Kaip išsigelbėti nuo taršos | kl.lt

KAIP IŠSIGELBĖTI NUO TARŠOS

Ar daug atrastume lietuvių, kurie bent vieno savaitgalio vasarą nebūtų praleidę prie Baltijos jūros, gulėdami ant jūros bangų skalaujamo smėlėto kranto? Tikriausiai ne. Tačiau lažinuosi, kad tik keletas iš apgulančių pajūrį ir besimėgaujančių gaiviu jūros vandeniu poilsiautojų pagalvoja apie tai, iš kur tas vanduo atsiranda.

Baltijos jūros baseino plotas yra 1 mln. 739 tūkst. kv. km, o tai yra daugiau kaip 26 Lietuvos! Šiame regione gyvena apie 84 mln. žmonių. Kiekviena įtekanti upė neša į Baltiją drenažinius vandenis su trąšomis ir pesticidais, nelegaliai išleidžiamas nevalytas nuotekas,  miestų ir įmonių nuotekų valymo įrenginiuose išvalytą vandenį, lietaus nuotekas.

Unikaliausia ekosistema

Skirtingų teršalų, patenkančių į jūrą, kitus paviršinius ir požeminius vandenis, gali būti daugybė. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad mūsų planetoje egzistuoja daugiau kaip 160 mln. žmonėms žinomų ar jų sukurtų cheminių junginių.

Dalis iš jų yra labai sunkiai pašalinami iš vandens net ir efektyviai veikiančiuose nuotekų valymo įrenginiuose. Netrukus su nuotekomis iš jūsų namų ištekėjusios cheminės medžiagos jau pasitinka jus pajūrio bangose.

Dalis šių medžiagų neigiamai veikia Baltijos jūrą – vieną iš unikaliausių jūrinių ekosistemų Žemėje. Padariniai gyviesiems organizmams gali apimti įvairiausią neigiamą poveikį – nuo alerginių reakcijų iki endokrininės ar reprodukcijos sistemos sutrikdymo.

Jei patys brendate į jūrą tik iki kelių ir manote, kad jūsų tai neveikia, pagalvokite apie jūros augaliją ir augmeniją, kuri su įvairiais teršalais susiduria nuolat.

Taigi tas vanduo, kurį išleidžiate į kanalizaciją, būtinai sugrįš pas jus viena ar kita forma.

Žiedinės ekonomikos principas

Labai džiugu girdėti vis daugiau diskutuojant apie tvarų vandens naudojimą. Įmonėse tvarumas vandens srityje dažnai suprantamas kaip žiedinės ekonomikos principų pritaikymas, vandens tausojimas ir išvalyto vandens pakartotinis naudojimas gamyboje.

Vis daugiau socialiai atsakingų įmonių diegia inovatyvius gamybos ir užteršto vandens valymo metodus. Tačiau, siekdami įgyvendinti tvarumo principus buityje ir kasdienėje veikloje, tikrai dar turime erdvės. Kiekvienoje šeimoje šiandien gerai žinome, kaip rūšiuoti atliekas, tačiau ar žinome, ką galime padaryti, siekdami aplinkai draugiškesnio vandens naudojimo?

Sukaupta patirtis vandens mokslinių tyrimų srityje, rengiant KTU Aplinkosaugos inžinerijos magistrus ir kasdien bendraujant tiek su verslo įmonėmis, tiek su ateities aplinkosaugos srities specialistais, leidžia pateikti vertingiausių patarimų, kaip jau šiandien efektyviai galite prisidėti prie tvaraus vandens išteklių naudojimo.

Mūsų planeta žiedinio principo dėsnių laikosi nuo pat atsiradimo – vanduo lygiai taip pat kaip ir daugelis cheminių elementų sukasi ratu natūraliame vandens cikle ir yra nuolat panaudojamas pakartotinai.

Kasdienis elgesys

Taigi tas vanduo, kurį išleidžiate į kanalizaciją, būtinai sugrįš pas jus viena ar kita forma. Nuo mūsų visų priklauso, koks kokybiškas ir švarus jis bus šiandien ir kokį jį paliksime ateities kartoms.

Kuo galime prisidėti kiekvienas iš mūsų

1. Tausoti vandens išteklius ir mažinti vandens suvartojimą. Tai galima padaryti tiesiog trumpiau prausiantis duše, pašalinus nesandarumus vandentiekio sistemoje, naudojant vandenį taupančius buitinius prietaisus ir įrangą.

2. Kaupti lietaus vandenį ir naudoti jį laistyti. Renkant ir naudojant lietaus vandenį tausojami požeminio vandens ištekliai ir mažinamos apkrovos nuotekų valymo įrenginiams, sutaupoma nemokant už laistyti skirtą vandenį.

3. Mažinti cheminių medžiagų naudojimą. Rinkdamiesi buitinę chemiją, atkreipkite dėmesį į tai, kad sudėtyje nebūtų baliklių, fosfatų, sintetinių kvapų ar dažiklių. Vietoj cheminių medžiagų galima panaudoti natūralias alternatyvas.

4. Mažinti perteklinį vaistų vartojimą. PSO teigia, kad daugiau nei pusė visų pasaulyje vartojamų vaistų yra išrašoma, išduodama ar parduodama netinkamai, taip pat pusė pacientų vaistus vartoja netinkamai. Perteklinis vaistų vartojimas didina į aplinką išskiriamų farmacinių medžiagų kiekį ir neigiamą poveikį vandens ekosistemoms.

5. Nepilti pavojingų medžiagų ir jų mišinių į kanalizaciją. Įvairios namuose naudojamos cheminės medžiagos gali užteršti vandenį sunkiai skaidomais teršalais, kurie nėra visiškai pašalinami iš užteršto vandens nuotekų valymo įrenginiuose ir gali patekti į atviro vandens telkinius.

6. Nemesti atliekų į kanalizaciją. Nepaisant to, kad kanalizacijos sistema skirta tik nuotekoms surinkti, į ją patenka ir daugybė įvairių atliekų. Jos gali užkimšti vamzdžius, siurblines, sutrikdyti nuotekų valymo įrenginių darbą ir žymiai padidinti taršos riziką. Į kanalizaciją negalima mesti jokių atliekų.

7. Mažinti plastiko atliekų kiekį. Naudodami mažiau vienkartinių plastikinių gaminių ir tinkamai išmesdami susidarančias atliekas, galite padėti sumažinti plastiko kiekį mūsų aplinkoje, įskaitant ir vandens telkinius. Moksliniai tyrimai rodo, kad mikroplastiko jau aptinkama ir požeminio vandens telkiniuose.

8. Žinios, informacijos sklaida, parama organizacijoms ir iniciatyvoms, susijusioms su tvariu vandens vartojimu. Domėkitės geriamojo vandens ir vandens telkinių kokybe savo aplinkoje – informaciją apie geriamojo vandens kokybę galite rasti vandens tiekėjų interneto puslapiuose, o maudyklų vandens kokybę tiria ir informaciją teikia Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras. Dalykitės informacija.

Tvarus vandens naudojimas yra labai svarbus visos mūsų planetos ir jos gyventojų gerovei. Ateityje vandens poreikis tik didės ir tikėtina, kad Lietuvoje po keleto dešimtmečių taip pat susidursime su vandens trūkumo problema.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

Cha

Anglijoj ir Olandijoj išvis nėra miškų. Ir nieko, gyvena ir klesti. Tai kam tie miškai mums ? Kam juos sodinti ? Kad veistųsi erkės ?

Anonimas

Kariškiai netersia. NATO kulkų švinas labai naudingas aplinkai, o radiacija yra labai sveika. Rusai Ukrainoj šaudo kenksmingu švinu, o ukrainieciai - ekologišku, perdirbamu iš žiedines ekonomikos. Rusų tankai leidzia suodžius, o pas ukrainiečius įmontuota katalizatoriai ir Ad Blue sistemos, kurios periodiškai atnaujinamos ir užpildomos karbamido tirpalu. Ir neteršia oro. O mūsų golfukai ir opeliukai , pasirodo, užteršia visą Europą....

Buvau

Yra daug realiu pasiulymu, pvz ne kirsti miska o ji sodinti, pilni miskai nugriuvusios medienos o tai malkos, ne negalima surinkti nes MANO miskas. Tersejai tik kalti mazuju masinu, o kur kariskiai, kur lektuvai, na gerai ir ukininkai ? Panevezy per mokimus imete masina i nevezi, po to tipo gelbejo, atvare sarvuti, balos tepalu liko. Tai kur buvo arly aplikosaugininkai ? Negirdejau , kad majoras gavo bauda. O ir ta "aplikosaugininku" kluba sukure turtingu milijardieriu zmonos jav kaip pramoga...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS