Priešprieša
Žlugdomos bedarbių viltys
Ne iš vieno neturinčio darbo klaipėdiečio ar rajono gyventojo teko išgirsti tokias mintis: „Kaip gerai, kad netoli Klaipėdos ketinama statyti naują gamyklą, gal pavyks įsidarbinti“.
Vakar „Klaipėdos“ leidinyje „Tavo pinigai“ išspausdinus pristatomąjį straipsnį apie būsimąją gamyklą į redakciją skambino daugybė žmonių klausdami, kur galėtų siųsti savo duomenis, tikėdamiesi gauti darbo būsimoje gamykloje. „Klai-PET“ PET (polietilentreftalato) granulių, kurios yra plastmasinės įpakavimo taros žaliava, gamykla ne tik ketina įdarbinti daugiau kaip 300 žmonių, bet ir mokėti normalų atlyginimą. Numatyta, kad mažiausias atlyginimas pagrindinėje gamyboje, kur dirbs 4 pamainos po 70 žmonių, bus 500 eurų, arba apie 1750 litų „į rankas“.
Skirtingas požiūris
Gamyklą numatyta statyti šalia Klaipėdos-Šilutės kelio, prie geležinkelio atšakos Rimkai-Gargždai, ten, kur yra du buvusios „Skujos“ sandėliai. Prieš pasirenkant šią vietą vertinti variantai Estijoje ir Latvijoje, taip pat dvi vietos Kretingos rajone ir dujų pilstymo stotis Klaipėdos rajone.
Prie kelio Klaipėda-Šilutė pasirinktos gamyklos statybos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą užvakar vakare Gargžduose pristatė Lietuvos statybos projektavimo instituto direktorius Jonas Mulevičius.
Jis teigė, kad pagal Lietuvoje sertifikuotas skirtingas Skandinavijos šalių ir JAV poveikio aplinkai vertinimo metodikas ištyrus visus galimus išmetimų į aplinką šaltinius nustatyta 150 metrų gamyklos sanitarinė apsaugos zona. Ji neužkabina Klaipėdos-Šilutės kelio, o juo labiau Rimkų gyvenvietės Tiesiosios gatvės, kurios pabaiga nuo minėto kelio dar yra už kokių 200-300 metrų. Pati Rimkų gyvenvietė yra gerokai toliau – nuo jos iki numatomos statyti gamyklos yra maždaug 1,5 kilometro. Netgi nuo pagrindinio gamyklos įrenginio – polimerizacijos bloko, kurį numatoma įrengti toliau nuo kelio, už dabartinių „Skujos“ sandėlių, iki Rimkų Tiesiosios gatvės yra daugiau kaip pusė kilometro. Ne mažiau svarbi aplinkybė ir tai, kad toje vietoje, kur numatyta statyti gamyklą, vyraujantys vakarų vėjai išmetamas medžiagas, daugiausia iš dujinės katilinės kaminų, neštų ne į Rimkų gyvenvietės pusę, o į laukus.
Naujos gamyklos statybai besi-priešinantys Rimkų gyventojai tvirtina, kad plastmasės žaliavos gamybos įmonių sanitarinė zona turinti būti 500-1000 metrų, nes gamyboje vykdoma organinė sintezė, jų manymu, esanti pavojinga. J.Mulevičius tikino, kad ta norma taikoma plastmasinių vamzdžių žaliavos gamybos įmonėms, kur naudojamos agresyvesnės cheminės medžiagos, skirtingai nei skystiems maisto produktams pakuoti skirto PET gamyboje. Nors pagal poveikio aplinkai ataskaitoje pateiktus duomenis aišku, kad prie Klaipėdos statoma „švarios chemijos“ gamykla nėra pavojinga, tačiau dalis Rimkų gyventojų šaukė neleisiantys statyti tos gamyklos.
„Nemuno bangos grupės“ gamybos direktorius Gintaras Bačiulis teigė, kad jei nebus gauti leidimai, kurių reikalauja Lietuvoje galiojantys įstatymai, gamykla nebus statoma. Ji galėtų atsirasti netoli kurio nors Latvijos uosto. Tada Klaipėdos uostas netektų gana didelio garantuoto krovinio konteineriuose ir žlugtų Klaipėdos regiono gyventojų viltis įsidarbinti Europos Sąjungos standartus atitinkančioje gamykloje. Lietuviško kapitalo „Nemuno bangos grupė“ nenorėtų atsisakyti gamyklos statybos netoli Klaipėdos, nes patrauklioje vietoje šalia respublikinės reikšmės kelio ir geležinkelio yra įsigijusi žemės sklypą.
Pirmenybė įsidarbinti – Rimkų gyventojams
Susidarė įspūdis, kad poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą pristačiusių specialistų teiginius dalis Rimkų gyventojų sutiko su išankstine nuostata, kad viskas, kas sakoma, yra melas. Buvo net toks klausimas: „Kodėl gamykloje numatyta priešgaisrinė tarnyba, jei tikinama, kad ji yra nepavojinga?“ Ataskaitos rengėjai fiksavo visus klausimus ir, į kuriuos negalėjo atsakyti, iš karto pažadėjo vėliau atsakyti raštu.
Gamyklos statytojai – „Nemuno bangos grupė“ prieš dvi savaites pakvietė Rimkų bendruomenės aktyvistus išrinkti du bendruomenės atstovus aplankyti panašią gamyklą Barselonoje. Šalia jos yra gyvenamieji kvartalai, mokykla ir 4-ių žvaigždučių viešbutis. Tačiau aktyvistai kažkodėl kvietimo kaimynams neperdavė. Dabar piktinamasi, kad ten apsilankę prie numatomos statyti Klaipėdos gamyklos esančių žemių savininkai, pamatę savo akimis, labai palankiai atsiliepė apie PET gamyklą.
„Nemuno bangos grupės” gamybos direktorius G. Bačiulis teigė, kad jie į Klaipėdą ateina su didelėmis ir ilgalaikėmis investicijomis, todėl jie prisiima atsakomybę už to projekto saugumą. Jis taip pat pažadėjo, kad įsidarbinti gamykloje pirmenybę teiks Rimkų gyventojams. Jau šiuo metu reikalingi keltuvų vairuotojai ir elektrikai. Taip pat G.Bačiulis prašė, kad gyventojai išsirinktų du atstovus, kurie kartu su gamyklos statytojais galėtų kurti socialinę programą „Nemuno bangos grupė” ir Rimkai“. Tai reiškia, kad gamyklos statytojai nori padėti Rimkų bendruomenei spręsti aktualias šios gerokai apleistos Klaipėdos miesto dalies problemas. Rašte, kuris išdalintas gyventojams, teigiama, kad „Nemuno bangos grupė” galėtų skirti pinigų Rimkų gatvėms ir aplinkai tvarkyti, vykdytų vaikų švietimo, suaugusiųjų, norinčių įsidarbinti gamykloje, kvalifikacijos kėlimo programas.
Bet kuris miestelis ar gyvenvietė džiaugtųsi įgijusi tokius „šefus“. Pavyzdžiu galėtų būti Ventspilio miestas Latvijoje, esantis šalia didžiulio naftos ir jos produktų, cheminių medžiagų krovos uosto. Tačiau gyventojai ten neprotestuoja, o džiaugiasi, kad šalia yra galingi terminalai, kurie suteikia ne tik gerai apmokamą darbą, bet ir puikią aplinką. Ventspilis Latvijoje garsėja kaip sparčiausiai sostinę Rygą besivejantis miestas, kurio šaligatviai grįsti šiuolaikinėmis trinkelėmis.
Naujausi komentarai