Artėjant konklavai, svarstoma, kaip pasikeis Katalikų Bažnyčios kryptis Pereiti į pagrindinį turinį

Artėjant konklavai, svarstoma, kaip pasikeis Katalikų Bažnyčios kryptis

2025-05-05 17:50
BNS inf.

Visi 133 katalikų kardinolai, kurie balsuos rinkdami popiežiaus Pranciškaus įpėdinį, jau yra Romoje prieš šią savaitę prasidėsiančią konklavą, pirmadienį pranešė Vatikanas.

Artėjant konklavai, svarstoma, kaip pasikeis Katalikų Bažnyčios kryptis
Artėjant konklavai, svarstoma, kaip pasikeis Katalikų Bažnyčios kryptis / Scanpix nuotr.

Po popiežiaus Pranciškaus mirties balandžio 21 dieną sušaukta konklava bus pati didžiausia ir tarptautiškiausia. Kardinolai atvyko iš 70 valstybių penkiuose žemynuose.

Konklavos rezultatai lems, kokia bus Katalikų Bažnyčios, 2 tūkst. metų istoriją skaičiuojančios institucijos, turinčios didžiulę įtaką visame pasaulyje, tačiau kovojančios, kad prisitaikytų prie šiuolaikinio pasaulio ir susigrąžintų reputaciją po skandalo, kurio metu daugybė kunigų buvo apkaltinti seksualiniu vaikų išnaudojimu, kryptis.

133 kardinolai, kurie dalyvaus balsavime – visi jaunesni nei 80 metų amžiaus, išskyrus du, kurie nedalyvaus dėl sveikatos, – trečiadienio popietę rinksis Siksto koplyčioje, kad pradėtų rinkti naują 1,4 mlrd. pasaulio katalikų vadovą.

Pirmas balsavimas įvyks tą pačią dieną. Vėliau kiekvieną dieną vyks po keturis balsavimo turus, kol bus išrinktas popiežius. Konklavos dalyviai apsistos Šv. Mortos namuose Vatikane. Konklavos metu elektoriams draudžiama bendrauti su išoriniu pasauliu, kol bus priimtas sprendimas.

Kiekvienos balsavimo sesijos pabaigoje biuleteniai sudeginami prie koplyčios esančioje krosnyje, iš kurios virš Apaštališkųjų rūmų kyla dūmai.

Po kiekvieno nesėkmingo balsavimo dūmai būna juodi, o po sėkmingo balsavimo – balti.

Pirmadienio rytą technikai įrengė raudonas užuolaidas Šventojo Petro bazilikos balkone, kuriame pirmą kartą pasauliui pasirodys naujasis popiežius.

Spėliojama, ar kardinolai naujuoju popiežiumi pasirinks kandidatą, kuris, kaip ir argentinietis pontifikas, bus progresyvių pažiūrų, ar konservatyvesnį, labiau tradicionalistinį katalikų vadovą.

Pranciškus, energingas reformatorius iš Buenos Airių, vadovavo Bažnyčiai 12 metų ir paskyrė 80 proc. dabartinių kardinolų elektorių.

Tačiau ekspertai įspėja, kad elektoriai gali pasirinkti netikėtą kandidatą.

Vatikano ekspertas Marco Politi naujienų agentūrai AFP sakė, kad konklava gali būti „įspūdingiausia per 50 metų“.

„Nuramins audrą“

Pirmadienio rytą kardinolai susirinko į paskutinį iš daugelio parengiamųjų susitikimų, vadinamųjų generalinių kongregacijų, ir vėl susirinks po pietų.

Į juos kviečiami visi kardinolai, ne tik tie, kurie turi teisę balsuoti konklavoje, pasinaudojant galimybe aptarti klausimus, su kuriais susidurs Pranciškaus įpėdinis.

„Niekas nevykdo kampanijų garsiai šaukdami. Tai būtų nepaprastai kvaila, nedisciplinuota, netinkama ir duotų priešingų rezultatų“, – sakė Niujorko arkivyskupas Timothy Dolanas.

„Bet jūs tiesiog norite daugiau sužinoti apie šiuos žmones ir tai puikiai veikia“, – savo tinklalaidėje teigė jis.

Pirmadienį aikštėje susirinkusių piligrimų ir turistų nuomonės apie tai, kas galėtų ar turėtų perimti postą, labai skyrėsi.

„Galbūt labiau panašus į popiežių Pranciškų nei popiežių Benediktą“, – svarstė 36-erių vokietis Aurelius Lie.

„Jeigu jis nėra pernelyg konservatyvus ir nėra veikiamas šiuolaikinių politinių lyderių – Giorgios Meloni ir Donaldo Trumpo“, – sakė jis, turėdamas omenyje Italijos ministrę pirmininkę ir JAV prezidentą.

„Galbūt Bažnyčia pagalvos: „Dabar mums reikia griežto popiežiaus, kad susidorotų su šiais žmonėmis. Bet jų kadencijos baigsis po poros metų“, – teigė jis.

Tačiau kanadietis kunigas Justinas Pulikunnelis neslėpė nusivylimo Pranciškaus pasirinkta Bažnyčios kryptimi ir sakė, kad jis asmeniškai norėtų grįžti prie tradiciškesnio vadovavimo.

„Tikiuosi ir meldžiuosi, kad naujasis popiežius taps Bažnyčios vienybės šaltiniu ir nuramins audrą po keliolikos destabilizacijos ir dviprasmybių metų“, – sekmadienį pareiškė jis.

Rezultatai nustebins?

Konklava prasidės trečiadienio popietę ir tęsis tol, kol bus išrinktas naujas pontifikas. Tai gali užtrukti kelias dienas, savaites ar net mėnesius, nors tiek Pranciškus, tiek Benediktas XVI, kuris popiežiumi buvo nuo 2005-ųjų iki atsistatydinimo 2013-aisiais, buvo išrinkti per dvi dienas.

Vienu iš favoritų laikomas Vatikano valstybės sekretorius Pietro Parolinas, kuris beveik visą Pranciškaus pontifikato laikotarpį buvo antras svarbiausias žmogus Vatikane. Kitas favoritas – Jeruzalės lotynų apeigų patriarchas Pierbattista Pizzaballa.

Tarp favoritų taip pat yra Luisas Antonio Tagle iš Filipinų ir konservatyvusis Vengrijos kardinolas Peteris Erdo.

Tačiau naujuoju popiežiumi gali būti išrinktas bet kuris iš konklavos dalyvių, ypač prisimenant 2013 metais argentiniečio Jorge Bergoglio išrinkimą popiežiumi Pranciškumi.

Irako kardinolas Louisas Raphaelis Sako prieš pirmadienio susitikimus žurnalistams sakė, kad norėtų „ganytojo, tėvo, kuris išsaugotų Bažnyčios vienybę ir tikėjimo vientisumą, bet taip pat žinotų šiandienos iššūkius“.

„Pasaulis nuolat keičiasi. Kiekvieną dieną yra naujienų. Popiežius turi mokėti skaityti laiko ženklus, kad turėtų teisingą atsakymą ir nebūtų užsidaręs savo rūmuose“, – pažymėjo jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra