Baltuosiuose rūmuose susitinka D. Trumpas ir Moon Jae-inas | kl.lt

BALTUOSIUOSE RŪMUOSE SUSITINKA D. TRUMPAS IR MOON JAE-INAS

  • 1

Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas (Mun Džejinas) ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose susitinka su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), su kuriuo bandys ieškoti kelio po žlugusio Jungtinių Valstijų vadovo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) susitikimo, siekiant Korėjos pusiasalio denuklearizacijos.

D. Trumpas ir Moon Jae-inas yra suinteresuoti sumažinti Pchenjano izoliaciją, bet Vietname vasario pabaigoje įvykęs JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimas baigėsi nesėkme.

Pietų Korėjos lyderiui ir pirmajai poniai Kim Jung-sook (Kim Džungsuk) sutikti Baltuosiuose rūmuose bus patiestas raudonasis kilimas, o vėliau vyks lyderių susitikimas Ovaliajame kabinete.

Nors šalių prekybos santykiai ir didelių JAV pajėgų buvimas Pietų Korėjoje yra aktualūs klausimai, tačiau tikėtina, kad svarbiausia diskusijų tema bus santykiai su Pchenjanu.

„Abu lyderiai surengs išsamias derybas,.. kad suderintų savo poziciją, kaip pasiekti taikos režimą Korėjos pusiasalyje visiškos denuklearizacijos keliu“, – nurodė Pietų Korėjos prezidento atstovas spaudai Yoon Do-hanas (Jun Dohanas) prieš šį vizitą.

D. Trumpas netikėtai ėmėsi taikdario vaidmens Korėjos pusiasalyje ir atsisakė anksčiau jam būdingo karingo tono, tvirtai pasiryžęs vesti Vašingtoną ir Pchenjaną susitaikymo keliu. 

Nors pirmasis D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas Singapūre pernai padėjo pralaužti ledus, antrosios jų derybos Hanojuje nedavė rezultatų.

Per susitikimą Vietname lyderiai nesugebėjo susitarti, kaip galėtų būti mažinama Pchenjano branduolinė programa mainais į sankcijų sušvelninimą. Susitikimui netikėtai nutrūkus, lyderiai atšaukė numatytą vakarienę ir bendrą pareiškimą. 

Į Vašingtoną sugrįžusį D. Trumpą respublikonų įstatymų leidėjai sutiko pagyromis, nes baiminosi, kad, siekdamas sensacingų antraščių, jų lyderis gali padaryti per didelių nuolaidų Pchenjanui. 

Tačiau D. Trumpas ir toliau yra kritikuojamas už tai, kad nėra pasirengęs deryboms su Kim Jong Unu, nes pokalbiai su šiuo diktatoriumi dar nedavė didelės naudos.

JAV lyderis savo ruožtu tvirtina, kad nors jo asmeniniai santykiai su Kim Jon Unu yra neįtikėtinai geri, jis laikysis tvirtos pozicijos derybose.

„Kartais reikia išeiti, ir tai kaip tik buvo vienas iš tokių kartų“, – sakė D. Trumpas žurnalistams po derybų Hanojuje.

Nepalenkiamas Kim Jong Unas

Pietų Korėjos lyderio padėtis po nesėkmingo Kim Jong Uno ir D. Trumpo susitikimo tapo dar sudėtingesnė.

Prezidentu tapęs Moon Jae-inas pasisakė už pastangas pagerinti santykius su Šiaurės Korėja. Jis pasiryžo atnaujinti turizmą iš Pietų Korėjos į Kimgango kalnus šiaurinėje kaimynėje ir darbą Kesongo pramoniniame komplekse, kur Pietų Korėjos kompanijose dirbdavo darbininkų iš Šiaurės Korėjos.

Tačiau prezidento planai paskelbti tų projektų detales kovo 1-ąją, iškart po Hanojaus viršūnių susitikimo, žlugo, be to, jis patiria spaudimą iš oponentų namuose. Vienas pietų korėjiečių parlamentaras pavadino prezidentą Šiaurės Korėjos „vyriausiuoju atstovu“.

Pats Kim Jong Unas susidariusia aklaviete pasinaudojo kaip galimybe pasipiktinti tarptautinėmis sankcijomis ir perspėti, kad jo šalis spaudimui nepasiduos.

Socialistinė ekonomika „smogs tikslų smūgį priešiškoms jėgoms, kurios (...) neteisingai mano, kad sankcijos gali paklupdyti KLDR (Šiaurės Korėją) ant kelių“, Kim Jong Uną citavo valstybinė žiniasklaida.

Be to, tuojau po viršūnių susitikimo Hanojuje buvo paskelbta iš palydovų padarytų nuotraukų, rodančių, kad Šiaurės Korėja galimai suaktyvino veiklą Sohė raketų leidimo komplekse. Tai padidino tarptautinės bendruomenės susirūpinimą, kad Pchenjanas galbūt ruošiasi paleisti didelio nuotolio balistinę arba kosminę raketą.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Zmones

Ko jus nerimstat ? Gi Kauno gatves jau sutvarkytos. Kalba, kad keis miesto pavadinima i "Naujieji Vasiukai"

SUSIJUSIOS NAUJIENOS