Klaipėda nusilenkė 24-ajam kultūros magistrui. Miesto širdyje, piliavietėje, trečiadienį buvo pagerbtas šiemetis garbaus titulo laureatas – chorvedys Robertas Varnas.
Tradiciškai per miesto gimtadienį rengiamos iškilmingos ceremonijos metu meras Vytautas Grubliauskas R.Varnui įteikė simbolinės regalijas – kultūros magistro vardą patvirtinančius dokumentus bei aukso žiedą su briliantu. Šį papuošalą Pilies muziejuje saugomo XVI a. renesansinio žiedo pavyzdžiu laureatams kuria klaipėdietis juvelyras Vidas Bizauskas.
Šiemečio kultūros magistro nuopelnų sąrašas – įspūdingas. Pedagogas, chorinės muzikos bei kultūros ekspertas, visuomenininkas, dainų švenčių organizatorius ir dirigentas, publicistas, kompozitorius, docentas, Klaipėdos chorinės bendrijos simbolis, kurio nuveiktų darbų atgarsiai ne tik gerai žinomi Lietuvoje, bet ir Baltijos valstybėse bei visoje Europoje.
R.Varno iniciatyva 1988 m. buvo įkurta Klaipėdos chorinė bendrija „Aukuras“, kuriai klaipėdietis sėkmingai vadovavo iki 2002-ųjų. Kaune jo iniciatyva pradėtas rengti vienintelis šalyje tarptautinis studentų mišrių chorų konkursas „Juventus“, surengta ne viena Klaipėdos bei Vakarų Lietuvos dainų šventė, o Stasio Šimkaus konkursas išaugintas į tarptautinį aukšto lygio chorų renginį.
Pilies muziejaus Frydricho poternoje vykusi titulavimo ceremonija buvo tiek iškilminga, tiek jaudinamai jautri.
„Per daugelį metų plonesniais, storesniais balseliais daugybė gražių, balsingų žmonių šlovino Klaipėdą ne tik čia, Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ir aš, būdamas jų gretose, džiaugiuosi, kad šiandien pagerbta „Aukuro“ bendrija, apskritai chorinis žanras, kuriam dažnai trūksta dėmesio, pagarbos ar klausytojų“, – sunkiai tramdydamas jaudulį kalbėjo R.Varnas, prisipažinęs, jog Kultūros magistro žiedą turėtų pasidalyti su visais „aukuriečiais“.
Sveikindamas naujai įšventintą Kultūros magistrą V.Grubliauskas pastebėjo, jog šiuo titulu buvo parodyta pagarba visai Klaipėdos chorinei bendrijai, kurios šaknys, pamatai daugeliu atveju asocijuojasi būtent su R.Varno vardu.
„Kultūros magistras – tai vėliavnešys, kurioje rankose – Klaipėdos vėliava. Linkiu niekada nepamiršti, kad Klaipėda jumis patikėjo, išrinko jus Kultūros magistru, tad būkite jai ištikimas“, – kalbėjo V.Grubliauskas.
Šiemetį kultūros magistrą sveikino miesto vadovai, kolegos, artimieji, bičiuliai bei ankstesniųjų metų laureatai.
Klaipėdos kultūros magistro rinkimų tradicija puoselėjama dešimtus metus. Garbų titulą už išskirtinius nuopelnus miesto kultūrai, be R.Varno, yra pelnę 23 miesto menininkai ar kultūros darbuotojai.
Šiemet į kultūros magistro vardą pretendavo 9 klaipėdiečiai.
Į Klaipėdos kultūros magistrus šiemet taip pat pretendavo Operos solistas, pedagogas prof. Eduardas Kaniava Aktorė Regina Šaltenytė Operos solistė, pedagogė prof. Valentina Vadoklienė Žurnalistė Gražina Juodytė Dailininkas keramikas Isroildžonas Baroti Lėlių teatro režisierė, dramaturgė, dailininkė Jūratė Januškevičiūtė Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijos vedėja, dailėtyrininkė Kristina Jokubavičienė |
---|
Klaipėdos kultūros magistrais yra tapę 2011 m. Rita Bočiulytė 2010 m. Rimantas Černiauskas ir Valerija Jankūnaitė 2009 m. Anatolijus Klemencovas, Juozas Šikšnelis ir Vladas Žulkus 2008 m. Arūnas Sakalauskas, Nelė Savičenko ir Vytautas Tetenskas 2007 m. Bronius Gražys, Aloyzas Každailis ir Juozas Gudavičius 2006 m. Balys Juškevičius, Kazys Kšanas ir Edvardas Malinauskas 2005 m. Povilas Gaidys ir Vytautas Grubliauskas 2004 m. Stanislovas Domarkas, Gintaras Grajauskas ir Daiva Kšanienė 2003 m. Jonas Genys, Algis Kliševičius ir Vytautas Paukštė |
---|
Naujausi komentarai