Privatizavimo istorijos
Valentinas Greičiūnas neigia kaltinimus
Seimo narį Valentiną Greičiūną nustebino Tėvynės sąjungos ir Seimo narės Rasos Juknevičienės pareiškimas, kad dėl neveiklumo reikia atstatydinti Seimo laikinosios komisijos AB “Mažeikių nafta” privatizavimo aplinkybėms tirti pirmininką. Šiai komisijai vadovauja Valentinas Greičiūnas.
„Klaipėda“ teiravosi V.Greičiūno, ar pagrįsti kaltinimai, kad komisija dirba lėtai, slepia savo tyrimo rezultatus, mažai informuoja apie tyrimo eigą, nesigilinama į visą informaciją.
- Pirmiausia noriu pastebėti, kad Tėvynės sąjunga – socialdemokratų politiniai oponentai. Jie yra mano asmeniniai oponentai dar nuo tų laikų, kai 1999 metais tuometinės Konservatorių partijos pastangomis buvau atleistas iš Valstybinio jūrų uosto direktoriaus pareigų,- kalbėjoV.Greičiūnas. – Visas „Mažeikių naftos“ privatizavimo procesas vyko nuo 1996 m. iki 2000 metų. Tuo metu konservatoriai buvo valdančioji partija, turėjo daugumą Seime, jų atstovai vadovavo Vyriausybei. Tik Konservatorių partijos, dabartinės Tėvynės sąjungos, žmonės dalyvavo „Mažeikių naftos“ privatizavimo procese. Nenuostabu, kad šiandien „Mažeikių naftos“ privatizavimo aplinkybių vertinimo strėlės nukreiptos į Tėvynės sąjungos atstovus. Konservatorių palaimintomis sąlygomis privatizuojant naftos įmonę Lietuvos ūkiui buvo padaryta milžiniška žala.
Priekaištaujama, kad komisija “Mažeikių naftos” privatizavimo aplinkybėms tirti dirba lėtai, trūksta viešumo. Man atrodo, kad viso naftos komplekso, kurį sudaro ne tik Mažeikių įmonė, bet ir Būtingės terminalas, Biržų naftotiekis, privatizavimo aplinkybės ir detalės buvo šimtus kartų aprašytos spaudoje, žmonėms apskritai tokio pobūdžio informacijos netrūksta. Komisija, deja, dirba ilgai. Kodėl taip užsitęsė šis tyrimas?
„Mažeikių naftos“ privatizavimo bylą ilgai tyrė ir Generalinė prokuratūra, tik paskutinėmis dienomis ji teismui perdavė bylą. Praėjusiais metais Valstybės kontrolė atliko „Mažeikių naftos“ auditą ir įmonės ekonominį vertinimą. Argi Seimo specialioji komisija galėjo darbą atlikti greičiau nei Generalinė prokuratūra ir Valstybės kontrolė? Ir mes surinkome daug chronologiškos medžiagos nuo 1995 metų iki to momento, kai „Mažeikių nafta“ perėjo į Rusijos koncerno „Jukos“ rankas.
Man atrodo, kad dabar labiausiai jaudinasi tie, kurie jaučia savo kaltę dėl „Mažeikių naftos“ privatizavimo peripetijų. Noriu pabrėžti: Seimo komisija neturi jokio išankstinio nusistatymo dėl tyrimo išvadų ar kaltinimų konkretiems asmenims. Mes stengsimės, kad buvusios istorijos būtų įvertintos objektyviai ir nešališkai. Galėčiau tik palinkėti, kad socialdemokratų oponentai Tėvynės sąjunga padėtų šiam tyrimui, nes būtent jie geriausiai žino, kas ir kaip buvo padaryta „Mažeikių naftoje“.
„Mažeikių naftos“ privatizavimo klausimus ne kartą svarstė Valstybės gynimo taryba, vadovaujama Prezidento Valdo Adamkaus. Praėjusiais metais komisija keletą kartų kreipėsi į prezidentūrą ir į dabartinį Prezidentą su prašymais pateikti Seimo komisijai šios tarybos posėdžių protokolus. Deja, mes nieko taip ir negavome. Vytautas Landsbergis, tuometinis Seimo Pirmininkas, taip pat dalyvavo Valstybės gynimo tarybos posėdžiuose, tačiau ir Seimo archyvuose, kanceliarijoje nerasta jokių dokumentų, nors bendro pobūdžio informacijos apie tokius protokolus mes turime.
- Ar galite prognozuoti, kada Jūsų vadovaujama komisija baigs tyrimą ir Seimui pateiks išvadas?
- Tyrimą baigsime iki birželio 1 dienos. Norime išvengti priekaištų, kad išvadas teikiame prieš Europos Parlamento rinkimus arba eilinius Seimo rinkimus. Nenorime politizuoti šio klausimo ir kokiai nors partijai suteikti papildomus kozirius rinkiminėje kovoje.
Naujausi komentarai