Konservatorių partijos narė V. M. Čigriejienė siūlo pataisą, numatančią, kad vaikai iki 16 metų negalėtų be priežiūros rodytis viešose vietose nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto.
Pasak parlamentarės, tokiu būdu galima „užtikrinti vaiko apsaugą nuo neigiamos socialinės aplinkos“ bei „teigiamai įtakoti renginių organizavimo praktiką“.
V. M. Čigriejienės įstatymo projektu, kuris galėtų įsigalioti nuo šių metų rugsėjo, raginama įtvirtinti tėvų pareigą užtikrinti, kad vaikas iki 16 metų nustatytu laiku nebūtų viešose vietose be jų ar kito pilnamečio veiksnaus asmens, kuriuo tėvai pasitiki, priežiūros.
Siūloma, kad nuo rugsėjo iki gegužės vaikai negalėtų vieni pasirodyti tarp 22 ir 6 valandos, o nuo birželio iki rugpjūčio – tarp 23 ir 6 valandos.
Draudimo laikymąsi norima įtvirtinti viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, kitose laisvalaikio, pramogų, pasilinksminimo vietose ir renginiuose.
„Kilus abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 16 metų amžiaus, už šioje dalyje numatytų reikalavimų vykdymą atsakingi ar jų įgalioti asmenys, privalo pareikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą“, – teigia Seimo narė.
Reikalavimas nebūtų taikomas vaikams iki 16 metų, kurie yra sudarę santuoką, teismo tvarka pripažinti visiškai veiksniais (emancipuotais) arba tiems, kurie viešoje vietoje yra dėl mokymosi, darbo priežasčių, rašo Lrt.lt.
Vyriausia Seimo narė teigia, kad pagal Lietuvos Konstituciją, vaikas „privalo mokytis iki kol jam sukaks 16 metų, todėl vėlyvas vaikščiojimas po gatves neprisideda prie šios pareigos tinkamo įgyvendinimo, o kaip tik skatina mokyklos nelankymą, alkoholio, rūkalų ir narkotinių medžiagų vartojimą, bei nusikalstamų veikų darymą“.
Anot jos, „šiuo klausimų Lietuvoje buvo atlikta ne viena socialinė apklausa, kurios metu didesnė respondentų dalis visada pasisakydavo už tokios „komendanto“ valandos įvedimą. Mūsų kaimynai lenkai, taip pat mąsto apie tokią galimybę“.
„Neseniai visuomenės nuomonės tyrimo įstaiga „Pentor“ apklausė Varšuvos gyventojus ar jie sutiktų su „komendanto“ valanda, kurios metu vaikai be suaugusių priežiūros negalėtų vaikščioti miesto gatvėse nuo 22 iki 6 valandos. Teigiamai atsakė 60 proc. respondentų. Tikimasi, jog tai bus efektyvi vaikų nusikalstamumo prevencija“, – tvirtina V. M. Čigriejienė.
Jos pateikiamais Vidaus reikalų ministerijos Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, pernai iki spalio mėnesio buvo užregistruota 3211 vaikų (nepilnamečių) padarytų nusikaltimų, iš kurių 1340 buvo padaryti viešose vietose.
Naujausi komentarai