Žiema, sniegas, kelininkai ir politika | kl.lt

ŽIEMA, SNIEGAS, KELININKAI IR POLITIKA

Prieš metus Klaipėdoje viskas buvo gerai. Nes nebuvo žiemos. Šiemet žiema priminė apie save ir pasipylė pasipiktinimo šūksniai žiniasklaidoje, feisbuke, politikų debatuose: miestas nevalytas, šaligatviai – kaip čiuožyklos, iš kiemo neįmanoma nei išbristi, nei išvažiuoti.

Jau nuvalkiotas juokelis, kad žiema kelininkus visada užklumpa netikėtai, šįkart tebūnie apsuktas priešinga kryptimi: su kelininkais, kaip ir su valdžia, viskas aišku – kokie jie bebūtų, vis tiek blogi. O ką paprasti miestiečiai? Ogi nieko. Juos žiema irgi užklupo netikėtai.

Sinoptikai praneša apie artėjantį snygį, pūgą, ekstremalias ar joms artimas sąlygas. Bet atrodo, kad sinoptikų prognozės skirtos ne gyventojams. Daugiabučių kiemuose rytais keikiasi vairuotojai, nes vėluoja, neišėjo iš namų 10 minučių anksčiau, kad nusivalytų sniegą. O dar įvažiavimas į kiemą užpustytas. Senjoras kviečia greitąją, nes tik žengęs žingsnį kieman nudardėjo užpakaliu nuo nevalytų laiptų.

Galima piktintis ir kaltinti kelininkus, savivaldybę, ką tik nori, kad kiemas nevalytas, bet nemalonioji tiesa yra ta, kad dažniausiai teritorija aplink namą yra to namo gyventojų nuosavybė. Kiekvienas daugiabutis turi jam priskirtą teritoriją, kurią privalo prižiūrėti. Turi ir administratorių ar bendrijos pirmininką, kuris privalo duoti velnių kiemsargiui ar pats imti kastuvą į rankas ir nuvalyti sniegą, pabarstyti smėliu laiptinių aikšteles bei takus aplink namą. Kur dažniausiai gyventojus ištinka traumos dėl griuvimo? Tik išėjus iš namo. Sveikinu, jei jums šiemet pasisekė nepaslysti. Pagarba jūsų kiemo prižiūrėtojui.

Keliaujam toliau. Ir stop. Šaligatvis per visą kvartalą nevalytas. Kodėl? Ogi todėl, kad miesto gatvių ir šaligatvių valytojams liepta pirmiausia vykti į tas vietas, kur eismas ir pėsčiųjų srautai didžiausi. Žinoma, kiekvienam žmogui svarbiausias maršrutas, kuriuo jis eina į parduotuvę, autobuso stotelę. Bet logiška ir suprantama, kad pirmiausia bus valomi pagrindiniai keliai, kur važiuoja viešasis transportas, populiariausi pėsčiųjų takai ir perėjos. Tokia tvarka įtvirtinta ir sutartyse su miesto valytojais – pirmiausia tvarkomos pagrindinės magistralės. Gyvenamieji kvartalai – vėliau. Lygiai taip pat suprantama, kad pašąla ir pasninga visur vienu metu, o sniego valymo technika tą pačią akimirką negali atsirasti kiekvienoje gatvėje ar kieme.

Tai kokia išeitis? Ir čia kurioziškiausia (beviltiškiausia?) situacijos dalis. Internetas lūžta nuo komentarų, politikai lipa ant bačkos, kartoja tas pačias tezes apie esą miegančius kelininkus, grasina baudomis, sankcijomis. O kur pasiūlymai? Jei jau politikai nori ne tik pasirodyti, bet iš tikrųjų būti pilnaverčiai miesto šeimininkai, tai gal kažkas turėtų pasidomėti situacija iš esmės. O situacija elementari: pernai miesto valytojai buvo tie patys, už miesto valymą atsakinguose savivaldybės padaliniuose irgi tie patys žmonės dirba. Bet pernai viskas buvo gerai, o šiemet jau blogai. Kas nutiko? Ogi sniegas iškrito. Ir nereikia ieškoti sliekų po tuo sniegu. Pakaktų pasižiūrėti į paslaugų pirkimo konkurso sąlygas. Jei rangovui mokama už šaligatvių nuvalymą vieną kartą per dieną, o sninga ir pusto 24 valandas per parą, tai kaip galima tikėtis švaraus ir saugaus tako klaipėdiečiams?

Dėl karantino ribojimų mažai kam šią žiemą teko nuvykti į Kauną ar Vilnių, kur daug daugiau sniego iškrito, ir bėdų su gatvių, šaligatvių valymu būta. O triukšmo dėl sniego daugiausia kyla Klaipėdoje. Labai įdomus šis klaipėdietiškas reiškinys, bet jo priežasčių analizę palikime sociologams ar valstybės teisėsaugos tarnyboms. Tikrai kartais susidaro įspūdis, kad panika keliama dirbtinai ir tendencingai tų pačių visomis temomis besireiškiančių piliečių.

O grįžtant į savo kiemą, iš kur žiema jau beveik pasitraukė, į akis lenda kitos bjaurastys. Vėl badoma pirštu – žvyru šalikelės ir šaligatviai užnešti. Sniegas nutirpo – šiukšlės išlindo, šunų kakučiai ant kiekvieno kampo.

Nereikia būti proto bokštu, kad suprastum, jog kelių tūkstančių tonų smėlio, druskos, žvyro, išbarstyto per du žiemos mėnesius, net ir su galingiausia technika per savaitę neįmanoma surinkti. Juolab, kad kol oras kieme dar apie nulį, gatvių ir šaligatvių plovimo technika negali dirbti. O šiukšlės ir gyvūnėlių „dovanėlės“ – tai čia apie mūsų pačių kultūrą. Kelininkai ar kiemsargiai čia niekuo dėti.

Paskutinė žinia: žiema dar nepasitraukė. Pasak sinoptikų, bus Klaipėdoje ir šalčių, ir sniego. Gal net šį savaitgalį. Tad palinkėjimas visiems: girdėkim, ką orų specialistai sako, pirmiausia žiūrėkim po kojom, o ne į tai, kas ką padarė ar nepadarė. Ir jei jau turim ką patarti namo administratoriui, kelių, šaligatvių valdytojams – tai kalbėkim iš esmės, o ne berkim priekaištus. Nė viena bauda ar kita sankcija paprastam klaipėdiečiui situacijos nepagerins ir išvažiuoti ar išbristi iš savo kiemo nepadės, nesugydys lūžusios rankos. Kai kieme siaučia žiema, šaligatvis ir gatvė nebus sausi, švarūs ir saugūs, kaip vasarą. Sniegas ir ledas yra Lietuvos kasdienybė ir prie jos reikia prisitaikyti visiems.

Rašyti komentarą
Komentarai (7)

Milda

Nors vienas protingas straipsnis. Keisti tie žmonės, nustebo sniegą pamatę. Tai atradimas. Šaukia, greičiau valykit, nes man reikia eiti...

Irena

Dar to nebuvo ,kad taip primityviai ir demonstratyviai kai kurie politikai rodytų savo galią.... Situacija tikrai buvo valdoma. Miesto valdžia turėtų daugiau paraginti žmones būti pilietiškais ir padirbėti savo kiemuose ... o ne ieškoti kaltų.

Irena

Pagaliau pastebėjote, kad šiais metais žiemos valymas tapo politikos įrankiu....O gyventojai turėtų labiau rūpintis savo aplinka dar prieš pradedant kristi snaigėms
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS