„Išliekantis Rusijos pranašumas ginkluotės gamybos srityje kelia strateginę grėsmę NATO ir jos konvencinio atgrasymo patikimumui“, – teigiama ataskaitoje. Kaip atsilikimo priežastis autoriai nurodo koordinacijos stygių, per mažą dėmesį masinei gamybai, biurokratines kliūtis bei nepakankamą prieigą prie bandymų infrastruktūros.
Europai, anot ekspertų, per trejus metus nepavyko nei padidinti pagrindinės amunicijos gamybos, nei papildyti tiksliųjų ginklų atsargų. Didžioji Britanijai, pavyzdžiui, nesugebėjo pakeisti nešiojamųjų ginklų, kurie 2022 m. buvo perduoti Ukrainai. Artilerijos šaudmenų gamybą trikdė tai, kad vyriausybės nebuvo įsipareigojusios ilgalaikėms investicijoms. Dėl to neatsirado papildomų pajėgumų. Kaupti didesnes atsargas, remiantis ataskaita, taip pat trukdė taisyklės dėl amunicijos tinkamumo naudoti terminų.
Ir Ukraina, nepaisant pažangos vykdant dronų projektus, susiduria su pramonės galimybių ribomis. Be patikimų Vakarų tiekimo pajėgumų šalis esą ilgainiui gali nepajėgti gintis.
Maskva tuo tarpu, nepaisant savo daug mažesnių ekonominių pajėgumų, lyginant su NATO valstybėmis, 2022–2024 m. pranoko jas ginkluotės prekių gamybos srityje. Ji dėmesį skiria palyginti paprastiems ginklams.
„Jei nebus imtasi skubių reformų, NATO narės dėl fragmentuotos Europos gynybos pramonės ir toliau nebus atsparios sutrikimams tiekimo grandinėse ir gamybos vėlavimams“, – įspėja ataskaitos autoriai.
(be temos)
(be temos)