Kalinius perauklės tik fizinis darbas | kl.lt

KALINIUS PERAUKLĖS TIK FIZINIS DARBAS

  • 10

Dabar kažkodėl internete skelbiama labai daug straipsnių apie įkalinimo įstaigose įsitvirtinusias kastas bei su jomis susijusią subkultūrą.

Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad ir šios kastos, ir ši subkultūra į Lietuvą atkeliavo iš Sovietų Sąjungos laikų.

Būtent prieškario ir pokario metais šioje blogio imperijoje buvo tūkstančiai konclagerių, kuriuose kalėjo milijonai nekaltų piliečių, o su jais kartu – kriminaliniai nusikaltėliai, recidyvistai ir visokie atmatos. Šių tais laikais buvo nesuskaičiuojama gausybė.

Istorinis faktas, kad prieš pat Antrąjį pasaulinį karą į SSRS semtis koncentracijos stovyklų patirties buvo atvykę ir nacių atstovai, kurie jau tada norėjo pasimokyti iš sovietų.

Visiškai akivaizdu, kad lageriuose neoficialiai savo tvarką įvedinėjo būtent kriminalinių kalinių grupė. Su tuo taikstėsi ir lagerių prižiūrėtojai, turėję iš to ne tik materialinės, bet ir organizacinės naudos.

Mat neoficialūs susitarimai su vadinamaisiais vierchais suteikė galimybę be didesnių pastangų palaikyti drausmę įkalinimo įstaigose.

Kitaip tariant, kaip ir nacių konclageriuose, sovietiniuose lageriuose ir kalėjimuose realiai tvarką palaikė kriminaliniai autoritetai.

Būtent dėl to atsirado ir kalinčiųjų suskirstymas į kastas: įteisinti vagys, "vierchai", "bachūrai", "chmyriai", "drambliai" "gaidžiai" ir kitokie.

Lietuvoje šitokia kriminalinė skirstymo praktika yra išlikusi iki šiol. Per visus nepriklausomybės metus niekas nieko nedarė, o iniciatyvos ką nors keisti šioje srityje atsirado tik Kalėjimų departamentui ėmus vadovauti R.Krištaponiui.

Būtent jam vadovaujant įkalinimo įstaigose imta keisti nusistovėjusią sovietinę vidinę pseudokultūrą. Būtent dėl to pernai kilo tokia pasipriešinimo banga iš kalinčiųjų.

Tačiau padaryta dar pernelyg mažai. Kaliniams pirmiausia reikėtų taikyti vienodus reikalavimus. Jie neturi turėti teisės apsipirkinėti kalėjimų parduotuvėse (juk ne sanatorijoje yra), visi turėtų gauti vienodą maistą ir maitintis vienodai.

Jiems nereikėtų leisti pasirinkti ir apgyvendinimo blokų, įkalinimo įstaigos vadovai turėtų griežtai nustatyti, kas kur gyvens. "Vierchus" reikėtų privaloma tvarka apgyvendinti sykiu su "gaidžiais" be jokios galimybės išsikelti kitur.

Turėtų vykti ir rotacija: po kelių mėnesių "vierchus" "gaidyne" turėtų pakeisti "bachūrai" ir taip toliau, kol kastos susimaišytų tarpusavyje ir nunyktų.

Be to, visi be išimties kalintieji turėtų prievarta dirbti fizinius darbus. Čia galima būtų panaudoti sovietinę (tiksliau – iš carinės Rusijos perimtą) praktiką.

Dirbti bent aštuonias valandas per dieną turi būti privalu kiekvienam. Juk reikia tiesti kelius, valyti kanalus, skaldyti akmenis, kasti sniegą, pjauti ir genėti medžius.

Dirbančių kalinių priežiūrai galima būtų panaudoti ginkluotus šauktinius ir reguliariąją kariuomenę.

Dabar gi įkalinimo įstaigose niekas nedirba, o tada prisigalvojama įvairių negerų dalykų, visuomenė kalinčius turi išlaikyti, taip skatinami parazitavimo įpročiai. Be to, privertimas dirbti taip pat būtų veiksnys, panaikinantis kastas kalinimo įstaigose.

I.Ivanovas

Norite pranešti naujieną? Rašykite mums adresu portalas@diena.lt

Rašyti komentarą
Komentarai (10)

kotas

B8tina atnaujinti Sunkiųjų Darbų kalėjimus prievartautojams, žudikams, teroristams ir recidyvistams. Tik darbas padarytų juos žmonėmis. Orumą ir žmogaus teises jie savo valia palaidojo.

Anonimas

,,Arbeit Macht Frei,, Neprarado aktualumo ir dabar. Nusikaltelis PRIVALO darbu atlyginti padaryta zala nukentejusiam ir darbu atpirkti savo padaryta nusikaltima. ZMOGZUDIUS SAUDYTI.

Nezabitauskas

Būtų žingsnis teisinga kryptimi. Jis bus žengtas, kai Europa ateis į protą. Ir tegu neskiedžia liberalai apie žmogaus teises ir orumą, tegu neveidmainiauja, smerkdami prievartą - o ką, nusikaltėlio laikymas už grotų nėra prievarta? Bausmė už nusikaltimą visada yra prievartinė. Mielas ar nemielas yra prievartinis darbas, bet nusikaltėliai turi dirbti, išlaikydami save ir atlygindami nuostolius nuo jų nukentėjusiems.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS