Kokią pamoką JAV išmoks po vienos baisiausių tragedijų šalies mokyklų istorijoje? Ar mokymo įstaigose bus įrengti neperšaunami langai ir pristatyta ginkluotų apsaugininkų, o mokytojams surengti antiterorizmo kursai? Ar įstatymų leidėjai pagaliau ryšis sugriežtinti ginklų prekybą? O gal ši kraupi tragedija amerikiečiams taps veidrodžiu, į kurį pasižiūrėję jie įžvelgs gilesnių problemos šaknų?
Teisė turėti ginklą nuo senų laikų yra amerikietiško gyvenimo būdo dalis. Jos šalininkai tvirtina, kad jeigu kiekvienas amerikietis turėtų ginklą ir galėtų pats apsiginti, kruvinų tragedijų, kokių dažnai nutinka JAV universitetuose, prekybos centruose ar kino teatruose, būtų galima išvengti. Bet Niutauno mokyklos atveju šis argumentas yra niekinis – vaikai pagal apibrėžtį negali turėti ginklų.
Prezidentas Barackas Obama, per pirmąją kadenciją kukliai užsiminęs apie prekybos ginklais sugriežtinimą, dabar galės elgtis ryžtingiau, nes jam nebereikia rūpintis dėl perrinkimo. Ryžtingą šalies vadovo pareiškimą "šios tragedijos turi liautis" palaikė jau 123 tūkst. žmonių, kurie per pirmas tris dienas po nelaimės Baltųjų rūmų tinklalapyje pasirašė peticiją, reikalaujančią peržiūrėti laisvą prekybą ginklais.
Bet problemos neišspręsi vien pakeitęs įstatymus. Juk ginklų laikymo šalininkai irgi yra teisūs sakydami, kad ginklas be žmogaus neiššauna, o masinių žudynių pasitaiko ir kitose šalyse: Norvegijoje, Vokietijoje, Kinijoje. Kai kurie ekspertai konstatuoja diagnozę, kad amerikiečių visuomenė sunkiai serga. Žudiko motina, nors buvo gerai materialiai aprūpinta, vis tiek jautėsi tokia nesaugi, kad susikrovė namuose visą ginklų arsenalą. O psichiškai nesveikas jos sūnus taip neapkentė visuomenės, kad nusprendė atkeršyti jai pačiu žiauriausiu būdu.
Taigi amerikiečiams derėtų pagalvoti ir apie tai, kaip padėti psichikos ligoniams bei tiems, kurie pyksta ant aplinkinio pasaulio, o nuspręsdami keršyti ir rinkdamiesi tarp kruvino susidorojimo ir savižudybės pasirenka ir viena, ir kita.
Naujausi komentarai