Analitikas: JAV nenori naujo Šaltojo karo Pereiti į pagrindinį turinį

Analitikas: JAV nenori naujo Šaltojo karo

2012-12-01 23:59

Vilniuje šią savaitę viešėjęs JAV politikos analitikas ir komentatorius Davidas Markas su žurnalistais pasidalijo įžvalgomis apie Vašingtono ir Maskvos santykius, jų "perkrovimo" rezultatus ir perspektyvas.

Neišsipildę lūkesčiai

Sulaikyti ir papirkti – tokią santykių su Rusija taktiką, anot eksperto, pasirinko Baracko Obamos administracija. JAV formuoja ilgalaikę strategiją ir bando išsiaiškinti, kaip bendrauti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu arba jo įpėdiniais.

"Prieš 20 metų, pasibaigus Šaltajam karui, buvo daug vilčių, kad Rusija taps demokratiškesnė, atviresnė, vakarietiškesnė. Tam tikru atžvilgiu ji padarė pažangą, bet iš esmės ji pasuko laiką atgal. Rusai mėgsta tvirtą ranką. Jie mėgo carą, komunistus, dabar kai kam patinka V.Putinas, – aiškino D.Markas. – Žinote, labai sunku kurti demokratiją ten, kur nėra demokratinės istorinės patirties. Juk demokratija nėra tik rinkimai. Tai ir pilietinė visuomenė, ir žiniasklaidos laisvė, ir laisvi, valdžios nesekami žmonės, ir kiti dalykai. Ir šiais klausimais Jungtinėms Valstijoms sunku bendrauti su Rusija."

Ryškus sudėtingo dialogo pavyzdys yra Maskvos neseniai paskelbtas draudimas Jungtinių Valstijų tarptautinės plėtros agentūrai (USAID) dirbti Rusijoje.

"Tai didelį nerimą keliantis ženklas, kuris rodo autoritarines tendencijas. Jungtinės Valstijos gali prieštarauti, protestuoti, bet mažai ką gali padaryti, jeigu nenori sukelti naujo Šaltojo karo su Rusija", – pripažino D.Markas.

JAV galimybės – ribotos

Pasak analitiko, santykių su Rusija "perkrovimo" politika buvo iš dalies sėkminga. Vašingtonui pavyko apriboti Rusijos branduolinių medžiagų tiekimą Iranui, bet nepavyksta susitarti dėl jau antrus metus vykstančio pilietinio karo Sirijoje. Kita vertus, Vašingtonas nenori nei siųsti karių į Siriją, nei smarkiai spausti Rusijos ir didinti konfrontacijos su ja. Amerikiečių nenoras grįžti į Šaltojo karo laikus buvo vienas veiksnių, padėjusių B.Obamai įveikti varžovą respublikoną Mittą Romney praėjusio mėnesio prezidento rinkimuose.

"Sirija yra puikus pavyzdys, kaip Jungtinės Valstijos stengiasi įtikinti kitus elgtis taip, kaip jos nori, o konkrečiau – nuversti Basharo al Assado režimą, nesiųsdamos savo karių į Siriją. Vašingtonas neturi jokio noro vykdyti karinę operaciją Sirijoje. Rusija palaiko B.al Assado režimą, ir dėl to Jungtinės Valstijos atsidūrė labai sudėtingoje padėtyje", – teigė D.Markas.

Viską pakeis nafta ir dujos?

"Didelis iššūkis yra nauja Rusijos ekspansijos politika, kuri apima Baltarusiją, Ukrainą ir kitas šalis. Atvirai pasakius, JAV galimybės ką nors padaryti šiais klausimais gana ribotos, – pripažino D.Markas. – Bet Jungtinės Valstijos, pasitelkusios hidraulinį skaldymą ir kitas pažangias technologijas, tampa stambiu gamtinių dujų ir naftos gamintoju. Jeigu jos taps energetiškai nepriklausomos ar netgi pradės eksportuoti energiją, tai galėtų pakeisti Ukrainos ir kitų Rusijai simpatizuojančių posovietinių šalių padėtį."

Kita vertus, analitikas nėra tikras, ar Rusija, netgi sukūrusi sąjungas su kaimynais ir regioninius darinius, taps pasaulinio lygio valstybe.

"Rusijai gresia bankrotas, ji turi didelių finansinių problemų. Aišku, Jungtinės Valstijos irgi jų turi, bet visiškai kitokio pobūdžio. Ir tai gali tapti galimu svertu JAV rankose ilgesnėje perspektyvoje", – reziumavo D.Markas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų