguoti į grėsmes“, – teigia „Blue/Yellow“ vadovė Laura Paukštė.
Koordinuodama medikų stažuotes į Ukrainą, Sveikatos apsaugos ministerija kuria svarbią gynybos liniją – pasirengusią reaguoti ne tik ligoninėse, bet ir krizės metu. Tokia strategija ne tik stiprina sveikatos sistemos parengtį, bet ir tampa svarbiu atsparumo krizėms ramsčiu.
Šiuo metu vykti į stažuotę Ukrainoje ruošiasi ir kitų regionų gydytojai. Iš visos Lietuvos į stažuotes Ukrainoje vyks gydytojai traumatologai, chirurgai, anesteziologai, slaugytojai, greitosios medicinos pagalbos medikai, taip pat psichikos sveikatos specialistai.
Tokiu būdu ekstremaliai situacijai būtų pasirengę visi sveikatos priežiūros specialistų sektoriai: nuo skubios pagalbos, suteikiant pirmąją pagalbą priešakinėse linijose ir evakuojant pacientus, iki reabilitacijos.